úterý 22. září 2020

Roš ha-šana / Letošní oslava, recepty & tradice


V pátek večer nám začal nový rok. 5781. Pokaždé touhle dobou bilancuju. Letos je to o dost intenzivnější, protože jsem si dala pracovní přestávku. (Nějak se to sešlo, že můžu a jsem za to vděčná). Čistím hlavu i byt, spřádám plány, sním a těším se, co mě čeká. (Kromě pravděpodobného zavření škol a přijetí do Akademie #HolkyzMarketingu (!)).

Na večeři už tradičně dorazila Zuzka, Vašek, Samík a moje mamka. Fotek mám pomálu. Muži totiž v tom nejlepším při shánění mrkve nějak (na hodinu a půl) zabloudili do hospody, děti mezitím bořily dům, já připálila chalu a totálně spálila hrnec s quinou, Zuzce padala víčka, protože si musela na nabídnuté kafe (kterému už z únavy začala říkat pivo) notnou chvilku počkat. A pak bylo ještě dost nepovedený. Prostě správný sváteční balagán, při kterém mé fotografické schopnosti a entuziasmus klesly pod bod mrazu. Ale bylo to moc fajn. Jako vždycky, když se takhle sejdeme!

A protože vás tu články o židokultuře baví, přidávám něco z rošhašanové symboliky. V tento den si chce totiž každý žid (i Žid) pojistit, aby měl sladký rok. Proto na úvod večeře namáčíme challu (slavnostní chleba, který bývá výjimečně kulatý, aby připomínal roční i životní cyklus) a jablka do medu. My jsme si to ještě posichrovali tradičními datlemi a cimesem (do sladka pečenou mrkví - letos jsem zkusila tenhle recept). Dalšími předepsanými pokrmy jsou například granátové jablíčko a řepa (spojila jsem je v pečené řepě se sýrem) a dýně (ta byla v polévce pro děti). Jejich symbolika se odvíjí od různých citátů z Talmudu. Například granátové jablko nám připomíná, aby "bylo našich zásluh, jako semínek v granátovíém jablce".  Často bývá na slavnostním stole i rybí hlava (abychom se množily jako ryby, případně abychom byli hlavou a ne ocasem), ale tu jaksi vynecháváme. Inspirována českou novoroční tradicí servíruju jedno jídlo obsahující čočku (jeden nikdy neví, že jo). Tentokrát jsem připravila čočkový salát s pečenými houbami a rajčaty (po vzoru tohoto receptu). Jako dezert Zuzka přinesla medovou buchtu, která všem moc chutnala. S takovu sladkou náloží to snad máme na tuty! 

K večeři samozřejmě patří víno, které podpoří všeobecné veselí. A usnadňuje odpuštění provinilcům - tahle slavnostní doba je totiž (až do Jom kipuru, který následuje za 10 dní) určená hlavně k pokání a Chešbon HaNefeš (zpytování duše/svědomí). Člověk by si měl prostě udělat takovu inventuru, toho co se mu za uplynulý rok povedlo, co naopak moc ne, co by chtěl vylepšit a na čem zapracovat. Součástí je i rituál Tašlich, při kterém symbolicky (v podobě drobků) odhazujete svoje hříchy do řeky. A pozor, v židovství platí, že B-h může odpusit jenom vaše provinění vůči němu (jí?), za to, co jste provedli jinému člověku, musíte dotyčného odprosit osobně! 

Je přirozené si touhle dobou více uvědomovat své kořeny, proto jsme měli na stole i několik připomínek, lidí, kteří tu už s námi nejsou. Zuzka přinesla hrozny, z keře pod kterým rád sedával její tatínek, já měla na stole slavnostní mísu na ovoce, kterou si kdysi koupila babička, broušený podnos z  dětství a pár mističek, které mi zbyly po dědovi. Můj taťka s námi symbolicky taky byl.


Na Nový rok (ještě nemáte dost?!?) by měl taky manžel věnovat manželce nové šaty. Já nám místo toho pořídila několik nových věcí do bytu - doplnila jsem sadu dezertních talířů od Lípy a koupila skleněnou broušenou misku od značky dosena a prolamovanou mističku se srdíčkem od Ludmily Šenkyříkové (věci od Lípy nejlépe seženete v Book Therapy a druhé dvě značky jsem koupila v DyzajnOff). // Tak a teď už jen nezbývá než doufat, že ten nadcházející rok bude o poznání sladší, než ten, co právě skončil... Šana tova u'metuka!

4 komentáře: 1. 🔥☑️COMPOSITE CYBER SECURITY SPECIALISTS ☑️🔥

  •• Are you Seeking for the Top Notched Legit Hackers online?
  Congratulations Your search ends right here with us. •• ⚡️⚡️

  ☑️☑️For Years Now We have Been helping companies secure their Infrastructures against malicious Attacks, however private individuals have been making use of our services to provide Optimum solutions to their cyber and Hacking related Issues by providing them unlimited Access to their desired informations from their Target such as Phone Hack (Which enables them to monitor their kids/wife/husband/boyfriend/girlfriend, by gaining access to everything they are doing on their phone without their notice), Credit Card Mishaps, Website Hacking, Funds Recoveries And Every Other Cyber Related Issues That has to Do With HACKING.

  🔥☑️COMPOSITE CYBER SECURITY SPECIALISTS is a vibrant Team of dedicated online hackers maintaining the highest standards and unparalleled professionalism in every aspect.
  We Are One Of The Leading Hack Teams In The United States With So Much Accolades From The Deep Web And IT Companies. ••
  ••We Offer Varieties Of LEGIT Hacking Services With the Help Of Our Root HackTools, Special HackTools and Our Technical Hacking Strategies Which Surpasses All Other Hackers.

  🔥☑️ Below Is A Full List Of Our Services:
  ▪️ FUNDS RECOVERY ON BITCOIN SCAM, INVESTMENTS, BINARY OPTIONS TRADING, LOANS and ALL TYPES OF SCAMS.
  ▪️ WEBSITE AND DATABASE HACKING 💻
  ▪️ CREDIT REPAIR. 💳
  ▪️ PHONE HACKING & CLONING (giving you 📱 Unnoticeable access to everything Happening on the Target’s Phone)
  ▪️ CLEARING OF CRIMINAL RECORDS ❌
  ▪️ SOCIAL MEDIA ACCOUNTS HACKING 📱
  ▪️RECOVERY OF DELETED FILES 📤
  ▪️LOCATION TRACKING 📌
  ▪️BITCOIN MINING ⛏ And lot More.


  🔥☑️We have a team of seasoned PROFESSIONALS under various skillsets when it comes to online hacking services. Our company in fact houses a separate group of specialists who are productively focussed and established authorities in different platforms. They hail from a proven track record and have cracked even the toughest of barriers to intrude and capture all relevant data needed by our Clients. Some Of These Specialist Includes ⭐️ DAWID CZAGAN⭐️ JACK CABLE ⭐️ SEAN MELIA ⭐️ ARNE SWINNEN ⭐️And More. All you Need To do is To Write us a Mail Then We’ll Assign any of These Hackers To You Instantly. Trust Me You Don’t wanna miss this Great Experience.

  🔥☑️COMPOSITE CYBER SECURITY SPECIALISTS is available for customer care 24/7. Feel Free to Place your Requests.

  We’ll Be Glad to Have You Join Over 20,000 satisfied clients around the world that have used our services 🤗

  🔥☑️☑️CONTACT US TODAY:
  ••• Email:
  composite.cybersecurity@protonmail.com

  🔘2020 © composite cybersecurity specialists
  🔘Want faster service? Contact us!
  🔘All Rights Reserved ®️.

  OdpovědětVymazat
 2. Mr. Gamble | Drmcd
  Our goal is to offer 과천 출장마사지 you a 상주 출장마사지 great experience. 광명 출장안마 Discover our benefits and learn 공주 출장안마 a little more about the casino. Enjoy. Mr. Gamble's  상주 출장샵 Rating: 4 · ‎3 votes

  OdpovědětVymazat