pátek 5. března 2021

Žena, která napsala Bibli / Giveaway

 

Dneska tu mám pro vás tip na zábavné čtení a malou knižní soutěž. Knížka Žena, která napsala Bibli mě svým vtipem a lehkostí hodně překvapila. Ač - jako držitelka titulu jedné z teologických fakult - netrpím předsudky o nudnosti literatury spojené s náboženstvím, přesto jsem několik týdnů otálela, než jsem se do ní pustila. A pak ji zhltla za dva dny. 

Knížka je strašně vtipná. A feministická. Posuďte sami: Nastavuje zrcadlo vnímání ženské krásy a vlastní hodnoty. Hlavní hrdinka je bezejmenná a strašně ošklivá. Naučila se ale něco, co její současníci jen tak neuměli, a to jí změnilo život. 

Autor do toho umí občas pěkně říznout. Posuďte sami: "Je to tvoje vina. Kdo tě nutil, aby ses učila číst a psát? Já věděl, že to nedopadne dobře. Říkal jsem tvojí matce: to není nic pro ženskou, ženská patří jinam, do postele. Já jsem náčelník kmene, ale číst ani psát neumím. (...) ostatních ... si spokojeně žije v harému, krmí se tím nejlepším, koupou se, voní a ty prdel otlačenou od židle, protože tady dřeš na nějakých posraných pergamenech. Uvědomuješ si vůbec, jakou mi děláš ostudu?" Nevím, jak vy. ale já bych čekala trošku vřelejší reakci na sepsání svitků s příběhem o stvoření světa a historie lidska.

Jestli máte rádi silné ženy a historické romány, je pro vás tahle knížka jako dělaná. A protože mě opravdu nadchla, vyprosila jsem si od nakladatelství Garamond jeden výtisk i pro vás. Stačí mi do komentáře (nebo na Instagram nebo Facebook) napsat, jakou zásadní literární hrdinku nebo zábavnou knížku jste v poslední době objevili vy. 

Soutěžní diskuzi ukončím na MDŽ (tedy v neděli 8. března) a náhodně vylosuju jeden komentář, jehož autor/ka ode mě knížku dostane darem. Moc se na vaše tipy těším!

10 komentářů:

 1. v poslední době mě zaujala růžena vacková. jedna ze silných žen. skoro se na ní zapomnělo. a pak dana němcová...

  OdpovědětVymazat
 2. Dobrý den, mile jsem se bavila u knihy Marka Ebena Myšlenky za volantem.

  OdpovědětVymazat
 3. přiznám se, že nyní čtu prostě jen oddechové knížky. takže moje literární hrdinka bude pro někoho asi trapná, ale já prostě miluju stařenku Oggovou (od T.Pratchetta). mám hrozně ráda její přístup k životu a pozitivní náhled na svět.

  OdpovědětVymazat
 4. vzhledem k tomu, že jsem momentálně doma se svými nejmenšími, tak červená Karkulka .....
  simona

  OdpovědětVymazat
 5. ...cteme pred spanim knizku Pribehy na dobrou noc pro male rebelky, zajimave i pro dospele...a Prasinu 3.Take dobre.Annika@centrum

  OdpovědětVymazat
 6. Houpačky od Lucie Konečné (hodně smíchu a pár slz)

  OdpovědětVymazat
 7. Noc, v níž se pořádají medvědí hony na zajíce :-) Není sice legrační, ale vtipné čtení to tedy je! A dětská obrázková Dobrou noc, můj hrdino!, to jsem se dobře pobavila :-D

  OdpovědětVymazat
 8. Dočetla jsem teď Šikmý kostel. Zábavné čtení to zrovna není, ale hrdinky jsem našla na každé stránce.

  OdpovědětVymazat
 9. Já i dcerka milujeme Ronju, dceru loupežníka... jestli se to počítá :) Lenka, Sudslava

  OdpovědětVymazat
 10. Ahoj všichni, viděl jsem komentáře od lidí, kteří již dostali půjčku od firmy Steve Wilson Loan. Upřímně jsem si myslel, že to byl podvod, a pak jsem se rozhodl podat žádost na základě jejich doporučení. Před několika dny jsem na svém osobním bankovním účtu potvrdil částku 750 000 $, kterou jsem pro podnikání požadoval. To je opravdu dobrá zpráva a jsem tak šťastný, že radím všem těm, kteří potřebují skutečnou půjčku a kteří ji jistě uhradí, prostřednictvím e-mailu (WhatsApp) +16673078785 Existují upřímní půjčovatelé!
  Mohou vám půjčit půjčku.
  Kontaktujte pana Steva Wilsona.
  E-mail: stevewilsonloanfirm@gmail.com
  WhatAapp: +14027300344

  OdpovědětVymazat