středa 9. srpna 2017

Prague Pride & Den židovských památek / Moje tipy na víkend

Na tenhle víkend jsem si schválně neplánovala výlet mimo Prahu. Chci vzít totiž Erwína na Pride. To, že se občas maj rádi holky s holkama a kluci s klukama, případně to, že se někdo narodí v těle jednoho pohlaví a přitom to uvnitř cítí opačně, už ví. Mám několik LGBT přátel a tak je pro mě přirozené tohle téma otvírat ve věku, který se může někomu zdát příliš nízký. Já si naopak myslím, že na ukazování lidské pestrosti není nikdy brzo (a ani pozdě). A Erwín už je navíc ve věku, kdy si atmosféru průvodu určitě parádně užije a jediného, čeho se trochu bojím, je, že se pak doma po večerech bude dožadovat diskotékových hitů. Pokud se vám chce taky vyrazit, můžete využít výletního vláčku bez sound systému, který bude na děti (a seniory) čekat v 11:30 v dolní části Václavského náměstí. Průvod vyjíždí ve 12:30 hodin, objede Václavské náměstí a vydá se trasou: Na Příkopě – Náměstí Republiky – Revoluční – Řásňovka – Dvořákovo nábřeží – Náměstí Curiových – Čechův most – Letná. Více se dozvíte tady. (A pokud vám přijde, že je tenhle průvod nebo dokonce celý festival zbytečný, mrkněte na festivalý web, na kterém zjistíte, že festivalový týden pokrývá tolik zajímavých témat, že je opravdu dobře, že je!)

Na neděli pak máme v plánu něco trochu klidnějšího. Koná se totiž první oficiální ročník Dnu židovských památek, během nějž bude otevřeno více než padesát vybraných židovských památek v Čechách, na Moravě a ve Slezsku.  Jak píše Gafna z blogu Lo ba-šamajim, která mě na akci upozornila, na jeden den budou zpřístupněny nejrůznější regionální židovské památky - nejčastěji synagogy a hřbitovy -  které běžně nejsou veřejnosti otevřené. Kromě toho bude možné navštívit i objekty, které jsou otevřené veřejnosti i během roku, ale příští neděli se v nich bude vybírat jen snížené vstupné. V Praze můžete nakouknout do krásné Jeruzalémské synagogy nebo si vypravit na výlet, jako to máme v plánu my. Typoška totiž tuhle akci někde vyhmátl a naplánoval nám výlet do Úštěku (viz foto), kde je nové opravená synagoga. Kromě synagogy je tohle městečko zajímavé třeba ptačími domy, které postavili italští dělníci v 19. století. Mrkněte na  tenhle článek, o synagoze je tam sice jen malá zmína, ale najdete pod ním odkazy i na další informace o téhle lokalitě. O samotném Dnu židovských památek se dozvíte tady, případně se můžete podívat na interaktivní mapu (zde), jestli kolem vás není nějaké zajímavé místo, které byste mohli navštívit.

Na závěr mám pro vás tip na dobrý skutek. Na HitHit právě běží kampaň na podporu aplikace Greenscan, která vám chce pomáhat odhalovat ve vaší kosmetice škodlivé látky a navrhnout zdravější alternativu. Plánuje spolupráci s několika značkami, které se zabývají bio kosmetikou, a bude k dispozici zcela zdarma. Jen teď potřebuje naši pomoc. Pokud chcete ke vzniku Greenscanu přispět, klikněte sem a pusťte chlup!

2 komentáře:

  1. Také se v neděli chystáme, ale do synagogy v Polné. Nesledovat FZO, tak o tom ani nevím :-) Tak ať se všem Pride i Úštěk líbí.

    Jana

    OdpovědětVymazat
  2. Testimony on how i got my LOAN from fundingloanplc@yahoo.com

    I'm Isabella Tyson from 1910 N Halsted St Unit 3, Chicago IL60614 USA,, i have been searching for a genuine loan company for the past few months and all i got was bunch of scams who made me to trust them and at the end of the day took my money without giving anything in return, all hope was lost i got confused and frustrated, i find it very difficult to feed my family and vowed never to have anything to do with loan companies on net and went to seek of assistance from a very good friend which i explained all my experience regarding online companies with and said he can help me that he knows of a Godsent and well known company called FUNDING CIRCLE PLC, he stated he just got a loan from them although i was still very unsure about this company due to my past experience but i decided to give it a try and did as i was directed by my friend and applied, i never believed but i tried and to my greatest surprise i received my loan in my bank account within 24 hours, i could not believe that i would stand on my feet financially again. I’m glad I took the risk and applied for the loan and today i'm thanking God that such loan companies still exist and promise to share the good news to people who are in need of financial assistance because the rate of scams on net is getting very serious and i don't want people to fall victim when we still have genuine and Godsent lenders.. You can contact this Godsent company using the information as stated and be a partaker of this great testimony.. Email: fundingloanplc@yahoo.com OR Call/Text +14067326622 thanks    OdpovědětVymazat