V pátek jsem kromě dárků z festivalu mini, přinesla domů i krabici plnou šabatových propriet. Zapojila jsem se totiž do projektu Šabat v krabici, kterou pro širší židovskou komunitu zorganizovaly Lauderovy školy s podporou společnosti Educating for Impact. Páteční šábesové večeře jsou jednou z našich nejmilejších rodinných tradic, takže jakékoliv vylepšení/ozvláštnění jsem přivítala s radostí. Pokud vás to zajímá, přečtěte si o tom, jak u nás takový páteční večer vypadá…
Předesílám, že "správný" šábes by podle mě měl vypadat tak, že se člověk v pátek přejí ve společnosti rodiny a kamarádů už u předkrmu tak, že musí jídlo trávit oproštěn od povinností až do sobotního večera… Naše oslavy se zatím omezují převážně na páteční večer, a i když je to v horizontu toho, co šabatový odpočinek nabízí, málo, hodně to pro nás znamená. S přípravami začínám už ve čtvrtek večer, kdy jsem zavedla pizzový den. Místo vaření se snažím doma co nejvíc zahladit stopy po uplynulém týdnu a i děti přemluvím k lepšímu večernímu úklidu. V pátek nechodím do práce a dopoledne tak můžu věnovat "sobotnímu úklidu". Pro děti se snažím vyrazit už po o, někdy jdeme na zmrzlinu, někdy na hřiště a někdy rovnou domů. S blížícím se večerem se pak stáhnu do kuchyně a dám se (za zvuku mého oblíbeného šábesového playlistu, na kterém rotuje David Broza, Jonathan Razel a Arik Einstein) do vaření šábesové večeře. Ty tam jsou doby, kdy jsem připravovala složitá menu o několika chodech. Přiznám se, že někdy v pátek melu z posledního a jsem ráda, že strčím lososa do trouby, někdy se toho dokonce musí ujmout Typoška. I když kulinářsky už to není, co to bývalo, i tak si za žádnou cenu nechci nechat naše společné šabatové večeře ujít.







Moje myšlenky se pochopitelně téměř pokaždé obrací k dětem, kterým je určena i speciální modlitba. Pak spustíme Šalom alejchem a zavládne u nás (většinou) klid a mír. Po společném požehnání vínu, umytí rukou a požehnání chale se pustíme do společné večeře, což často bývá jediná příležitost se za celý týden bez spěchu sejít ve stejnou chvíli u jednoho stolu. Jíme (chtěla jsem napsat vychutnáváme si, ale to je s malými dětmi luxus, který nás asi ještě nějakou dobu nečeká) večeři a máme čas si v klidu povídat. Po jídle už děti nedostanou (až do sobotního večera) žádné pohádky a ani my se nepouštíme do dodělávání restů. Jsme prostě spolu a je nám dobře.
---
Moc bych tímto chtěla pořadatelům akce poděkovat. Bylo vidět, že Šabatová krabice byla připravena s láskou a snahou dát lidem, kteří šabat pravidelně neslaví, návod, jak si večer užít a případně je inspirovat k pravidelným oslavám. Pro naši rodinu jsou tyhle společné večeře úžasným tmelícím prvkem, na který se děti každý týden opravdu s velkou radostí těší. // Já jsem se tentokrát těšila i na to, jak vám obsah krabice a šabatové přípravy s dětmi pěkně nafotím, ale tohle byla jediná společná fotka, ke které svolily. Adélka i tak dělala srandovní obličeje a Erwín v pozadí znuděně polehával na sedačce a dožadoval se domácího fotbalového utkání, které si cestou domů ze školky s Adélkou domluvil. Tak třeba příště…
Zdravím Radko Vás i děti Jana ze školky
OdpovědětVymazatTo je zajímavé. A určitě bych také někdy ráda vyzkoušela. A můžu se zeptat, jak často takovou večeři pořádáte? Je to u vás častá tradice? My tedy nejsme s mužem ani jeden židovského původu, ale třeba mě tahle kultura moc zajímá a láká. Jinak jsem se ještě chtěla zeptat na to víno, já většinou kupuji vína tady. Myslíte, že se takové speciální víno dá sehnat i na takových stránkách?
OdpovědětVymazat