středa 13. září 2017

Medové dárky pro sladký rok / Oslava Roš ha-šana

Už za několik dní začnou oslavy Roš ha-šana, židovského nového roku. Jedním ze zvyků, který má zaručit sladkost nadcházejících 365 dní, je namáčení jablek do medu a pečení medovníků a medem slazených buchet. Rodina a přátelé se také schází u slavnostní večeře, na kterou se hodí přinést malý dárek. Dneska tu pro vás mám výběr dárků spojených s medem a včelkami. Najdete mezi nimi drobnosti pro hostitele i jejich dítka. Pokud tenhle svátek slavíte, doufám, že vás dárky zaujmou. A pokud ne, můžete se inspirovat a medovým dárkem obdarovat své blízké při oslavách Vánoc či Silvestra. (Ilustrační fotka z webu Style Me Pretty.)

První věc, která se k obdarování nabízí, je samozřejmě med. Jenže pokud jste estéti, na lokálním medovém trhu moc nepochodíte. Fotka těchto krásně balených medů úplně vyzývá k malému DIY projektu. V IKEA si můžete za 99 korun koupit tři malé uzavíratelné dózičky KORKEN a naplnit je medem, který ideálně pořídíte od včelaře ve vašem okolí. Pak už jen zbývá koupit provázek či barevnou stužku a vyrobit si vlastní etiketu. Krásná balení prázdných cedulek mají v internetovém obchodě Ljus (tady). Pokud byste na ně chtěli napsat tradiční přání, hodí se Šana tova (שנה טובה), případně Šana tova u-metuka (שנה טובה ומתוקה), což je přání dobrého a sladkého roku.Pokud chcete přidat nějakou drobnost, můžete sáhnout třeba po svíčce z včelího vosku. Já je loni koupila v Manufaktuře. Hezké jsem našla třeba na Fleru u značky nojo, v obchodě Damare mají zase certifikované šumavské (některé dokonce s vylisovanou šesticípou hvězdou). Hezká maličkost je i dřevěná lžíce na med - třeba tahle designová z Bonami. Zaujala mě i jednoduchá bílá nádoba na med GUSTITO a knoflík s včelkou z flerového obchůdku Městečko na dlani.


Pokud budete chtít potěšit hostitelku tematickou kosmetikou, nabízí se například mýdlo Savon du Midi, které je vyrobené z rostlinných olejů, bez přidaných barviv. Mýdlo obsahuje bambucké máslo, výtažek z rozmarýny, slunečnicový olej, mléko a med, které hydratují a zbytečně nevysušují pokožku. Česká firma Sportique nabízí v medové řadě univerzální pečující bambucké máslo v bio kvalitě (tady), krém na ruce a nehty (tady) a balzám na rty (tady). Dalším zajímavým tipem je Rakytníkovo-medový tělový peeling Natura Siberica s obsahem krystalků soli a prášku z borovicových semínek (tady). Značka Lavera má řadu tělové péče s medem a mlékem za dostupné ceny (tady), u značka Pure Fiji si naopak můžete vybrat z několika luxusních produktů (tady).
Dětem můžete přinést tuhle roztomilou hračku s barevnými včeličkami od udržitelné značky Plan Toys, kterou koupíte třeba u Chytré opičky (tady).

Našla jsem i čtyři knížky s včelí tematikou - krásná a poučná knížka Včely, která určitě bude děti bavit (tady), roztomilý příběh Lumíra (tady), anglické leporelo pro nejmenší Little Honey Bee (tady) a knížku Včelí úl (tady).

A nakonec ještě jeden tip na v Čechách navrženou a vyrobenou plyšovou sadu na Roš ha-šana, která obsahuje sváteční svíčky, pohár na víno, dvě kulaté chaly, šofar, med a jablíčko. Stojí 449 korun s dá se objednat na webové stránce Jewish Home.

4 komentáře:

 1. شركة امست للتنظيف افضل شركة لتنظيف المنازل والشقق والفللوالبيوت والمجالس والكنب والمفروشات والخزانات بالقطيف والمنطقة الشرقية لديها عمالة مدربة وخصومات هائلة طما توفر خدمات مكافحة الحشرات ورش المبيدات بالقطيف باسعار رخيصة ومناسبة وخصومات هائلة

  شركة امست للتنظيف

  امست للنظافة القطيف
  شركة امست لمكافحة الحشرات
  شركة امست لرش المبيدات

  OdpovědětVymazat