sobota 2. května 2020

Předkoronavirové randíčko / Výlet do zoo

Ach jo, tak ráda, bych si během karantény doma pěkně naklidila a vytřídila fotky. Měla jsem v plánu dohledat aspoň ty z loňského výletu do Vídně, Drážďan a Vratislavi. Místo toho jsem hnedka zkraje vyfasovala v práci tým tří lidí, poměrně náročný projekt a k tomu doma roli školkové a školní učitelky, kuchařky, družinářky, rozhodčí a párty-klauna. Na uklízení už teda fakt čas není. Ono ani s tím vyučováním a vařením to mnohdy není nijak slavné... Před chvílí jsem náhodou v počítači objevila fotky z únorového randíčka s Erwínem. Tak si to sem dávám. Jen tak pro radost z toho, jak mi pěkně roste. 


Celé to vzniklo hodně narychlo. Odpoledne jsme šli na sedmiletou prohlídku a cestou domů se Erwín zmínil, že by se chtěl se mnou podívat do zoo. Ta sice zavírala asi za dvě hodiny, ale což, spontánní nápady se mají vyslyšet. Bylo jasný, že nemůžeme stihnout všechno. Vybrali jsme si pár zvířat, která chceme vidět, a šli najisto. Levharti.

Pavilón kočkovitých šelem.

Gorily pro maminku. (Tohle jsme samozřejmě my a ne gorily. Ty maj moc lidský oči a já mám s focením cizích lidí problém.) 

Dokonce jsme viděli i tohohle krasavce, který se nám při předchozích návštěvách vyhýbal.

Pak jsme si rychle pohráli na hřišti (no není ten můj Erwín slaďouš)...

...nechali se zlákat strašným řevem hus domácích, z kterého se vyklubalo krmení...

...posmutnili si nad zavřeným Bororem...

...a vydali se přívozem na cestu domů. 

Prošli jsme si Stromovku a pěkně si u toho popovídali. A těšili se, že až na Matějské dostaví ten strašidelný zámek, půjdeme se do něj letos podívat. 

A protože Erwín už není žádný mimino, nutně potřeboval tuhle fotku. :)

Víc a víc fotek s ním ale dopadá takhle...

Tak, ještě tři fotky městské džungle / pokusů s nastavením foťáku...

...a...

...blíží se konec procházky. Snad se vám na ní s námi líbilo!

4 komentáře:

 1. 🔥 ☑️MEET THE REAL HACKERS☑️ 🔥

  It Tears me Up Whenever we receive complaints from People About Their Experience With the Hackers They Met Before They Heard about us.
  These Days There Are alot of Hackers Online, You Just Have to Be Careful about who you meet for help, because many people now don't really know who to ask for help anymore but there is an actual solution to that which I am giving you for free, Trust Me You Don't Wanna go out there seeking for Hackers Yourself, Because the probability of getting a Real Hacker Out there Is Very Slim ❌❌ ❌ Most Of Them are actually not who they claim they're, they are just out there to Rip people Off, Trust Me You Don’t Wanna Risk It. You Can Always Identify Them With Their False Advertisements and False Testimonies Trying To Lure you Into their Arms, And most of them uses yahoomails, gmails and other cheap email providers which could easily expose their vulnerabilities, Please Don’t Fall For Them🚷 Come To Think Of It, Why would a Legit Hacker Be using a gmail or a cheap email provider that exposes his vulnerabilities????⚠️⚠️⚠️
  Well, Our Purpose Here Is To Link You Up With Top Notched Legit Hackers With Great Online Reputations and Impressive LinkedIn Profiles That’ll Blow Your Mind. Trust Me, You Don’t Wanna Miss This Great Opportunity.

  🔥 ☑️ COMPOSITE CYBER SECURITY SPECIALISTS are the Answers to your PRAYERS . We are here to Provide you with The BEST and FASTEST Hackers that would get your Job Done as Fast as possible. 🔥 🔥


  ☑️All our Specialists are well experienced in their various niches with Great Skills, Technical Hacking Strategies And Positive Online Reputations And Recommendations🔘
  They hail from a proven track record and have cracked even the toughest of barriers to intrude and capture all relevant data needed by our Clients. 🔥 🔥

  We have Digital Forensic Specialists⚡️, Certified Ethical Hackers⚡️, Software Engineers⚡️, Cyber Security Experts⚡️, Private investigators and more⚡️⚡️. Our Goal is to make your digital life secure, safe and hassle free by Linking you Up With these great Professionals such as JACK CABLE, ARNE SWINNEN, SEAN MELIA, DAWID CZAGAN, BEN SADEGHIPOUR And More. These Professionals are Well Reserved Professionals who are always ready to Handle your job with great energy and swift response so that your problems can be solved very quickly.
  All You Need to Do is to send us a mail and we’ll Assign any of these specialists to Handle your Job immediately. ⚡️⚡️⚡️

  ☑️ Below Is A List Of Our Major Services:
  ▪️ FUNDS RECOVERY ON BITCOIN SCAM, INVESTMENTS, BINARY OPTIONS TRADING and ALL TYPES OF SCAMS.
  ▪️ WEBSITE AND DATABASE HACKING 💻
  ▪️ CREDIT REPAIR. 💳
  ▪️ PHONE HACKING & CLONING (giving you 📱 Unnoticeable access to everything Happening on the Target’s Phone)
  ▪️ CLEARING OF CRIMINAL RECORDS ❌
  ▪️ SOCIAL MEDIA ACCOUNTS HACKING 📱
  ▪️RECOVERY OF DELETED FILES 📤
  ▪️LOCATION TRACKING 📌
  ▪️BITCOIN MINING ⛏ And lot More.

  ✅ COMPOSITE CYBER SECURITY SPECIALISTS are Basically the ANSWERS to your PRAYERS. Trust Me, You Don’t Wanna Miss Out This Great Experience.

  We’ll Be Glad to Have You Join Over 20,000 satisfied clients around the world that have used our services 🤗

  📩CONTACT US TODAY:
  Email:
  composite.cybersecurity@protonmail.com

  🔘2020 © composite cybersecurity specialists
  🔘Want faster service? Contact us!
  🔘All Rights Reserved ®️


  OdpovědětVymazat
 2. Ahoj!
  V současné době potřebujeme 5 dárců ledvin pro urgentní transplantaci, každý dárce ledvin bude odškodněn celkovou částkou ve výši 450 000,00 USD. Zainteresovaná osoba by měla kontaktovat tento e-mail: doktor.michaellarry@gmail.com (doktor.michaellarry@gmail.com)
  100% záruka ...

  OdpovědětVymazat
 3. Ahoj!
  V současné době potřebujeme 5 dárců ledvin pro urgentní transplantaci, každý dárce ledvin bude odškodněn celkovou částkou ve výši 450 000,00 USD. Zainteresovaná osoba by měla kontaktovat tento e-mail: doktor.michaellarry@gmail.com (doktor.michaellarry@gmail.com)
  100% záruka ...

  OdpovědětVymazat

 4. Do you need an urgent blank ATM CARD to solve your financial needs and i just want to tell the world my experience with everyone. i discovered a hacking guy called Mike. he is really good at what he is doing, i inquired about the BLANK ATM CARD. if it works or even Exist, then i gave it a try and asked for the card and agreed to their terms and conditions. three days later i received my card and tried it with the closest ATM machine close to me, to my greatest surprise it worked like magic. i was able to withdraw up to $4000. This was unbelievable and the happiest day of my life. there is no ATM MACHINES this BLANK ATM CARD CANNOT penetrate into it because it have been programmed with various tools and software. i just felt this might help those of us in need of financial stability. The card have really change my life. if you want to contact them, HERE is the email: blankatm156@gmail.com

  OdpovědětVymazat