pátek 7. června 2019

Příběhy Renáty Fučíkové ve VillaPellé / Výstava (i) pro děti

Před pár týdny jsem byla s dětmi ve VillePellé na výstavě významné české ilustrátorky Renáty Fučíkové Stories. A protože výstava už se pomalu chýlí ke konci, rychle vám sem hážu pár fotek. Třeba vás k návštěvě nalákám...

Renáta Fučíková (*1964) patří k nejdůležitějším postavám české ilustrace a autorské knihy pro děti a mládež po roce 1989. Vystudovala ilustraci a užitou grafiku na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Začínala s kresbou a kvašem, v posledních letech se věnuje zejména technice rytí, respektive proškrabování, a to nejčastěji ve formátu takzvané autorské knihy. Spolupracuje s předními nakladatelskými domy v Česku i v zahraničí. Za své dílo, které čítá přes čtyři desítky knižních publikací, posbírala dlouhou řadu cen.

Začínala s ilustracemi pohádek, později přešla k mýtům a bájím, dnes se zaměřuje obecně na dějiny (pražské, české, evropské) a jejich významné reprezentanty, jako kněžna Ludmila, Karel IV., J. A. Komenský, A. Dvořák nebo T. G. Masaryk. Výstava je pojata jako interaktivní procházka, kde může návštěvník vstoupit do vybraných dějinných situací:lehnout si do postele po bok Řehoře Samsy, pořídit si vladařské selfie po vzoru středověkých panovníků, podívat se s Jakubem na hvězdné nebe nebo vyzkoušet, jak se prezidentu Masarykovi psaly zákony. (Přiznávám, že poslední dva odstavce jsem obšlehla z webu výstavy.)

Největším lákadlem je pro děti (i dospělé) bezesporu kafkovská místnost s "mamčou", jak jsme překřtili Řehoře Samsu (podle pohádky Karkulín ze střechy) z Kafkovy povídky. Nejdřív dětem připadal trochu strašidelnej, ale pak se osmělily a šly k němu blíž. 

Celý pokoj je v černobílém provedení s různými artefakty. Na zdi visí i Kafky, pro případ, že byste chtěli dětem o tomhle spisovateli nebo Řehořovi, kterej se chudák jedno ráno probudil jako obrovský brouk, říct .

Na výstavě najdete spoustu krásných obrázků, děti šly ale po zábavě. Tady je třeba Erwín jako Karel IV.

A protože je 21. století, tímhle králem může být i holka!

(A kdyby vás náhodou někdy zajímalo, jestli se Otec vlasti šťoural v nose, tak tady je vaše odpověď...:))

V podkroví se můžou děti zašít i do kouzelné kanceláře, ...

...kde si můžou vyřídit urgentní záležitosti...

...a pak se pustit do polštářové bitvy přímo pod hvězdným nebem.

A bacha, ať se cestou ven neztratíte!

Samozřejmě si nemůžete nechat ujít ani místní zahradu s úžasným týpí. (Nevím, jak se mi to povedlo, ale tahle fotka má krásný retro nádech, nemyslíte?)

Tak a na konec malé opáčko, výstava je k vidění už jen do 19. června, tak se tam nějaký den běžte schovat před horkem! (V suterénu najdete i příjemnou kavárnu, případně navštivte kolem Hradčanské nějaký jiný příjemný podnik a pak se běžte proběhnout třeba do Stromovky.) Více o výstavě najdete tady.
---
V létě se pak můžete těšit na výstavu Alžběty Skálové. Aspoň já se na ní teda těším moc!

Žádné komentáře:

Okomentovat