pondělí 10. června 2019

Jogurtový koláč z Paříže & Židovský svátek Šavuot

Dneska je poslední den svátku Šavuot, což je ideální příležitost se tu s vámi podělit o recept na tradiční francouzský jogurtový koláč z knížky Elizabeth Bard Oběd v Paříži. V originále se koláč jmenuje Gâteau au yaourt a určitě neprozradím žádnou tajnost, když vám řeknu, že si podobný na tenhle svátek doma pečou i u vrchního pražského rabína.  Šavuot připomíná den, kdy Hospodin daroval Mojžíšovi Tóru na hoře Sinaj. Kromě volna, čtení knihy Rút a celonočního studia se k tomuto svátku váže i tradice pojídání mléčných pokrmů. Skoro jako vždy nabízí tradice mnoho vysvětlení, proč tomu tak je. Někdo to odvozuje od numerické hodnoty slova Tóra, která je v hebrejšitně shodná s numerickou hodnotou slova mléko. Jiní tvrdí, že byli Izraelité na Sinaji čiští jako novorozenci, jejichž pokrmem je také mlého. Další tradice praví, že před obdržením Tóry se nesmělo mléko v kuchyni používat, podobně jako je dodnes židům zapovězena krev. No a pak je tu fakt, že Izrael - a v knize Píseň písní i Tóra - oplývají mlékem a strdím... Ač se tradice na mléčném jídle shodne, už nám nepředepisuje, co bychom si na Šavuot měli dopřát. Někdo dělá blíny nebo kreplachy (palačinky) s tvarohem, někdo si dá cheescake a ve Francii některé rodiny pečou jogurtový koláč. Po přečtení výše zmíněné knížky jsem s dětmi tenhle koláč pekla už několikrát, takže by ho měl zvládnout opravdu každý. Mrkněte sami: 


Gâteau au yaourt 
(zjednodušený recept)

1 hrnek plnotučného jogurtu
1 hrnek cukru
velká špetka soli
1 kávová lžička vanilkového extraktu
½ hrnku rostlinného oleje
2 velká vejce
1+1/3 hrnku hladké mouky
1+1/2 kávové lžičky prášku do pečiva
1 kávová lžička jedlé sody
kůra z jednoho citronu
1 hrnek ovoce nakrájeného na kousky (v původním receptu jsou kompotované meruňky, můžete ale zvolit jakékoliv ovoce)

1. Předehřejete troubu na 175°C
2. V jedné misce smícháte vlhké ingredience (kromě ovoce)
3. V druhé misce smícháte ty suché
4. Zamícháte dohromady
5. Vlijete do vymazané dortové formy (25cm)
6. Posypete ovocem
7. Pečete cca 45 minut

Pokud se do něj dáte, napište, jestli se vám povedl a jeslti vám chutnal! 
---
PS: Další šavuotové články, najdete tady.
PPS: A jestli na léto sháníte kromě lehkého receptu i lehké čtení, klidně sáhněte po téhle knize. Elizabeth Bard v ní vzpomínání na seznámení s Francií, svým současným mužem a jeho rodinou. Každá kapitola je zároveň vtipným okénkem do místních kulinárních zvyků, doplněné tematickými recepty. Oběd v Paříži nabízí příjemnou nenáročnou četbu, během níž budete ale pravděpodobně hojně odbíhat do kuchyně. Láska k jídlu Elizabeth Bard je totiž nakažlivá! 

3 komentáře:

 1. Pre mňa ,,z Nového zákona,,, je zaujímavé ,,všetko zo Starého zákona,,, lebo odtiaľ mám korene, sú to na moji otcovia, ktorých nasledujem vo viere:-)
  Dúfam, že som sa nedotkla...takže rada čítam aj ja Vaše tradície a ako súvisia s vierou:-)
  Alena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 🔥 ☑️MEET THE REAL HACKERS☑️ 🔥

   It Tears me Up Whenever we receive complaints from People About Their Experience With the Hackers They Met Before They Heard about us.
   These Days There Are alot of Hackers Online, You Just Have to Be Careful about who you meet for help, because many people now don't really know who to ask for help anymore but there is an actual solution to that which I am giving you for free, Trust Me You Don't Wanna go out there seeking for Hackers Yourself, Because the probability of getting a Real Hacker Out there Is Very Slim ❌❌ ❌ Most Of Them are actually not who they claim they're, they are just out there to Rip people Off, Trust Me You Don’t Wanna Risk It. You Can Always Identify Them With Their False Advertisements and False Testimonies Trying To Lure you Into their Arms, And most of them uses yahoomails, gmails and other cheap email providers which could easily expose their vulnerabilities, Please Don’t Fall For Them🚷 Come To Think Of It, Why would a Legit Hacker Be using a gmail or a cheap email provider that exposes his vulnerabilities????⚠️⚠️⚠️
   Well, Our Purpose Here Is To Link You Up With Top Notched Legit Hackers With Great Online Reputations and Impressive LinkedIn Profiles That’ll Blow Your Mind. Trust Me, You Don’t Wanna Miss This Great Opportunity.

   🔥 ☑️ COMPOSITE CYBER SECURITY SPECIALISTS are the Answers to your PRAYERS . We are here to Provide you with The BEST and FASTEST Hackers that would get your Job Done as Fast as possible. 🔥 🔥


   ☑️All our Specialists are well experienced in their various niches with Great Skills, Technical Hacking Strategies And Positive Online Reputations And Recommendations🔘
   They hail from a proven track record and have cracked even the toughest of barriers to intrude and capture all relevant data needed by our Clients. 🔥 🔥

   We have Digital Forensic Specialists⚡️, Certified Ethical Hackers⚡️, Software Engineers⚡️, Cyber Security Experts⚡️, Private investigators and more⚡️⚡️. Our Goal is to make your digital life secure, safe and hassle free by Linking you Up With these great Professionals such as JACK CABLE, ARNE SWINNEN, SEAN MELIA, DAWID CZAGAN, BEN SADEGHIPOUR And More. These Professionals are Well Reserved Professionals who are always ready to Handle your job with great energy and swift response so that your problems can be solved very quickly.
   All You Need to Do is to send us a mail and we’ll Assign any of these specialists to Handle your Job immediately. ⚡️⚡️⚡️

   ☑️ Below Is A List Of Our Major Services:
   ▪️ FUNDS RECOVERY ON BITCOIN SCAM, INVESTMENTS, BINARY OPTIONS TRADING and ALL TYPES OF SCAMS.
   ▪️ WEBSITE AND DATABASE HACKING 💻
   ▪️ CREDIT REPAIR. 💳
   ▪️ PHONE HACKING & CLONING (giving you 📱 Unnoticeable access to everything Happening on the Target’s Phone)
   ▪️ CLEARING OF CRIMINAL RECORDS ❌
   ▪️ SOCIAL MEDIA ACCOUNTS HACKING 📱
   ▪️RECOVERY OF DELETED FILES 📤
   ▪️LOCATION TRACKING 📌
   ▪️BITCOIN MINING ⛏ And lot More.

   ✅ COMPOSITE CYBER SECURITY SPECIALISTS are Basically the ANSWERS to your PRAYERS. Trust Me, You Don’t Wanna Miss Out This Great Experience.

   We’ll Be Glad to Have You Join Over 20,000 satisfied clients around the world that have used our services 🤗

   📩CONTACT US TODAY:
   Email:
   composite.cybersecurity@protonmail.com

   🔘2020 © composite cybersecurity specialists
   🔘Want faster service? Contact us!
   🔘All Rights Reserved ®️


   Vymazat
 2. Přiznám se, že jsem poslední dny hledala recept na koláč, kde nebudu muset nic šlehat a bude rychle hotový. Dneska jsme si ze zahrádky donesli švestky a já opět stála před rozhodnutím, který koláč z nich vyrobit. A pak jsme náhodou na jiném blogu viděla v náhledu odkaz na Váš článek. Tak jsem klikla, mrkla na ingredience, postup a bylo jasno, ještě v noci jsem ho upekla a dneska už snídáme :-) Díky za recept, myslím, že se povedl. Možná je trochu více mazlavější než by bylo nutné, ale to se dá příště napravit menší dávkou oleje, bych řekla.

  Krásný den,


  Veronika

  OdpovědětVymazat