sobota 8. prosince 2018

Minireport / Předvánoční inspirace pro děti i mámy

Dneska jsem strávila celý den na Festivalu mini a bylo to boží! Mrkněte na pár fotek věcí, kterí mě zaujaly. Bylo toho ale mnohem mnohem víc. Hned na úvodní fotce jsou rozkošné šatičky od Šimido, které by ale u nás bohužel neprošly, protože nejsou "lůžový". Jedny rostoucí růžovky ale od Šimido máme už z léta a je to veliká láska.
Další stánek, který stojí za to navštívit, je můj oblíbený Shark in the Park. Tentokrát jsem si ale dala na oblečení zákaz, protože toho mají děti dost. Aspoň jsem tedy okoukkla novinky a vyhlídla něco na jaro, kdy embargo na dovoz nového oblečení zruším.

Novinkou je značka byKK. Hezký rozhovor s autorkou Kateřinou Kaláb, která za tímhle cool oblečením z teplákoviny stojí, si můžete přečíst u Jitky z blogu Jemná motorka. Tady jsem se raději vůbec nezastavovala ani nedružila, protože by tu rozhodně hrozil nákup. Tak třeba příště...

Na další oblečení jsem se pak už ani moc nedívala (všechny značky najdete tady), zaujaly mě ale vtipné kousky u Betty Brands. Třeba tyhle okřídlené ponožky by byly super dárek pro malé i velké.

Hodně jsem se naopak družila u La školy, kde mají úplně úžasné hudební nástroje vlastní výroby a neutuchající nadšení pro všechno (a všechny) co vydává zvuk. Mám to štěstí, že Tomáš chodí do obou školek našich dětí a otvírá jim hudební obzory.  

Z hraček jsou krásnou novinkou minimalistické a poctivé Miju domečky (tohle je fotka z jejich webu...

...a tady detail ode mě.) Jsou opravdu precizně zpracované, vše z atestem na nezávadnost pro děti i pro přírodu.


Další hezký domeček od mojí oblíbené udržitelné značky Plan Toys jsem objevila u Fór Kids.  Je taktéž v minimalistockém duchu a skvělé mi na něm přišlo hlavně to, že po hraní se boční část zasune a domeček je hezky skladný a ještě k tomu přenosný.

A do třetice stojí za zmínku drátěný domeček domki, do kterého si děti můžou zalézt. Jako novinku na mini představili poličku na vystavování dětských výtovrů, kterou se mi bohužel moc nepodařilo vyfotit - trochu je vidět v pozadí.

Super prďácká je nová formule od Repello, kterou představili už na Designbloku,...

...a s kterou mi během focení nějakej malej závodník frnknul do dály.

 Holčičkám by se mohla líbit i superhrdinka z obchodu Lavly,

fešný etažér s dortíky u Kitchenette,

nebo oblékací puzzle u Skibi Kids.

Maminkám by se zase mohl hodit tenhle batůžek na kočárek, který se dá sehnat ve Fór Kids, kosmetika nebo rovnou celý dárkový balíček od Made for Moms (fotka se mi nakonec moc nepovedla, ale ta kosmetika vypadala vážně skvěle, tak jsem sem dala aspoň něco z jejich webu).

A ačkoliv jsem si nechtěla nic moc kupovat, věděla jsem, že u stánku s kosmetikou Attitute udělám výjimku a do ložnice si koupím další zásobu krabiček s přírodním čistícím osvěžovačem vzduchu.
Obsahuje aktivní uhlík, který pohlcuje pachy a dokonalý mix levandulového a eukalyptového oleje, díky nimž to pak u nás voní jak v luxusním hotelu.

4 komentáře:

 1. I have been casting spells for many years and I have helped many people, I might be able to help you too. I am honest, and I genuinely care for all the clients who choose me to cast a spell for them.


  If you have any questions about Love, Money, curse, protection, bad luck, divorce, court cases, or about me please call or email me. I really want you to feel comfortable before moving forward with any spells, or other services. I will take the time to explain things to you and provide you with honest advice, to what is best for your situation. I will not pressure you into having a spell cast, I will leave that decision up to you, and when or if you decide to move forward, I might be able to help you.
  I will respect your Privacy. I will not seek to obtain any of your personal information beyond what you might voluntarily offer and all information you might give me including emails, phone numbers and photos will remain private and confidential.
  I perform my Rituals only at night between the hours of 0.00 - 0.59 (South African time) lasting 1 hour but of course, this depends on the nature of the ritual, some rituals might take hours and can also become necessary to be performed at specials places like; flowing streams, cemeteries and other places dictated by the gods.
  I do not want anyone to be under any illusions about my spells and its numerous rituals. Real and effective Voodoo is no child's play, it is expensive because, after the rituals, I will have to destroy all the materials involved by fire and the ashes scattered over a flowing stream or river.
  You will get what you seek.But please understand this might take a lot of time and that individual results may vary. contact +27663492930, greatogudugu@gmail.com

  Herbal cure for Following DISEASES,this is not scam is 100% Real.

  -HPV
  -DIABETES
  -PENIS ENLARGEMENT AND WEAK ERECTION
  -VIRGINA PROBLEM
  -WHOOPING COUGH
  - HEPATITIS B
  -FORDYCE SPOT
  -COLD SORE
  -ALS
  -LOWER RESPIRATORY INFECTION
  -LOW SPERM COUNT
  -MRSA(METHICILLIN-RESISTANT STAPHYLOCOCCUS AUREUS
  -ZIKA VIRUS
  -HIV
  -STROKE
  -IMPOTENCE
  -PILE
  -HYPERTENSION
  -LOW SPERM COUNT
  -MENOPAUSE DISEASE
  -ASTHMA
  -CANCER
  -BARENESS/INFERTILITY
  -PCOS
  -SHINGLES
  -VIRAL HEPATITIS/HEPATITIS B
  -FIBROID
  -ASTHMA
  -SICKLE CELL
  -TINNITUS
  -BARENESS/INFERTILITY
  -DIARRHEA and so on...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi


  1. 🔥☑️COMPOSITE CYBER SECURITY SPECIALISTS ☑️🔥

   •• Are you Seeking for the Top Notched Legit Hackers online?
   Congratulations Your search ends right here with us. •• ⚡️⚡️

   ☑️☑️For Years Now We have Been helping companies secure their Infrastructures against malicious Attacks, however private individuals have been making use of our services to provide Optimum solutions to their cyber and Hacking related Issues by providing them unlimited Access to their desired informations from their Target such as Phone Hack (Which enables them to monitor their kids/wife/husband/boyfriend/girlfriend, by gaining access to everything they are doing on their phone without their notice), Credit Card Mishaps, Website Hacking, Funds Recoveries And Every Other Cyber Related Issues That has to Do With HACKING.

   🔥☑️COMPOSITE CYBER SECURITY SPECIALISTS is a vibrant Team of dedicated online hackers maintaining the highest standards and unparalleled professionalism in every aspect.
   We Are One Of The Leading Hack Teams In The United States With So Much Accolades From The Deep Web And IT Companies. ••
   ••We Offer Varieties Of LEGIT Hacking Services With the Help Of Our Root HackTools, Special HackTools and Our Technical Hacking Strategies Which Surpasses All Other Hackers.

   🔥☑️ Below Is A Full List Of Our Services:
   ▪️ FUNDS RECOVERY ON BITCOIN SCAM, INVESTMENTS, BINARY OPTIONS TRADING, LOANS and ALL TYPES OF SCAMS.
   ▪️ WEBSITE AND DATABASE HACKING 💻
   ▪️ CREDIT REPAIR. 💳
   ▪️ PHONE HACKING & CLONING (giving you 📱 Unnoticeable access to everything Happening on the Target’s Phone)
   ▪️ CLEARING OF CRIMINAL RECORDS ❌
   ▪️ SOCIAL MEDIA ACCOUNTS HACKING 📱
   ▪️RECOVERY OF DELETED FILES 📤
   ▪️LOCATION TRACKING 📌
   ▪️BITCOIN MINING ⛏ And lot More.


   🔥☑️We have a team of seasoned PROFESSIONALS under various skillsets when it comes to online hacking services. Our company in fact houses a separate group of specialists who are productively focussed and established authorities in different platforms. They hail from a proven track record and have cracked even the toughest of barriers to intrude and capture all relevant data needed by our Clients. Some Of These Specialist Includes ⭐️ DAWID CZAGAN⭐️ JACK CABLE ⭐️ SEAN MELIA ⭐️ ARNE SWINNEN ⭐️And More. All you Need To do is To Write us a Mail Then We’ll Assign any of These Hackers To You Instantly. Trust Me You Don’t wanna miss this Great Experience.

   🔥☑️COMPOSITE CYBER SECURITY SPECIALISTS is available for customer care 24/7. Feel Free to Place your Requests.

   We’ll Be Glad to Have You Join Over 20,000 satisfied clients around the world that have used our services 🤗

   🔥☑️☑️CONTACT US TODAY:
   ••• Email:
   composite.cybersecurity@protonmail.com

   🔘2020 © composite cybersecurity specialists
   🔘Want faster service? Contact us!
   🔘All Rights Reserved ®️.

   Vymazat
 2. Věci vypadají zajímavě. Já bych tam ale jít nemohla. Nerada jsem někde, kde je hrozně lidí a ještě abych se s nimi přetahovala o oblečení. To raši nakoupím v klidu z domu přes internet, kde mám na nákup klid. Oblečení pro děti nakupuju většinou ze second handu , kam taky oblečení, které už děti nenosí posílám, zase pro další lidi.

  OdpovědětVymazat
 3. SUper tipy Ráďo, děkuji. Jen bych se chtěla zeptat ještě jestli nemáš nějaké tipy na dětská ponča kde koupit. Pokračuj moc ráda tě čtu. Lenka

  OdpovědětVymazat