pátek 18. ledna 2019

Svátek Tubišvat / Závan jara & Ekologické aktivity s dětmi

Stromy jsou v židovské tradici důležité. Tóra je někdy nazývána stromem života a sázení stromů je od biblických považováno za dobrý skutek. I ve válce je podle Tóry zakázáno kácet nepřátelům ovocné stromy a to i v případě, že by jejich dřevo bylo potřeba na dobytí protivníkova území. A kdo si někdy "Starý zákon" četl, ví, že v jejích příbězích moc shovívavosti k nepřátelům zrovna nenajde... Stromy jsou prostě posvátné a dostalo se jim i vlastní oslavy Nového roku (ty slavíme celkem 4), což Tubišvat vlastně je. V Izraeli začínají kvést první stromy a jaro se blíží. Já mentálně opouštím zimu (i když v našich podmínkách s námi ještě chvilku pobude) a nalaďuji se na jaro.

Svátek Tubišvat kromě jara vždycky připomínal spojení židovského lidu s Izraelem a proto se tradičně pojídají plodiny, které v této zemi rostou. Aškenázští (tedy Evropští židé) jedli po staletí karob, v jiných oblastech se servírovaly mísy s ovocem. U nás doma dodržujeme zvyk, že během oslavy použiju plodiny, kterými dle Tóry oplývá Erec Jisra'el, tedy pšenice, ječmen, vinná réva, fíky, granátové jablko, olivy, datle. (Moje ustálené menu najdete v článku tady.) Kromě toho se popijí čtyři poháry vína namixované od bílé až po červenou. Pro zjednodušení si tu vypůjčím citát z Wikipedie: "Čtyři poháry jsou paralelou ke čtyřem pohárům, které se podávají během sederu na Pesach. Čtyři poháry symbolizují čtyři světy, mohou rovněž symbolizovat čtyři pohledy na svět (materiální, citový, intelektuální a duchovní)."

Dalším aspektem tohoto svátku je ekologie a připomenutí si toho, že člověk dostal podle biblické tradice Zemi do spravování (ne k demolování). Lepší život a pozitivní vztah k naší planetě je mi blízký a snažím se ho zahrnout do výchovy svých dětí. Tady je 10 nápadů na aktivity, které můžete na jaře s dětmi podniknout, a přirozeně s nimi závést na téma ochrany přírody hovor.

1. Místo řezané květiny si na jaře koupit na stůl nějakou v květináči, nejlépe takovou, která vám teprve rozkvete, aby si to děti užily se vší parádou. (Mně se líbí třeba amarylis.)
2. Zasadit si vlastní (jedlou) rostlinku. My jsme si podle knížky 23 způsobů, jak se stát ekohrdinou, o které jsem psala tady, z papíru vyrobili malé květináčky a zkusíme si letos vypěstovat hrášek.
3. Pořídit dětem do pokojíčku vlastní rostlinku. Já jsem teda pěstitelka na baterky a v květinářství se vždycky ptám na tu nejnenáročnější kytičku k pěstování. Určitě vám taky poradí, která by se vzhledem k věku dětem hodila.
4. Ozdobit s dětmi květináč. Na Pinterstu je spousta nápadů, jak si z obyčejného květináče udělat výstavní kousek. Tohle děti bude určitě bavit! Pro inspiraci se můžete podívat na moji DIY nástěnku, kde jich taky pár je.
5. Zajít do botanické zahrady. Třeba ta pražská je moc hezká a mají i zajímavý doprovodný program. Mrkněte sem.
6. Navštivte Toulcův dvůr. Jeho posláním je totiž "inspirovat k odpovědnému vztahu k přírodě a společnosti". Pěkná je samostatná procházka samotného areálu, ale pořádají tu i spoustu zajímavých akcí. Navíc tu najdete i obchůdek s bio potravinami a zdravou jídelnu.
7. Příští návštěvu zoo spojte s hledáním ohrožených druhů. A povídáním o tom, že jedním z úkolem zoo je o takové druhy pečovat. (I když je někdy pohled na zvířata v klecích smutný, ale i to je dobré téma k rozpravě.)
8. Vyrazte nakrmit labutě a kachny. A tentokrát si zjistěte, co se jim vlastně může dávat a povězte o tom dětem.
9. Vyrobte si vlastní krmítko. Pokud máte zahradu nebo balkón dostupný ptactvu jinému, než holuby.
10. Přispějte na ekologii. Naše děti touhle dobou tradičně hází pár mincí na podporu Českého lesa v Izraeli, který zaštiťuje KKL. Vy si samozřejmě můžete vybrat úplně jinou organizaci, kterou společně podpoříte.

A nakonec takový celoroční tip, zkuste doma s dětmi aktivně snižovat odpad, který vyprodukujete. První kroky nemusí být vůbec těžké - začněte nakupovat ekologické pytle na odpadky, vysvětlete jim, proč se odpad třídí, kupte si lahve na pití, brčka z bambusu nebo nerezu, plátěnku a pytlíky na ovoce a zeleninu, které vyměníte za ty igelitové, pokud to jde, kompostujte. (Nápady na nákup drobností, které vám v tom pomůžou najdete tady.)
---
PS: Víte, kde jsem v Praze na podzim vyfotila citrony a fíky? 

3 komentáře:

 1. Děkuji za typ na nákupy. Super článek mhr

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 🔥 ☑️MEET THE REAL HACKERS☑️ 🔥

   It Tears me Up Whenever we receive complaints from People About Their Experience With the Hackers They Met Before They Heard about us.
   These Days There Are alot of Hackers Online, You Just Have to Be Careful about who you meet for help, because many people now don't really know who to ask for help anymore but there is an actual solution to that which I am giving you for free, Trust Me You Don't Wanna go out there seeking for Hackers Yourself, Because the probability of getting a Real Hacker Out there Is Very Slim ❌❌ ❌ Most Of Them are actually not who they claim they're, they are just out there to Rip people Off, Trust Me You Don’t Wanna Risk It. You Can Always Identify Them With Their False Advertisements and False Testimonies Trying To Lure you Into their Arms, And most of them uses yahoomails, gmails and other cheap email providers which could easily expose their vulnerabilities, Please Don’t Fall For Them🚷 Come To Think Of It, Why would a Legit Hacker Be using a gmail or a cheap email provider that exposes his vulnerabilities????⚠️⚠️⚠️
   Well, Our Purpose Here Is To Link You Up With Top Notched Legit Hackers With Great Online Reputations and Impressive LinkedIn Profiles That’ll Blow Your Mind. Trust Me, You Don’t Wanna Miss This Great Opportunity.

   🔥 ☑️ COMPOSITE CYBER SECURITY SPECIALISTS are the Answers to your PRAYERS . We are here to Provide you with The BEST and FASTEST Hackers that would get your Job Done as Fast as possible. 🔥 🔥


   ☑️All our Specialists are well experienced in their various niches with Great Skills, Technical Hacking Strategies And Positive Online Reputations And Recommendations🔘
   They hail from a proven track record and have cracked even the toughest of barriers to intrude and capture all relevant data needed by our Clients. 🔥 🔥

   We have Digital Forensic Specialists⚡️, Certified Ethical Hackers⚡️, Software Engineers⚡️, Cyber Security Experts⚡️, Private investigators and more⚡️⚡️. Our Goal is to make your digital life secure, safe and hassle free by Linking you Up With these great Professionals such as JACK CABLE, ARNE SWINNEN, SEAN MELIA, DAWID CZAGAN, BEN SADEGHIPOUR And More. These Professionals are Well Reserved Professionals who are always ready to Handle your job with great energy and swift response so that your problems can be solved very quickly.
   All You Need to Do is to send us a mail and we’ll Assign any of these specialists to Handle your Job immediately. ⚡️⚡️⚡️

   ☑️ Below Is A List Of Our Major Services:
   ▪️ FUNDS RECOVERY ON BITCOIN SCAM, INVESTMENTS, BINARY OPTIONS TRADING and ALL TYPES OF SCAMS.
   ▪️ WEBSITE AND DATABASE HACKING 💻
   ▪️ CREDIT REPAIR. 💳
   ▪️ PHONE HACKING & CLONING (giving you 📱 Unnoticeable access to everything Happening on the Target’s Phone)
   ▪️ CLEARING OF CRIMINAL RECORDS ❌
   ▪️ SOCIAL MEDIA ACCOUNTS HACKING 📱
   ▪️RECOVERY OF DELETED FILES 📤
   ▪️LOCATION TRACKING 📌
   ▪️BITCOIN MINING ⛏ And lot More.

   ✅ COMPOSITE CYBER SECURITY SPECIALISTS are Basically the ANSWERS to your PRAYERS. Trust Me, You Don’t Wanna Miss Out This Great Experience.

   We’ll Be Glad to Have You Join Over 20,000 satisfied clients around the world that have used our services 🤗

   📩CONTACT US TODAY:
   Email:
   composite.cybersecurity@protonmail.com

   🔘2020 © composite cybersecurity specialists
   🔘Want faster service? Contact us!
   🔘All Rights Reserved ®️


   Vymazat
 2. COLLINS GUZMAN FUNDINGS

  We offer a variety of Financial packages at a very low interest rate, We stand apart from other lenders because we believe in customer service, We offer the right solution to your financial needs.In general we are FINANCE COMPANY, We offer loan at 3% interest rate, Commercial loans, business loans, home loans, car loans and debt consolidation loan are available for you. Contact us for more information via E-MAIL: collinsguzmanfundings@gmail.com

  Names:
  Occupation:
  Loan Amount Needed:
  Loan Duration:
  Your Country:
  Mobile NO:
  Purpose Of Loan:
  Email Address:
  monthly income:
  Sex:
  Age:

  Thanks and best regards
  Mr Collins Guzman
  WhatsApp: +1 (786) 598-8751

  OdpovědětVymazat