středa 12. prosince 2018

Úklid s vůní bylinek / Mycí prostředky Sonett & mýdla YopeÚklid není zrovna moje oblíbené téma. Moje maminka by mě (s jistým zklamáním) označila za bordelářku. Moji kolegové by vám zase řekli, že mám nejuspořádanější stůl na celým patře, ne-li v celé budově. A teď se v tom vyznejte. Mám kolem sebe sice ráda pořádek (a v práci obzvlášť), ale nejsem ochotná vyměnit úklid za zábavu. A těch lákadel, co by se dalo podniknout/vidět/přečíst/zažít je prostě příliš mnoho, abych u toho ještě stíhala dvakrát ročně mýt okna! A nevěřím, že by kdy kdo na smrtelný posteli litoval, že neuklízel častěji. Když už ale na to šůrování dojde, chci si to co nejvíc zpříjemnit. Kromě samoty, filmového doprovodu (roky jsem nejraději uklízela u Mlčení jehňátek, což asi vypovídá za vše) mi dělá radost, když u toho můžu používat přírodní, voňavé a PĚKNĚ zabalené přípravky. (Jo, vím, že tenhle článek vypadá jako reklama, ale fakt není. Všechny čistící prostředky jsem si koupila za svoje vlastní peníze a po několika měsících užívání jsem se rozhodla vám o nich napsat. Nejsem prostě ten typ, co naběhne do drogérie a koupí si první prostředek na nádobí, co mu přijde pod ruku. Pokud to chápete, čtěte dál, v opačném případě vám dávám svolení k tomu si zaťukat na čelo a jít dělat něco užitečnějšího...)


I když máme doma myčku, je mytí nádobí (spolu s uklízením hraček, ale to je kapitola sama pro sebe a na to bohužel ještě žádnej kouzelnej saponát nevymysleli) asi moje nejčastější domácí práce. A taky je lahvička "jaru" na nádobí nejvíc vidět. Zakládám si na přírodě, ale estetika je pro mě prostě taky důležitá, takže Frosch dobrý, ale chci se koukat na něco hezčího! A pro lidi jako já snad založili značku Sonnett. A jelikož už to bylo v roce 1977, mají jako pionýři ekologické drogerie něco za sebou a propracovali se téměř k dokonalosti. Jak přiznávají na webu Econea: "Nevíme o žádné jiné značce ekodrogerie, která by tak důsledně řešila kvalitu surovin, výrobu svých prostředků a jejich dopad na naše zdraví i životní prostředí jako Sonett. Podle nás je Sonett ta nejvyšší kvalita, kterou lze v ČR sehnat." Kromě bezchybného složení tenhle prostředek na nádobí s výtažky měsíčku krásně voní a ta žlutá je prostě optimistická, co říkáte? Je vhodný i na citlivou pokožku a je pravda, že ho občas použiju i jako mýdlo na ruce, což bych u klasického jaru teda fakt neriskovala. (A pokud nemáte rádi žlutou nebo měsíček, existuje ještě několik jiných verzí, z kterých si můžete vybrat.)

Dalším pomocníkem, kterého od téhle firmy mám, je práškový čistící písek, který mi evokuje dětsví, až na to, že je zase v zářivém - tentokrát růžovém  - obalu a voní po šalvěji a ne po Druchemě. Pomůže se spáleným hrncem i špinavou vanou...

...a když spojíte jeho sílu s houbičkou e-cloth, zvládnete všechno! Z jedné strany je jemná mikrovláknová,...

...z druhé strany hrubší - ale vyčistí a nepoškrábe. Údajně s ní nemusíte používat žádný saponát, což někdy poruším a pro pocit čistoty na ní při mytí něco kápnu. Linku a varnou desku s ní ale myju načisto a funguje to. Není nesmrtelná, ale dýl jak obyčejná houbiča vám vydrží. Já ji i peru.

Poslední lahvičku, kterou jsem si u Sonettu pořídila, je 100% přírodní dezinfekční čistič. Od té doby co máme doba zajdu, se takováhle věcička docela hodí. Čistím mu s ní klícku i truc-loužičky. Občas ji použiju i na záchod. A jak vidíte na obalu, výčet virů a bakterií, který zvládne zlikvidovat je docela dlouhý. A vám při tom neupadne nos. Voní totiž mátou.

No a když už jsme u mytí, nesmím zapomenout na tyhle tři krasavce od značky Yope, které jsem nám ve stejném obchodě pořídila na ruce. Těm obalům prostě nešlo odolat! Ten zelený, minerální mám u dřezu - minimalizuje totiž pachy a navíc vaše ruce po mytí nádobí vyživí/vyrovná směsí minerálů s hliníkem, mědí, hořčíkem, draslíkem, sodíkem a zinkem. Žlutý je u umyvadla, které víc používají děti. Kombinace lípy a mávajícího mývala je pro malé ručičky (a očíčka) prostě boží. Holubice s fíkovým listem je potom v koupelně. Mám tam sice i tuhé mýdlo, ale potěcha oka, je potěcha oka, to vy, co jste to dočetli až sem jistě chápete. (Yope má i několik čistících prostředků. Já mám ten na mytí skel a zrcadel, ale fotit ho už mi přišlo trochu moc, mrkněte sem a hádejte, jaký motiv na vás na obalu vyskočí.)
---
PS: Při psaní článku jsem objevila další značku Only Eco, jejíž výrobky se kromě krásných minimalistických obalů pyšní i certifikací EcoCert. Já snad začnu víc uklízet, abych je mohla všechny vyzkoušet! Co vy? Máte pro mě nějaký další tip na hezkou a účinou značku přírodní drogerie? 

2 komentáře: