pondělí 31. prosince 2018

Deset předsevzetí pro rok 2019Příroda ještě spí a většina z nás by se touhle dobou taky nejraději někam schovala a odpočívala. Já už ale začínám cítit jaro a s přemítáním nad uplynulým rokem se do mě vlévá nová energie a odhodlání svůj život zase trochu vylepšit. A cítím, že to bude dobrý rok. Tady je deset mých předsevzetí, které se týkají zdraví. Nechci všechno hned a na 100%, protože věřím, že i malé kroky se počítají...

1. Víc pohybu
Opravdu upřímně závidím všem, kdo mají tu vůli/čas/odhodlání/povahu a sportu se pravidelně věnovují. Mně to prostě nějak nejde. A tak se letos nebudu mučit předsevzetím o začátku svojí sportovní kariéry a prostě se budu snažit chodit víc na procházky a plánovat výlety do přírody, kde už vzhledem k věku dětí snad taky něco ujdem. Občas se projedu s Erwínem na kole, které si přál k narozkám, a třeba pohybu ještě přijdu na chuť.

2. Pevnější střed
Co už si ale musím dát do pořádku je střed těla. A tady prostě bude potřeba trochu máknout, protože moje břicho, z kterého si Erwín a následně Adélka udělali během těhotenství nafukovací hrad rozměry hodný Disneylandu, se z toho ještě pořád vzpamatovává. A je známá věc, že slabým břišním svalstvem trpí i zbytek těla. Na podzim jsem se byla podívat do studia Zdravá maminka, kde se dva bráchové rozhodli zaměřit právě na tuto problematiku. Jeden z nich, Filip, mi při setkání ukázal několik jednoduchých cviků, které posilují vnitřní svalstvo břicha, které je pro zpevnění středu, zdravé držení těla a úlevy od bolesti zad nejdůležitější. Zvládne je opravdu každý, to vám slibuju. Dokonce jsem koketovala s myšlenkou, že k nim budu chodit pravidelně, jenže jak už jsem psala výše, nemám na to vůli/čas/odhodlání/povahu a tak si to cvičení (občas) dávám aspoň doma. Mrkněte na jejich stránku (tady) a youtube kanál (tady), nebo se za nimi rovnou vypravte.

3. Návrat k józe
Jedinou výjimku, kterou jsem při své nesportovní povaze ochotná udělat, je jóga. Ve svých začátcích se mi sice občas stalo, že jsem si během cvičení regulerně zdřímla (a můžu jen doufat, že jsem při tom nechrápala!), ale od té doby uplynylo už hodně vody a já si několikrát ověřila, že jóga dělá dobře mému tělu i mé mysli. Loni se mi párkrát podařilo vyrazit a doufám, že letos svoji frekvenci zvýším. Blízko práce jsem našla krásné studio Jógovna, kam si stihnu zaběhnout místo oběda. Začnu ale až v únoru, počítám, že v lednu tam bude dost plno...

4. Míň masa
Co naopak mému tělu moc nesvědčí, je maso. Pokud čtete můj blog od začátku, víte, že jsem bývala vegetariánka (tedy spíš peskateriánka), s příchodem Adélky, která po mě vyžadovala pečínku už v břiše (proto to jméno), se to nějak zvrtlo. Chvíli jsem na maso měla vyloženě chuť, pak už to byl spíš nedostatek energie vařit si něco extra. Zkouším teď experimentovat s jídly, které můžu vařit všem a vytvořit z nich masovou a nemasovou verzi. Pár dní to tak praktikuju a je mi mnohem líp. Doufám, že letos se mi zase podaří se k nemasové stravě vrátit.

5. Víc ovoce a zeleniny
Díky nedostatku energie často sahám po nesprávném jídle, které mi následně energie znovu ubírá. Ovoce a zelenina v mém jídelníčku figuruje jen pomálu. Letos bych se už z tohohle začarovaného kruhu ráda dostala a vrátila se k jídlu, které jsem jedla, než se mi narodili ty dva trpaslíci. 

6. Omezit kafe
Kafe je další "vymoženost", kterou mi přinesl život s dětmi. Před nimi jsem vypila maximálně dvě tři za měsíc. Dneska jsou dny, kdy je kafe můj nejlepší kámoš. Jenže cítím, že mi taky nedělá dobře. Energie mi díky ní sice vystřelí, ale za několik hodin se cítím jako totální zombie. Navíc jsem díky ní hodně dehydrovaná, proto zase postupně zkusím přesedlat na bylinkové čaje. Zrovna testuji sadu od Teatox, kterou mi přinesl Mojžíšek a cítím se mnohem líp.

7. Přírodní make-up
Doma už jedu téměř komplet v přírodě. Několik pozůstaků po svém starém životě najdete v mojí kosmetické taštičce. V prosinci jsem ale poslední BB krém od Clinique vyměnila za BB krém od české značky Cosm'etika. Obsahuje léčivé nanočástice stříbra a já se přidávám ke všem, kdo si ho nemůžou vynachválit. Moje pleť po něm už po několika dnech používání jenom září. Taky jsem si nedávno pořídila rtěnku od novozélandské značky Antipodes, kterou prodávají v Nile nebo v Countrylifu.

8. Lepší chrup
Další oblast, ve které střídám přírodní prostředky s těmi konvenčními, je péče o zuby. A nejspíš to tak zůstane, protože jak se zdá, fluorid přeci jenom před kazem zuby ochrání. Ale protože mě štve ostaní chemie, která se v konvenčních pastách nachází, budu je i nadále střídat s pastami přírodními. Nedávno jsem třeba dostala na vyzkoušení českou zubní pastu Herbadent a jsem nadšená. Obsahuje hřebíček, který má desinfekční účinky a pro mě příjemnou chuť. Dřív jsem zkoušela i pasty od Urtekram, s kterými jsem byla taky spokojená. Co ale určitě vyměním jsou ústní vody. Ty z drogerie totiž obsahují většinou alkohol a mix chemikálií, které si už do pusy pouštět nechci. Sedla mi ta od Herbadentu i od Alverde. A od té doby, co Typoška dostal sonický kartáček po něm taky toužím. No a taky už musím jít konečně po (raději se mě neptejte jak) dlouhé době k zubaři. A i proto se zuby dostaly do letošního výběru předsevzetí...

9. Netoxické intimčo
Nečekejte žádné pikanterie, jen jsem nevěděla, jak tuhle kategorii pořádně nazvat. :) Prostě už jenom nechci používat vložky a tampóny z drogerie a místo toho na 100 procent přesedlat na ty netoxické. Tady už mám nakročeno správnou cestou, jen musím být trochu víc organizovaná, abych nemusela na poslední chvíli běžet do DMka. Naštěstí je kousek od nás obchod kalisek, kde se dají všechny menstruační potřeby pěkně na jednom místě sehnat. Do samotného kalíšku se asi nepustím, co mě ale zaujalo jsou menstruační kalhotky, na které jsem dostala od jedné z vás tip na Instagramu (ať žijí sociální sítě!). 

10. Víc času s lidmi, s kterými je mi dobře
Tohle si slibuju každý rok, protože trávit čas s blízkými, se kterými je mi dobře, je prostě nejvíc! Doufám, že letos frekvenci sedánků s přáteli ještě zvýším...
---
Co vy? Dáváte si na Nový rok předsevzetí? A daří se vám je držet? 

4 komentáře:

 1. Loni jsem si dala jen jedno předsevzetí, a to, že na sebe budu každý den hodná jako kdybych měla narozeniny. Nepodařilo se mi naplnit zcela, ale lepším se!
  Milá Radko, Vám i celé rodině přeju hodně zdraví!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to je hezké předsevzetí, být na sebe hodná je samozřejmě základ! (A protože já se ráda docela mám, snažím se o sebe co nejlíp starat. A i proto pravidelně rekapituluju a připomínám si, co mám dělat proto, abych zůstala fit.) Také vám do nového roku přeji hodně zdraví, inspirace a pozitivní energie všude kolem vás! Radka ♥

   Vymazat
 2. Mé předsevzetí je-nedávat si žádná předsevzetí,protože se znám a stejně bych je nedodržela. Takže se budu snažit,jako loni, udržet si pozitivní přístup k životu, to je pro mně základ všeho.
  Krásný rok přeji a hodně zdraví.
  I.N.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky! Já to beru spíš jako takovou rekapitulaci a připomenutí, než razantní předsevzetí, která bych vydržela tak do prvního lednového víkendu. A i cesta je v tomto případě cíl, takže se spokojím s každým malým pokrokem. I tobě/vám přeju krásný rok plný optimismu a radosti! Radka ♥

   Vymazat