pondělí 19. března 2018

(Zatím) Ferdinand (Ferda) Koláč / Nový člen naší rodiny

Když to před pár dny vypadalo, že už je jaro opravdu tady, Erwín radostně prohlásil, že teď si konečně můžeme koupit králíčka. Už nějaký ten pátek moc touží po zvířátku. Samozřejmě by nejraději psa, ale toho si nejspíš pořídíme, teprve až budeme mít dům se zahrádkou. Do té doby jsme mu chtěli dopřát aspoň nějakého menšího kamaráda vhodného do bytu. Sama jsem jako dítě taky pár zvířátek měla a tak vím, jak je pro dětskou duši kontakt s jiným tvorem (než jsou rodiče, kteří furt něco chtějí a sourozenec, který pořád něco boří) blahodárný...
V sobotu v noci k nám v krabici od oříškového másla dorazil malý rezavý ušák. Zatím nemá definitivní jméno. Příjmením bude Koláč, v tom má Erwín jasno, jen to křestní jméno ještě pilujeme. Včera zvítězil Ferda, ale možná to nakonec bude Alex, Samson nebo Filípek. Každopádně se hned stal milovaným členem naší smečky. Děti ho mazlí, krmí a dokonce mu i čtou pohádky. 

Musíme je jen trochu mírnit, abychom ho chudáčka první dny v novém domově moc nevylekali. Máme ho od ověřeného chovatele a tak je naštěstí na děti zvyklý. I tak jsem čekala, že bude ze začátku zalezlý v domečku a jen pomaloučku se vydá objevovat terén. On ale většinu času tráví rozvalený na střeše svého obydlí a pozoruje okolí. Když ho pustíme ven, tak si hopká po pokoji a nevypadá to, že by se před námi nejraději někam zašil.

Údržba bude samozřejmě na mně a já si tak zase připadám jak novopečená maminka. Po nocích googlím vhodnou stravu, hračky, typy podestýlky a "nočníkovou" strategii. A jako pyšný rodič si ho chci samozřejmě stokrát za den fotit. Brzy jsem zjistila, že se zajda fotí snad ještě hůř než děti. Tak doufám, že mu to učení na záchod aspoň půjde o trochu rychleji...

51 komentářů:

 1. Juu, je krasny, tak at se mu u vas libi ;) my mame doma dva usaky/usandy. Dokud byla prvni sama chodila na zachod poctive a naucila se to dost rychle, kralici jsou pry docela cistotni, ale od te doby co jsou dve se preznaznackovavaji a to teda nic moc :/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já nakonec vybrala králíky proto, že jsou teritoriální a jeden si vystačí. Třeba morčata jsou prý o samotě smutná a potřebují kámoše. Snad se i ty tvoje časem skamarádí!

   Smazat
  2. VICTIM OF SCAMS BUT NOW A VICTOR THROUGH JOSH LOANS FINANCIAL SERVICE joshloancompany@gmail.com OR +1(215)-874-8060

   Helen Truong is my name from 1731 Hilltop Haven Drive, Red Bank, NJ 07701 USA. It lifts my heart to actually use this medium to save innocent people who would have fallen into the wrong hands in quest to obtain an online loan. With all humility I want to personally warn all online loan seekers to be very careful while trying to get a loan, because it is no news that scammers are rampant everywhere all over the internet claiming to offer loan. I was a victim before now and I solemnly hope that you are a victor if you care to take my word of advise. Few months ago I was financially strained, and due to my desperation I was scammed by several online lenders. All hope was nearly lost until a co-employee suggested 'JOSH LOANS FINANCIAL SERVICE' an online reliable and trustworthy lender for me, as I was almost at the edge of taking my life considering a loss of about $83,000; As God would have it, I applied for a loan from 'Josh Loans Financial Service' under Cynthia's (co-employee) recommendation and WOW in less than 72 working hours I got a credit alert confirming that my account has been credited with the loan fund of $220,000.00 which i originally requested. If after loosing much God has shown me light with the help of 'JOSH LOANS FINANCIAL SERVICE', you too without doubt can as well obtain a loan from this reputable lending institution. IN ALL, if you, your relation or any closed person desperately need a loan, DO CONTACT or help that soul to communicate with JOSH LOANS FINANCIAL SERVICE via email on joshloancompany@gmail.com OR text/call them on +1(215)-874-8060

   Smazat
  3. Good day, I'am Josef Lewis, A private loan lender who gives out loan to individuals, companies, and government establishments at a low interest rate of 2%. We know that there are lots of families out there who live on pay to pay check and others that cannot take care of their financial obligations and for this reason we are here for financial restoration. Are you looking for a loan to pay your school fees, car loan, business loan, project financing, home bill loan ETC. Kindly respond immediately via Email: progresiveloan@yahoo.com OR Call/Text +1(603) 786-7565

   We offer loans up to $700,000,000.00, if you are looking for a business loan and have been denied by a bank, we can help with loans of $ 10,000 to a maximum of $ 700,000 ,000.00 that can help you get your business Rebuild and bring you on a path to a better financial future.

   Smazat
  4. DO NOT KEEP YOUR FINANCIAL BURDEN TO YOURSELF CONTACT US NOW FOR ANY KIND OF LOAN AT A LOW INTEREST OF 2%.( prosperloanfirm@yahoo.com )

   Our loans are well insured for maximum security is our priority, Our leading goal is to help you get the service you deserve, Our Loan program is the quickest. We give out loan in any currency of your choice {Us Dollar, pounds, Euro, Dinar, etc} and duration of 1 to 60 years to pay back the loan (secure and unsecured).

   Do you need any kind of loan and have low credit score, Have you find it difficult to get loans
   from local banks and other financial institutions? solution to your financial problem is PROSPER LOAN FIRM. The terms and conditions are very reasonable and considerate.

   We offer a wide range of financial services which includes: Xmas Loans, Business Loans, Debt Consolidation Loans, Personal Loans, Car loans, Hotel loans, Student loans, Home Refinancing Loans with low interest rate @2% per annul for individuals, companies and corporate bodies.

   Interested applicants should Contact us via email: prosperloanfirm@yahoo.com OR call/text +1(816) 366-8769 . Apply and be free from financial bondage.

   Smazat
  5. NOW LIFE IS WORTH LIVING WITH THE HELP OF EDWARD JONES FINANCE

   Hello Every One, My Name is Trevor Cohen live in Texas and life is worth living comfortably for me and my family now. I really have never seen goodness shown to me this much in my life as i am a struggling Dad with three kids and i have been going through a serious problem as my son encountered a terrible accident last week, and the doctors states that he needs to undergo a delicate surgery for him to be able to walk again, and i could not afford the bill for his surgery then i went to the bank for a loan and they turn me down stating that credit score was bad, from there i run to my father and some of my friends but they could not help, then when i was surfing through the net i came across a loan lender EDWARD JONES who provides loans at an affordable interest rate of 2% and i have been hearing about so many scams on the internet but at this time, in my desperate situation i had no choice than to give it a try and surprisingly it was all like a dream, i received a loan of $85,000.00 and i payed for my son surgery and thank GOD today he is okay and can walk. I could in turn start something profitable with the remaining amount and i said to my self that i will shout loud to the world of the wonders of GOD to me through this GOD fearing lender EDWARD JONES and i will advise anyone in genuine and serious need of loan to contact this GOD fearing Company via: Jonesloanfinance@yahoo.com

   Smazat
  6. Dobrý den, já jsem Josef Lewis. Dobrý, legitimní a akreditovaný věřitel. Vyplácíme půjčku všeho druhu velmi rychlým a snadným způsobem, Osobní půjčka, Autopůjčovna, Domácí půjčka, Studentský úvěr, Podnikatelský úvěr, Inventor úvěr, Konsolidace dluhu. atd

   Získejte schválení pro podnikání nebo osobní půjčky dnes a získejte prostředky v rámci stejného týdne žádosti. Tyto osobní půjčky mohou být schváleny bez ohledu na váš kredit a existuje mnoho spokojených zákazníků, kteří tuto zálohu podpoří. Ale získáte nejen osobní půjčku, kterou potřebujete; dostanete nejlevnější. To je náš slib: Garantujeme nejnižší sazbu pro všechny úvěry s volnými kolaterálními výhodami.

   Usilujeme o to, abychom zanechali pozitivní a trvalý dojem tím, že překročíme očekávání svých zákazníků ve všem, co dělám. Naším cílem je zacházet s důstojností a respektem při poskytování nejvyšší kvality služeb včas. Žádné povinné sociální zabezpečení a požadovaná kontrola kreditu, 100% zaručeno. Likvidujte okamžitě pomocí níže uvedených podrobností, pokud máte zájem o půjčku a máte podvody.

   E-mail: progresiveloan@yahoo.com
   Call / Text +1 (603) 786-7565 díky   Smazat
  7. Are you in any financial crisis, do you need financial help? or do you need funds to start up your own business? Do you need funds to settle your debt, pay off your bills or start a good business? Do you have a low credit score and you are finding it hard to obtain capital service from local banks and other financial institutes? Here is your chance to obtain a financial service from our company. We offer all kind of loan to individual companies at 3% interest rate. If you need a loan do not hesitate to contact us via   To get an urgent loan contact below details now.

   Name: Gilbert Aaron
   Email: info.gilbertloanfirm@gmail.com
   Phone/Text: +14843712385..................

   Smazat
 2. Na záchod bude chodiť len do klietky. Je veľmi čistotný.
  Dá sa kúpiť podstielka v tvare granúl.
  Pod to sme dávali ešte noviny.
  Nesmie byť bez pitka s vodou a strava je najlepšia: suché seno zo zverimexu a sem-tam zmes zrna a semien pre králiky a morčatá, ale z toho sa tlstne.
  Pozor šaláty moc nie, mrkva a púpava a petržlenova vňať áno a hlúby a koreňvú zeleninku.
  Králik má rád čokoládku, trebárs aj s lieskovcom, nie ako psy a kone, tie to nesmú!
  Treba ho zvykať na voľno mimo klietku, vždy s dozorom!
  Bude hlodať káble, treba dozor!
  Prenáša sa: jedna ruka na hrudník pod pazušky, druhá pod zadoček:-)
  Ja som zdatná mama, už som dokonca vypiplala šesť vrhov, keď ich králička nechcela kŕmiť:-)
  Náš králiček bol pán inžinier, taký bol inteligentný, králičica nie.
  Odchoval aj morča, aj kocúrika.
  Držte sa!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Aleno, díky za rady! Většinu už jsme někde četla, ale je fajn je mít takhle pohromadě od zkušené chovatelky. A tu čokoládu si raději sním sama... :)

   Smazat
 3. Pokud byste potřebovala fakt odborné informace o tom, jak Ferdu Koláče učit na záchod, co používat jako podestýlku, případně kde jsou nejlepší králičí veteriny, mrkněte na stránky www.kralici.cz. Je tam i on-line diskuze a archiv diskuze. My máme doma už druhou králičí holku, chováme ji navolno bez klece a všechny rady jsem čerpala odtamtud. Jinak přeju hodně skvělých zážitků s králochem! Milena

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Díky, taky už jsem na tu stránku narazila, ale ještě ji musím pořádně nastudovat. Králíčka máme v kleci, ale až se naučí, že nemá dělat bobky, kudy hopne, a kousat nohy od židlí, taky bych ho chtěla mít hodně navolno. A doufám, že to bude pro děti dobrý parťák...

   Smazat
 4. hm, to ted asi nebudete moct mít doma k obědu králika, co? Takové zdravé maso to je! Co vím, tak když se domu pořídí takový mazlík, už se to prostě nedá jíst.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. My doma uz ted kraliky z nekolika ruznych duvodu nejime, takze v tomhle ohledu se nas porizeni usaka nedotkne. :)

   Smazat
 5. Ten je krásný <3 Nám ve středu pejsek umřel a je to hrozná rána a bolest. Křečíka máme, tak jsme si pořídili ještě andulku :)

  www.mummysweetbaby.blogspot.cz

  OdpovědětSmazat
 6. To je fešák. :-) My měli vždy jen křečky, králíčky ne, ale kamarádka měla a byl to mazel, poměrně rychle se naučil na záchod, tak snad vám to taky tak půjde. :-)

  OdpovědětSmazat
 7. God Bless Edward Jones Loans for Helping Me In Time Of Need {Jonesloanfinance@yahoo.com}

  Good Day I am Vanessa Cowen from California and i have a broken up business, until i found this company who help me to gain a loan for business, and now i want to used this short medium to congratulate the company for the fast and safe funds they loan to me without any form of delay, i loan 180,000.00USD from the company at a very low interest rate of 2% to save my business and lots more. i first saw their mail on the internet, everyone always give testimony for what they did, so i quickly contacted them and they all did everything for me without stress and my funds was sent to my account within 24hrs, i was surprise and feel glad, now i now have a standard business control agent who help me, now i will advice those who need urgent loan to contact them now via email : {jonesloanfinance@yahoo.com} OR Text him +1(307) 217-5388..

  OdpovědětSmazat
 8. I AM FINALLY FREE FROM FINANCIAL BONDAGE THANKS TO MOORE LOAN COMPANY (mooreloancompany@yahoo.com).

  Good day everyone,I can’t hide this great testimony that took place in my life I will love everyone to know it and be a partaker of this, that is why I want to share it to the whole world by placing this advert on classifieds, I am Mrs Karen Brown by name, I live in Chattanooga, Tennessee United State, I want to thank ROBBINSON MOORE for his kindness upon my family life, I never knew that there is still a sincere and trustworthy lender like this on the internet and on earth. Just some days I was in search for a loan of $ 100,000.00, As I was running out of money for feeding, School fees, My business was really going out of capital and my rent. I was scammed about $15,000.00 dollars and I decided not to involve my self in such business again. But a Friend of mine introduced me to a loan firm due to my appearance and doings and also my complains to her. And I told her that I am not interested in any loan deal anymore but she told me that there is still a sincere lender who she will recommend me to, And she gave me the details of this man who is called MOORE ROBBINSON. And I really put a trial and I am most greatful and lucky today, I was given a loan amount of $95,000,00 Dollars by this great firm MOORE LOAN COMPANY. If you are in need of a genuine, Sincere, durable and a truth worthy loan lender or financial assistance and also you know you can be reliable and trusted, capable of paying back at the due / duration time of the funds I will advice you to send your contact to them via email @[ mooreloancompany@yahoo.com] OR Test (414) 454-9493 .

  OdpovědětSmazat
 9. půjčka! úvěr!! půjčka!!!Hledáte seriózní a akreditované soukromé půjčky společnost, která poskytuje půjčky pro životní příležitost.Nabízíme všechny druhy úvěrů v velmi rychle a snadno, osobní půjčky, půjčky na auta, hypoteční úvěry, studentské půjčky, podnikatelské úvěry, investiční úvěry, konsolidaci dluhu a mnoho dalšího.Jste byly odmítnuty bank a jiných finančních institucí?Potřebujete konsolidační půjčku nebo hypotéku? Vypadat, už jsme tady, aby všechny své finanční problémy věcí minulosti.Půjčujeme fondů na jednotlivce a společnosti, které potřebují finanční pomoc ve výši 2 %.Žádné číslo sociálního pojištění vyžadováno a žádná kontrola kreditu nutná, 100 % zaručena.Chci použít toto médium vás informovat, že jsme poskytovat spolehlivé a podpůrná pomoc a budeme rádi vám úvěr.Pošlete nám e-mail na: (amandaafredoloan42@gmail.com) Chcete-li požádat o půjčku

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. NOW LIFE IS WORTH LIVING WITH THE HELP OF EDWARD JONES FINANCE

   Hello Every One, My Name is Trevor Cohen live in Texas and life is worth living comfortably for me and my family now. I really have never seen goodness shown to me this much in my life as i am a struggling Dad with three kids and i have been going through a serious problem as my son encountered a terrible accident last week, and the doctors states that he needs to undergo a delicate surgery for him to be able to walk again, and i could not afford the bill for his surgery then i went to the bank for a loan and they turn me down stating that credit score was bad, from there i run to my father and some of my friends but they could not help, then when i was surfing through the net i came across a loan lender EDWARD JONES who provides loans at an affordable interest rate of 2% and i have been hearing about so many scams on the internet but at this time, in my desperate situation i had no choice than to give it a try and surprisingly it was all like a dream, i received a loan of $85,000.00 and i payed for my son surgery and thank GOD today he is okay and can walk. I could in turn start something profitable with the remaining amount and i said to my self that i will shout loud to the world of the wonders of GOD to me through this GOD fearing lender EDWARD JONES and i will advise anyone in genuine and serious need of loan to contact this GOD fearing Company via: Jonesloanfinance@yahoo.com

   Smazat
 10. VICTIM OF SCAMS BUT NOW A VICTOR THROUGH JOSH LOANS FINANCIAL SERVICE joshloancompany@gmail.com OR +1(215)-874-8060

  Helen Truong is my name from 1731 Hilltop Haven Drive, Red Bank, NJ 07701 USA. It lifts my heart to actually use this medium to save innocent people who would have fallen into the wrong hands in quest to obtain an online loan. With all humility I want to personally warn all online loan seekers to be very careful while trying to get a loan, because it is no news that scammers are rampant everywhere all over the internet claiming to offer loan. I was a victim before now and I solemnly hope that you are a victor if you care to take my word of advise. Few months ago I was financially strained, and due to my desperation I was scammed by several online lenders. All hope was nearly lost until a co-employee suggested 'JOSH LOANS FINANCIAL SERVICE' an online reliable and trustworthy lender for me, as I was almost at the edge of taking my life considering a loss of about $83,000; As God would have it, I applied for a loan from 'Josh Loans Financial Service' under Cynthia's (co-employee) recommendation and WOW in less than 72 working hours I got a credit alert confirming that my account has been credited with the loan fund of $220,000.00 which i originally requested. If after loosing much God has shown me light with the help of 'JOSH LOANS FINANCIAL SERVICE', you too without doubt can as well obtain a loan from this reputable lending institution. IN ALL, if you, your relation or any closed person desperately need a loan, DO CONTACT or help that soul to communicate with JOSH LOANS FINANCIAL SERVICE via email on joshloancompany@gmail.com OR text/call them on +1(215)-874-8060

  OdpovědětSmazat
 11. Good day, I'am Josef Lewis, A private loan lender who gives out loan to individuals, companies, and government establishments at a low interest rate of 2%. We know that there are lots of families out there who live on pay to pay check and others that cannot take care of their financial obligations and for this reason we are here for financial restoration. Are you looking for a loan to pay your school fees, car loan, business loan, project financing, home bill loan ETC. Kindly respond immediately via Email: progresiveloan@yahoo.com OR Call/Text +1(603) 786-7565

  We offer loans up to $700,000,000.00, if you are looking for a business loan and have been denied by a bank, we can help with loans of $ 10,000 to a maximum of $ 700,000 ,000.00 that can help you get your business Rebuild and bring you on a path to a better financial future.

  OdpovědětSmazat
 12. Beautiful image the building You chose well for the theme.
  Your blog is very nice,Thanks for sharing good blog.
  Genting Crown

  OdpovědětSmazat
 13. Beautiful image the building You chose well for the theme.
  Your blog is very nice,Thanks for sharing good blog.
  Genting Crown

  OdpovědětSmazat
 14. GOOD DAY,

  WE OFFER PRIVATE, COMMERCIAL AND PERSONAL LOANS WITH VERY MINIMAL ANNUAL INTEREST RATES AS LOW AS 0.5% WITHIN A 1 YEAR TO 20 YEARS REPAYMENT DURATION PERIOD TO ANY PART OF THE WORLD. WE GIVE OUT LOANS WITHIN THE RANGE OF $5,000 TO $90,000,000 OUR LOANS ARE WELL INSURED FOR MAXIMUM SECURITY IS OUR PRIORITY.

  ARE YOU LOSING SLEEP AT NIGHTS WORRYING HOW TO GET A LEGIT LOAN LENDER? ARE YOU BITING YOUR FINGERNAILS TO THE QUICK? INSTEAD OF BEATING YOURSELF UP, CALL THE CINDY LOAN INVESTMENT NOW, LOAN SPECIALISTS WHO HELP STOP BAD CREDIT HISTORY, TO DISCOVER A WIN-WIN SOLUTION WHICH IS OUR MISSION.

  INTERESTED PERSONS SHOULD FILL OUT THE APPLICATION FORM BELOW. E-MAIL US WITH: betty.mabel227@gmail.com

  NAME:
  SEX:
  COUNTRY:
  AMOUNT YOU NEED:
  DURATION:
  PHONE NUMBER:

  THANKS FOR YOUR CO-OPERATION

  MRS. BETTY MABEL
  CEO/PRESIDENT
  E-MAIL:betty.mabel227@gmail.com

  OdpovědětSmazat
 15. Dear Investors/Financial Seekers.

  We are a Registered Private Investors/Loan Lender, Do you need FINANCIAL ASSISTANCE? Are you in financial mess OR debts? We offer loan at 3% interest rate within 1 year to 30 years repayment duration period to Individual and Companies that are in need of financial assistance and to any part of the world.We give out loans ranging from $5,000 to $500,000,000, CURRENCIES: USD, CAD, KWD, OMR, SGD, RUB, GBP, AUD, MYR, ZAR, IDR, UAH, PHP, MUR, EURO.Our loans are well insured for maximum security is our priority, Are you losing sleep at night worrying how to get a legit loan lender? Are you in poverty? Do you need financial assistance (LOAN) to set-up a business? We can assist you financially.

  Interested Individual OR Companies should contact us via: Email: {betty.mabel227@gmail.com}

  Full Name:
  Amount Needed:
  Duration of Loan:
  Purpose of Loan:
  Contact number:
  Country:
  State:
  Sex:
  Regards

  Your's in Service,
  Mrs.Betty Mabel
  Email:(betty.mabel227@gmail.com)

  OdpovědětSmazat
 16. Goodday,

  i am Mrs.Betty Mabel a private loan lender,who give out loan in a very low interest rate of 2%.we give out all kind of loan like Educational loan, Business loan, home loan, Agricultural loan, Personal loan, auto loan and other good Reason, I also give out loans from the rang of $50,000USD- $100,000,000.00USD at a 2% interest rate. Duration of 1- 15 years depending on the amount you need as loan. Get back to us for more information via: betty.mabel227@gmail.com

  Contact for more information:
  Best regards
  Mrs.Betty Mabel
  CEO/President
  Email: betty.mabel227@gmail.com

  OdpovědětSmazat
 17. Testimony On How My Life was Transformed (betty.mabel227@gmail.com)

  Hello friends!!! My name is Sharon Vivian. i want to testify of the good Loan Lender who showed light to me after been scammed by 2 different Internet international lender, they all promise to give me a loan after making me pay a lot of fees which yield nothing and amounted to no positive result. i lost my hard earn money and it was a total of 8,000USD. One day as i was browsing through the internet looking frustrated when i came across a testimony woman who was also scammed and eventually got linked to a legit loan company called Mary Judy Financial Loan Service and email (betty.mabel227@gmail.com) where she finally got her loan, so i decided to contact the same loan company and then told them my story on how i have been scammed by 2 different lenders who did nothing but to course me more pain. I explain to the company by mail and all they told me was to cry no more because i will get my loan in their company and also i have made the right choice of contacting them. i filled the loan application form and proceeded with all that was requested of me and to my shock I was given a loan amount of $65,000.00 Dollars by this great Company (Betty Mabel Financial Loan Service) managed by Mrs Betty Mabel God fearing woman and here i am today happy because this company has given me a loan so i made a vow to my self that i will keep testifying on the internet on how i got my loan. Do you need a loan urgently? kindly and quickly contact This great company now for your loan via email:(betty.mabel227@gmail.com) she is kind
  hearten. Good Luck.

  OdpovědětSmazat
 18. I Promise to Share This Loan Testimony Because of God Favor in My Life

  Hello,

  I am Maria Carols, currently living in Texas city, USA. I am a widow at the moment with Four kids and i was stuck in a financial situation in May 2015 and i needed to refinance and pay my bills. I tried seeking loans from various loan firms both private and corporate but never with success, and most banks declined my credit. But as God would have it, I was introduced to a woman of God a private loan lender who gave me a loan of 850,000USD and today am a business owner and my kids are doing well at the moment, if you must contact any firm with reference to securing a loan without collateral , no credit check, no co signer with just 3% interest rate and better repayment plans and schedule, please contact Mrs Betty Mabel (betty.mabel227@gmail.com). He doesn’t know that am doing this but am so happy now and i decided to let people know more about her and also i want God to bless her more. You can contact her through his email . betty.mabel227@gmail.com

  OdpovědětSmazat
 19. TESTIMONY ON HOW I GOT MY LOAN FROM A GENUINE LOAN COMPANY (R.M.L.C)

  Hello friends!!! My name is David Leonel. i want to testify of the good Loan Lender who showed light to me after been scammed by 5 different Internet international lender, they all promise to give me a loan after making me pay alot of fees which yield nothing and amounted to no positive result. i lost my hard earn money and it was a total of 17,000.00USD. One day as i was browsing through the internet looking frustrated when i came across a testimony woman who was also scammed and eventually got linked to a legit loan company called Betty Mabel Loan Service and email (betty.mabel227@gmail.com) where she finally got her loan, so i decided to contact the same loan company and then told them my story on how i have been scammed by 5 different lenders who did nothing but to course me more pain. I explain to the company by mail and all they told me was to cry no more because i will get my loan in their company and also i have made the right choice of contacting them. i filled the loan application form and proceeded with all that was requested of me and to my shock I was given a loan amount of $250,000.00 Dollars by this great Company (Betty Mabel Loan Service) managed by Mrs Betty Mabel a God fearing woman and here i am today happy because this company has given me a loan so i made a vow to my self that i will keep testifying on the internet on how i got my loan. Do you need a loan urgently? kindly and quickly contact This great company now for your loan via email: betty.mabel227@gmail.com she is kind hearten. i remain David Leonel............

  OdpovědětSmazat
 20. https://mirandamiep.blogspot.com/
  Beautiful image the building You chose well for the theme.
  Your blog is very nice,Thanks for sharing good blog.
  สมัคร gclub

  OdpovědětSmazat
 21. DO NOT KEEP YOUR FINANCIAL BURDEN TO YOURSELF CONTACT US NOW FOR ANY KIND OF LOAN AT A LOW INTEREST OF 2%.( prosperloanfirm@yahoo.com )

  Our loans are well insured for maximum security is our priority, Our leading goal is to help you get the service you deserve, Our Loan program is the quickest. We give out loan in any currency of your choice {Us Dollar, pounds, Euro, Dinar, etc} and duration of 1 to 60 years to pay back the loan (secure and unsecured).

  Do you need any kind of loan and have low credit score, Have you find it difficult to get loans
  from local banks and other financial institutions? solution to your financial problem is PROSPER LOAN FIRM. The terms and conditions are very reasonable and considerate.

  We offer a wide range of financial services which includes: Xmas Loans, Business Loans, Debt Consolidation Loans, Personal Loans, Car loans, Hotel loans, Student loans, Home Refinancing Loans with low interest rate @2% per annul for individuals, companies and corporate bodies.

  Interested applicants should Contact us via email: prosperloanfirm@yahoo.com OR call/text +1(816) 366-8769 . Apply and be free from financial bondage.===========

  OdpovědětSmazat
 22. POTŘEBUJEŠ PŮJČKU?
  NEKLIDUJTE VAŠE FINANČNÍ NÁKLADY NA VÁS KONTAKTUJTE NYNÍ PRO JAKÉKOLI DRUHU ÚVĚRU NÍZKÝM ZÁJEM 2%. (Stephenswillsloan@gmail.com)

  Naše půjčky jsou dobře pojištěné pro maximální bezpečnost je naší prioritou, Naším hlavním cílem je pomoci vám získat službu, kterou si zasloužíte, Náš program půjček je nejrychlejší. Vyplácíme půjčku v libovolné měně dle Vašeho výběru {Us Dollar, pounds, Euro, Dinar, atd.) A trvání od 1 do 30 let k úhradě půjčky (bezpečné a nezabezpečené).

  Potřebujete nějaký druh úvěru a máte nízké kreditní skóre, bylo pro vás těžké získat půjčky
  od místních bank a jiných finančních institucí? řešením finančního problému je STEPHEN WILLIAMS LOAN FIRM. Smluvní podmínky jsou velmi rozumné a ohleduplné.

  Nabízíme širokou škálu finančních služeb, které zahrnují: Vánoční půjčky, Podnikatelské úvěry, Úvěry na konsolidaci dluhu, Osobní půjčky, Úvěry na auta, Hotelové půjčky, Studentské půjčky, Home Refinancování Úvěry s nízkou úrokovou sazbou @ 2% právnické osoby.

  Žadatelé by se měli obrátit na nás prostřednictvím e-mailu: stephenswillsloan@gmail.com. Aplikujte a osvoboďte se od finančního otroctví.

  OdpovědětSmazat
 23. NOW LIFE IS WORTH LIVING WITH THE HELP OF EDWARD JONES FINANCE

  Hello Every One, My Name is Trevor Cohen live in Texas and life is worth living comfortably for me and my family now. I really have never seen goodness shown to me this much in my life as i am a struggling Dad with three kids and i have been going through a serious problem as my son encountered a terrible accident last week, and the doctors states that he needs to undergo a delicate surgery for him to be able to walk again, and i could not afford the bill for his surgery then i went to the bank for a loan and they turn me down stating that credit score was bad, from there i run to my father and some of my friends but they could not help, then when i was surfing through the net i came across a loan lender EDWARD JONES who provides loans at an affordable interest rate of 2% and i have been hearing about so many scams on the internet but at this time, in my desperate situation i had no choice than to give it a try and surprisingly it was all like a dream, i received a loan of $85,000.00 and i payed for my son surgery and thank GOD today he is okay and can walk. I could in turn start something profitable with the remaining amount and i said to my self that i will shout loud to the world of the wonders of GOD to me through this GOD fearing lender EDWARD JONES and i will advise anyone in genuine and serious need of loan to contact this GOD fearing Company via: Jonesloanfinance@yahoo.com

  OdpovědětSmazat
 24. Dobrý den, já jsem Josef Lewis. Dobrý, legitimní a akreditovaný věřitel. Vyplácíme půjčku všeho druhu velmi rychlým a snadným způsobem, Osobní půjčka, Autopůjčovna, Domácí půjčka, Studentský úvěr, Podnikatelský úvěr, Inventor úvěr, Konsolidace dluhu. atd

  Získejte schválení pro podnikání nebo osobní půjčky dnes a získejte prostředky v rámci stejného týdne žádosti. Tyto osobní půjčky mohou být schváleny bez ohledu na váš kredit a existuje mnoho spokojených zákazníků, kteří tuto zálohu podpoří. Ale získáte nejen osobní půjčku, kterou potřebujete; dostanete nejlevnější. To je náš slib: Garantujeme nejnižší sazbu pro všechny úvěry s volnými kolaterálními výhodami.

  Usilujeme o to, abychom zanechali pozitivní a trvalý dojem tím, že překročíme očekávání svých zákazníků ve všem, co dělám. Naším cílem je zacházet s důstojností a respektem při poskytování nejvyšší kvality služeb včas. Žádné povinné sociální zabezpečení a požadovaná kontrola kreditu, 100% zaručeno. Likvidujte okamžitě pomocí níže uvedených podrobností, pokud máte zájem o půjčku a máte podvody.

  E-mail: progresiveloan@yahoo.com
  Call / Text +1 (603) 786-7565 díky


  OdpovědětSmazat
 25. Are you in any financial crisis, do you need financial help? or do you need funds to start up your own business? Do you need funds to settle your debt, pay off your bills or start a good business? Do you have a low credit score and you are finding it hard to obtain capital service from local banks and other financial institutes? Here is your chance to obtain a financial service from our company. We offer all kind of loan to individual companies at 3% interest rate. If you need a loan do not hesitate to contact us via.  To get an urgent loan contact below details now.

  Name: Gilbert Aaron.
  Email: info.gilbertloanfirm@gmail.com
  Phone/Text: +14843712385.

  OdpovědětSmazat
 26. We Facilitate Bank instruments SBLC for Lease and Purchase. Whether you are a new startup, medium or large establishment that needs a financial solution to fund/get your project off the ground or business looking for extra capital to expand your operation,our company renders credible and trusted bank guarantee provider who are willing to fund and give financing solutions that suits your specific business needs.

  We help you secure and issue sblc and bank guarantee for your trade, projects and investment from top AA rated world Banks like HSBC, Barclays, Dutch Ing Bank, Llyods e.t.c because that is the best and safest strategy for our clients.e.t.c

  DESCRIPTION OF INSTRUMENTS

  1. Instrument: Funds backed Bank Guarantee(BG)

  2. Currency : USD/EURO

  3. Age of Issue: Fresh Cut

  4. Term: One year and One day

  5. Contract Amount: United State Dollars/Euros (Buyers Face Value)

  6. Price : Buy:32%+1, Lease: 4%+2

  7. Subsequent tranches: To be mutually agreed between both parties

  8. Issuing Bank: Top RATED world banks like HSBC, Barclays, ING Dutch Bank, Llyods e.t.c

  9. Delivery Term: Pre advise MT799 first. Followed By SWIFT MT760

  10. Payment Term: MT799 & Settlement via MT103

  11. Hard Copy: By Bank Bonded Courier


  Interested Agents,Brokers, Investors and Individual proposing international project funding should contact us for directives.We will be glad to share our working procedures with you upon request.  Name: Muhammed Emir Harun

  Contact Mail :info.financewizardltd@gmail.com

  Skype: info.financewizardltd@gmail.com

  OdpovědětSmazat
 27. Hello,

  Are you looking for a business loan, personal loans, mortgages, car
  loans, student loans, debt consolidation loans, unsecured loans, risk
  capital, etc. ... You are in the right place
  Your loan solutions! I am a private lender who lends
  Individuals and businesses at a low interest rate and affordable
  Interest rate of 2%. Contact us by email:ricardowilliamsfinanaceltd@gmail.com


  Your Name:
  Country:
  Loan Amount Needed:
  Duration:
  Phone:
  Monthly income:
  Occupation:

  God bless you
  REGARDS

  OdpovědětSmazat
 28. Hello...

  Dear Applicant, I am Mr.Favour Melody World Best Loan Offer Company LTD.. We are an international loan firm. It a financial opportunity at your door step We provide Business and personal loans etc. as long as it concerns financial assistance..We are certified, trustworthy, reliable, efficient, fast and dynamic. And a Co-operate Financier For Real Estate And Any Kinds Of Business Financing Apply today and you will get a loan from us..

  Apply Now for your very low interest rate of 2% loan!

  * We offer loan in EURO AND DOLLAR
  * Borrow between 5000USD to 90,000,000.00USD
  * Choose between 1 to 30 years to repay.
  * Flexible loan terms and conditions.
  * It a world of happiness with us bring back those joy of yours by applying for a loan with us today...

  All these plans and more, contact us now by email for more info.. ( favourworldbest990@outlook.com ) OR SMS US NOW +1518 621 2700

  Email us now: favourworldbest990@outlook.com
  Call/Sms: +1518 621 2700

  Giving your world a meaning.

  Regards.

  World Best Loan Company Offer..

  OdpovědětSmazat

 29. GOOD NEWS EVERYONE,APPLY TODAY FOR QUICK AND CONVENIENT LOANS [Call/Text] +1(415) 322-7529 [WhatsApp Number] +19292227023 [Email] profclaudecapital@gmail.com

  Hello, are you in debt or need urgent cash/financial help? do you need a loan, fast and reliable, this is the right place to get credible loans. We offer all kind of loans including international loans to individual and public sector that are in need of financial assistance in a low interest rate of 2%. bad credit acceptable the terms and conditions are very simple and considerate. We have the access/contacts to raise from $10,000.00 to $600,000,000.00 Dollars with our reliable loan company and other top prime AA Banks like Chase Bank, HSBC, Wells Fargo, The Best Banks for SBA Loans E.T.C. always facing financial problems with unpaid bills and don't know which way to go or where to turn? What about finding a reputable Debt Consolidation firm that can assist you in reducing monthly installment so that you will have affordable repayment options as well as room to breathe when it comes to the end of the month and bills need to get paid? have you been looking for a quick and legit loan online why don't you try Capital Management Inc. loan company and be free from debts note getting a loan from this company is 100% assured and guaranteed. It will be a great joy to us when you are financially stable. reduce your payments to ease the strain on your monthly expenses contact us via Email profclaudecapital@gmail.com

  We offer all kind of categories of loans [Call/Text] +1(415) 322-7529 [WhatsApp Number] +19292227023 [Email] profclaudecapital@gmail.com

  Business loan
  Home loan
  Debt consolidation loans
  Student loan
  Construction loan
  Car loan
  Hotel loan
  Personal loan
  Refinancing Loan
  Farm Loan
  Truck Loan etc.

  NOTE: Bear in mind that it will only take less than 24 or 42 Hours to process your file is 100% Guaranteed no matter your Credit Score. We are certified, trustworthy, reliable, efficient, fast and dynamic. No stress No tension, just apply free feel and relax to receive your loan, There is more to gain by getting a loan from this company. your victory is 100% guarantee contact us via Email profclaudecapital@gmail.com

  Yours Faithfully
  Prof Claude Dan Capital
  Call/Text + 1(415) 322-7529
  WhatsApp Number: +19292227023
  Email profclaudecapital@gmail.com

  OdpovědětSmazat

 30. I AM FINIALLY OUT FINANCIAL BONDAGE THANKS TO MOORE LOAN COMPANY (mooreloancompany@yahoo.com) Or text +1(414) 454-9493..


  Good day everyone,I can’t hide this great testimony that took place in my life I will love everyone to know it and be a partaker of this, that is why I want to share it to the whole world by placing this advert on classifieds, I am Mr Morgan Smith by name, I live in Chicago, United State, I want to thank ROBBINSON MOORE for his kindness upon my family life, I never knew that there is still a sincere and trustworthy lender like this on the internet and on earth. Just some days I was in search for a loan of $ 150,000.00, As I was in search of funds to start up a business. I was scammed about $15,000.00 dollars and I decided not to involve my self in such business again. But a Friend of mine introduced me to a loan firm due to my appearance and doings and also my complains to her. And I told her that I am not interested in any loan deal anymore but she told me that there is still a sincere lender who she will recommend me to, And she gave me the details of this man who is called MOORE ROBBINSON. And I really put a trial and I am most greatful and lucky today, I was given a loan amount of $95,000,00 Dollars by this great firm MOORE LOAN COMPANY. If you are in need of a genuine, Sincere, durable and a truth worthy loan lender or financial assistance and also you know you can be reliable and trusted, capable of paying back at the due / duration time of the funds I will advice you to send your contact to them via email @[ mooreloancompany@yahoo.com] OR Text +1(414) 454-9493 .

  OdpovědětSmazat

 31. I AM FINIALLY OUT FINANCIAL BONDAGE THANKS TO MOORE LOAN COMPANY (mooreloancompany@yahoo.com) Or text +1(414) 454-9493..


  Good day everyone,I can’t hide this great testimony that took place in my life I will love everyone to know it and be a partaker of this, that is why I want to share it to the whole world by placing this advert on classifieds, I am Mr Morgan Smith by name, I live in Chicago, United State, I want to thank ROBBINSON MOORE for his kindness upon my family life, I never knew that there is still a sincere and trustworthy lender like this on the internet and on earth. Just some days I was in search for a loan of $ 150,000.00, As I was in search of funds to start up a business. I was scammed about $15,000.00 dollars and I decided not to involve my self in such business again. But a Friend of mine introduced me to a loan firm due to my appearance and doings and also my complains to her. And I told her that I am not interested in any loan deal anymore but she told me that there is still a sincere lender who she will recommend me to, And she gave me the details of this man who is called MOORE ROBBINSON. And I really put a trial and I am most greatful and lucky today, I was given a loan amount of $95,000,00 Dollars by this great firm MOORE LOAN COMPANY. If you are in need of a genuine, Sincere, durable and a truth worthy loan lender or financial assistance and also you know you can be reliable and trusted, capable of paying back at the due / duration time of the funds I will advice you to send your contact to them via email @[ mooreloancompany@yahoo.com] OR Text +1(414) 454-9493 .

  OdpovědětSmazat
 32. DO YOU NEED AN AFFORDABLE LOAN TODAY?

  We have provided over $1 Billion in business loans to over 15,000 business owners just like you. We use our own designated risk technology to provide you with the right business loan so you can grow your business. Our services are fast and reliable, loans are approved within 24 hours of successful application. We offer loans from a minimum range of $10,000 to a maximum of $200 million.

  Do you find yourself in a bit of trouble with unpaid bills and don’t know which way to go or where to turn? What about finding a reputable Debt Consolidation firm that can assist you in reducing monthly installment so that you will have affordable repayment options as well as room to breathe when it comes to the end of the month and bills need to get paid? Dr. Jayden Martin Home Loans is the answer. Reduce your payments to ease the strain on your monthly expenses. Email (jaydenmartinhomeloans@gmail.com) Phone: +1 (929)277-5237

  DO YOU NEED 100% FINANCE? we give out loans with an affordable interest rate of 2% JAYDEN MARTIN HOME LOANS, (jaydenmartinhomeloans@gmail.com) aims is to provide Excellent Professional Financial Services.

  Our services include the following:

  *Truck Loans
  * Personal Loans
  * Debt consolidation loans
  * Car Loans
  * Business Loans
  * Education Loans
  * Mortgage
  *Refinancing Loans
  * Home Loans

  We give you loan with a low interest rate of 2% and loan duration of 1 to 30 years to pay back the loan (secure and unsecured). Do not keep your financial problems to yourself in order for you not to be debt master or financial stress up, which is why you must contact us quickly for a solution to your financial problems. It will be a great joy to us when you are financially stable. Email (jaydenmartinhomeloans@gmail.com) Phone: +1 (929)277-5237

  NOTE:Bear in mind that it will only take less than 24 Hours to process your file is 100% Guaranteed no matter your Credit Score.

  Yours Sincerely,
  Dr. Jayden Martin
  +1 (929)277-5237
  We are certified and your privacy is 100% safe with us. Worry no more about your loans or finances.


  Get your instant loan approval

  OdpovědětSmazat
 33. we are project funder with our cutting edge and group capital fund we can finance your signatory projects and help you to enhance your business plan, our financial instrument can be used for purchase of good from any manufacturer irrespective of location.  
  We can help facilitate the financial service bank instrument SBLC /BG, We remain the best financial consulting company with years of experience in the international and local finance market. 

  We have become the hallmark of excellent service in this industry with trusted and genuine FCA registered SBLC Providers who have truly succeeded in creating significant value for all clients and brokers involved in leasing or purchasing sblc.

  DESCRIPTION OF INSTRUMENT:
  1. Instrument: Bank Guarantee {BG} /StandBy Letter of Credit{SBLC} (Appendix A)2. Total Face Value: Eur/USD 1M{Minimum} to Eur/USD 10B{Maximum}3. Issuing Bank: AAA Rated Bank (Prime Bank).4. Age: One Year and One Day5. Leasing Price: 4% + 2%    Purchase Price : 32% + 2%6. Delivery: S.W.I.F.T MT-7607. Payment: MT103 (TT/WT)8. Hard Copy: Bonded Courier Service
  We specialize in Bank Guarantee lease and sales.
  Contact us for more details.
  Contact Email: info.wdbfinanceplc@gmail.com
  Skype  info.wdbfinanceplc
  Name  Findlay Graham.

  OdpovědětSmazat
 34. we are project funder with our cutting edge and group capital fund we can finance your signatory projects and help you to enhance your business plan, our financial instrument can be used for purchase of good from any manufacturer irrespective of location.  
  We can help facilitate the financial service bank instrument SBLC /BG, We remain the best financial consulting company with years of experience in the international and local finance market. 

  We have become the hallmark of excellent service in this industry with trusted and genuine FCA registered SBLC Providers who have truly succeeded in creating significant value for all clients and brokers involved in leasing or purchasing sblc.

  DESCRIPTION OF INSTRUMENT:
  1. Instrument: Bank Guarantee {BG} /StandBy Letter of Credit{SBLC} (Appendix A)2. Total Face Value: Eur/USD 1M{Minimum} to Eur/USD 10B{Maximum}3. Issuing Bank: AAA Rated Bank (Prime Bank).4. Age: One Year and One Day5. Leasing Price: 4% + 2%    Purchase Price : 32% + 2%6. Delivery: S.W.I.F.T MT-7607. Payment: MT103 (TT/WT)8. Hard Copy: Bonded Courier Service
  We specialize in Bank Guarantee lease and sales.
  Contact us for more details.
  Contact Email: info.wdbfinanceplc@gmail.com
  Skype  info.wdbfinanceplc
  Name  Findlay Graham.

  OdpovědětSmazat
 35. Potrebujete posojilo tako nujno? Ali iščete posojilo za začetek poslovanja? Ali iščete nujno posojilo za poravnavo računov, če je tako prijazno. E-pošta: linksloansoffer@gmail.com ali številka WhatsApp: +14086140680 nas z naslednjim OBLIKOM ZA PRIJAVO POSOJIL 1: polno ime: 2: Država: 3: številka telefona 4: Znesek posojila .. 5: Trajanje .... 6: Starost: Najboljši oz

  OdpovědětSmazat

 36. Are you interested in trading bitcoin binary and forex trade where you can earn 100% of your investment daily If you invest as low as $200 you will get a profit of $2,000 after 72 hours. if you you are interested you can Contact us via email:tradewithcarlos2156@gmail.com or whatsapp: +1(502)2064419


  OdpovědětSmazat

 37. Are you interested in trading bitcoin binary and forex trade where you can earn 100% of your investment daily If you invest as low as $200 you will get a profit of $2,000 after 72 hours. if you you are interested you can Contact us via email:tradewithcarlos2156@gmail.com or whatsapp: +1(502)2064419


  OdpovědětSmazat
 38. GOOD MORNING AND WELCOME TO ASDA FINANCE LTD
  Do you need 100% financing?
  At the moment, we are looking to invest in any good and profitable business, only present viable business ideas. If you have a project that needs financing, come back to me with your business plan and also if we consider that your business is worthy of investment, you will be contacted immediately.
  Whatever your circumstances, self-employed, retired or low credit rating, we could help with our flexible payment scheme.
  You can also increase your income today with binary options with just € 500 or more as an initial deposit and you will earn € 1,250 or more in one week. I trade for beginners, the unexprienced, those who don't have time to trade as well as those who have lost a lot with binary options

  contact us:
  asdaservices24@gmail.com
  whatsapp +17042750147
  https://wa.me/%2B17042750147
  https://asdaservices24.wixsite.com/asdaservices-1

  Thank you and blessings from God.

  OdpovědětSmazat
 39. WELCOME TO CONSUMER LOAN FIRM .......... Are you a businessman or a woman? Are you in any financial mess or do you need funds to start your own business? Do you need a loan to start a small-scale pleasant and medium business? Do you have a low credit score and are you finding it difficult to obtain equity loan from local banks and other financial institutes? Our loans are well insured for maximum security is our priority, Our main goal is to help you get the services you deserve, Our program is the fastest way to get what you need in a snap. Reduce your payments to ease the pressure on your monthly expenses. Gain flexibility with which you can use for any purpose - holiday, education, for exclusive purchases We offer a wide range of financial services, which includes: Business Planning, Commercial and Financial Development, Properties and Mortgages, Debt Consolidation Loans , Private Loans, Home Refinancing Loans with low interest rate at 2% per annul for individuals, companies. WE OFFER ALL TYPE OF LOANS, APPLY TODAY FOR AVAILABLE LOANS. Please contact us via email for more information: (consumerloanfirm@gmail.com)

  OdpovědětSmazat
 40. TESTIMONY ON HOW I GOT MY LOAN FROM A GENUINE FINANCE COMPANY LAST WEEK. Email for immediate response: drbenjaminfinance@gmail.com

  I am Mrs,Leores Jazbel by name, I live in United State Of America, who have been a scam victim to so many fake lenders online between November last year till July this year but i thank my creator so much that he has finally smiled on me by directing me to this new lender who put a smile on my face this year 2020 and he did not scam me and also by not deceiving or lying to me and my friends but however this lending firm is BENJAMIN LOAN INVESTMENTS FINANCE (drbenjaminfinance@gmail.com) gave me 2% loan which amount is $900,000.00 united states dollars after my agreement to their company terms and conditions and one significant thing i love about this loan company is that they are fast and unique. {Dr.Benjamin Scarlet Owen} can also help you with a legit loan offer. He Has also helped some other colleagues of mine. If you need a genuine loan without cost/stress he his the right loan lender to wipe away your financial problems and crisis today. BENJAMIN LOAN INVESTMENTS FINANCE holds all of the information about how to obtain money quickly and painlessly via Call/Text: +1(415)630-7138 Email: drbenjaminfinance@gmail.com

  When it comes to financial crisis and loan then BENJAMIN LOAN INVESTMENTS FINANCE is the place to go please just tell him I Mrs. Leores Jazbel direct you Good Luck.......................

  OdpovědětSmazat