pátek 7. června 2019

Příběhy Renáty Fučíkové ve VillaPellé / Výstava (i) pro děti

Před pár týdny jsem byla s dětmi ve VillePellé na výstavě významné české ilustrátorky Renáty Fučíkové Stories. A protože výstava už se pomalu chýlí ke konci, rychle vám sem hážu pár fotek. Třeba vás k návštěvě nalákám...

Renáta Fučíková (*1964) patří k nejdůležitějším postavám české ilustrace a autorské knihy pro děti a mládež po roce 1989. Vystudovala ilustraci a užitou grafiku na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Začínala s kresbou a kvašem, v posledních letech se věnuje zejména technice rytí, respektive proškrabování, a to nejčastěji ve formátu takzvané autorské knihy. Spolupracuje s předními nakladatelskými domy v Česku i v zahraničí. Za své dílo, které čítá přes čtyři desítky knižních publikací, posbírala dlouhou řadu cen.

Začínala s ilustracemi pohádek, později přešla k mýtům a bájím, dnes se zaměřuje obecně na dějiny (pražské, české, evropské) a jejich významné reprezentanty, jako kněžna Ludmila, Karel IV., J. A. Komenský, A. Dvořák nebo T. G. Masaryk. Výstava je pojata jako interaktivní procházka, kde může návštěvník vstoupit do vybraných dějinných situací:lehnout si do postele po bok Řehoře Samsy, pořídit si vladařské selfie po vzoru středověkých panovníků, podívat se s Jakubem na hvězdné nebe nebo vyzkoušet, jak se prezidentu Masarykovi psaly zákony. (Přiznávám, že poslední dva odstavce jsem obšlehla z webu výstavy.)

Největším lákadlem je pro děti (i dospělé) bezesporu kafkovská místnost s "mamčou", jak jsme překřtili Řehoře Samsu (podle pohádky Karkulín ze střechy) z Kafkovy povídky. Nejdřív dětem připadal trochu strašidelnej, ale pak se osmělily a šly k němu blíž. 

Celý pokoj je v černobílém provedení s různými artefakty. Na zdi visí i Kafky, pro případ, že byste chtěli dětem o tomhle spisovateli nebo Řehořovi, kterej se chudák jedno ráno probudil jako obrovský brouk, říct .

Na výstavě najdete spoustu krásných obrázků, děti šly ale po zábavě. Tady je třeba Erwín jako Karel IV.

A protože je 21. století, tímhle králem může být i holka!

(A kdyby vás náhodou někdy zajímalo, jestli se Otec vlasti šťoural v nose, tak tady je vaše odpověď...:))

V podkroví se můžou děti zašít i do kouzelné kanceláře, ...

...kde si můžou vyřídit urgentní záležitosti...

...a pak se pustit do polštářové bitvy přímo pod hvězdným nebem.

A bacha, ať se cestou ven neztratíte!

Samozřejmě si nemůžete nechat ujít ani místní zahradu s úžasným týpí. (Nevím, jak se mi to povedlo, ale tahle fotka má krásný retro nádech, nemyslíte?)

Tak a na konec malé opáčko, výstava je k vidění už jen do 19. června, tak se tam nějaký den běžte schovat před horkem! (V suterénu najdete i příjemnou kavárnu, případně navštivte kolem Hradčanské nějaký jiný příjemný podnik a pak se běžte proběhnout třeba do Stromovky.) Více o výstavě najdete tady.
---
V létě se pak můžete těšit na výstavu Alžběty Skálové. Aspoň já se na ní teda těším moc!

3 komentáře:

 1. A GREAT SPELL CASTER (DR. EMU) THAT HELP ME BRING BACK MY EX GIRLFRIEND.
  Am so happy to testify about a great spell caster that helped me when all hope was lost for me to unite with my ex-girlfriend that I love so much. I had a girlfriend that love me so much but something terrible happen to our relationship one afternoon when her friend that was always trying to get to me was trying to force me to make love to her just because she was been jealous of her friend that i was dating and on the scene my girlfriend just walk in and she thought we had something special doing together, i tried to explain things to her that her friend always do this whenever she is not with me and i always refuse her but i never told her because i did not want the both of them to be enemies to each other but she never believed me. She broke up with me and I tried times without numbers to make her believe me but she never believed me until one day i heard about the DR. EMU and I emailed him and he replied to me so kindly and helped me get back my lovely relationship that was already gone for two months.
  Email him at: Emutemple@gmail.com
  Website: http://emutemple.website2.me/
  Call or Whats-app him: +2347012841542

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 🔥 ☑️MEET THE REAL HACKERS☑️ 🔥

   It Tears me Up Whenever we receive complaints from People About Their Experience With the Hackers They Met Before They Heard about us.
   These Days There Are alot of Hackers Online, You Just Have to Be Careful about who you meet for help, because many people now don't really know who to ask for help anymore but there is an actual solution to that which I am giving you for free, Trust Me You Don't Wanna go out there seeking for Hackers Yourself, Because the probability of getting a Real Hacker Out there Is Very Slim ❌❌ ❌ Most Of Them are actually not who they claim they're, they are just out there to Rip people Off, Trust Me You Don’t Wanna Risk It. You Can Always Identify Them With Their False Advertisements and False Testimonies Trying To Lure you Into their Arms, And most of them uses yahoomails, gmails and other cheap email providers which could easily expose their vulnerabilities, Please Don’t Fall For Them🚷 Come To Think Of It, Why would a Legit Hacker Be using a gmail or a cheap email provider that exposes his vulnerabilities????⚠️⚠️⚠️
   Well, Our Purpose Here Is To Link You Up With Top Notched Legit Hackers With Great Online Reputations and Impressive LinkedIn Profiles That’ll Blow Your Mind. Trust Me, You Don’t Wanna Miss This Great Opportunity.

   🔥 ☑️ COMPOSITE CYBER SECURITY SPECIALISTS are the Answers to your PRAYERS . We are here to Provide you with The BEST and FASTEST Hackers that would get your Job Done as Fast as possible. 🔥 🔥


   ☑️All our Specialists are well experienced in their various niches with Great Skills, Technical Hacking Strategies And Positive Online Reputations And Recommendations🔘
   They hail from a proven track record and have cracked even the toughest of barriers to intrude and capture all relevant data needed by our Clients. 🔥 🔥

   We have Digital Forensic Specialists⚡️, Certified Ethical Hackers⚡️, Software Engineers⚡️, Cyber Security Experts⚡️, Private investigators and more⚡️⚡️. Our Goal is to make your digital life secure, safe and hassle free by Linking you Up With these great Professionals such as JACK CABLE, ARNE SWINNEN, SEAN MELIA, DAWID CZAGAN, BEN SADEGHIPOUR And More. These Professionals are Well Reserved Professionals who are always ready to Handle your job with great energy and swift response so that your problems can be solved very quickly.
   All You Need to Do is to send us a mail and we’ll Assign any of these specialists to Handle your Job immediately. ⚡️⚡️⚡️

   ☑️ Below Is A List Of Our Major Services:
   ▪️ FUNDS RECOVERY ON BITCOIN SCAM, INVESTMENTS, BINARY OPTIONS TRADING and ALL TYPES OF SCAMS.
   ▪️ WEBSITE AND DATABASE HACKING 💻
   ▪️ CREDIT REPAIR. 💳
   ▪️ PHONE HACKING & CLONING (giving you 📱 Unnoticeable access to everything Happening on the Target’s Phone)
   ▪️ CLEARING OF CRIMINAL RECORDS ❌
   ▪️ SOCIAL MEDIA ACCOUNTS HACKING 📱
   ▪️RECOVERY OF DELETED FILES 📤
   ▪️LOCATION TRACKING 📌
   ▪️BITCOIN MINING ⛏ And lot More.

   ✅ COMPOSITE CYBER SECURITY SPECIALISTS are Basically the ANSWERS to your PRAYERS. Trust Me, You Don’t Wanna Miss Out This Great Experience.

   We’ll Be Glad to Have You Join Over 20,000 satisfied clients around the world that have used our services 🤗

   📩CONTACT US TODAY:
   Email:
   composite.cybersecurity@protonmail.com

   🔘2020 © composite cybersecurity specialists
   🔘Want faster service? Contact us!
   🔘All Rights Reserved ®️


   Vymazat
 2. To máš tedy pravdu, ta fotografie má opravdu velice krásný retro nádech :-) Já jsem se docela v tom retru začala topit a čím dál tím víc se mi líbí ty retro různé kousky oblečení, analogové fotoaparáty a všechno kolem té doby dávno zpět. Můj oblíbený obchod je například antikart a odtud nakupuji prakticky většinu mého retro vybavení.

  OdpovědětVymazat