středa 9. srpna 2017

Prague Pride & Den židovských památek / Moje tipy na víkend

Na tenhle víkend jsem si schválně neplánovala výlet mimo Prahu. Chci vzít totiž Erwína na Pride. To, že se občas maj rádi holky s holkama a kluci s klukama, případně to, že se někdo narodí v těle jednoho pohlaví a přitom to uvnitř cítí opačně, už ví. Mám několik LGBT přátel a tak je pro mě přirozené tohle téma otvírat ve věku, který se může někomu zdát příliš nízký. Já si naopak myslím, že na ukazování lidské pestrosti není nikdy brzo (a ani pozdě). A Erwín už je navíc ve věku, kdy si atmosféru průvodu určitě parádně užije a jediného, čeho se trochu bojím, je, že se pak doma po večerech bude dožadovat diskotékových hitů. Pokud se vám chce taky vyrazit, můžete využít výletního vláčku bez sound systému, který bude na děti (a seniory) čekat v 11:30 v dolní části Václavského náměstí. Průvod vyjíždí ve 12:30 hodin, objede Václavské náměstí a vydá se trasou: Na Příkopě – Náměstí Republiky – Revoluční – Řásňovka – Dvořákovo nábřeží – Náměstí Curiových – Čechův most – Letná. Více se dozvíte tady. (A pokud vám přijde, že je tenhle průvod nebo dokonce celý festival zbytečný, mrkněte na festivalý web, na kterém zjistíte, že festivalový týden pokrývá tolik zajímavých témat, že je opravdu dobře, že je!)

Na neděli pak máme v plánu něco trochu klidnějšího. Koná se totiž první oficiální ročník Dnu židovských památek, během nějž bude otevřeno více než padesát vybraných židovských památek v Čechách, na Moravě a ve Slezsku.  Jak píše Gafna z blogu Lo ba-šamajim, která mě na akci upozornila, na jeden den budou zpřístupněny nejrůznější regionální židovské památky - nejčastěji synagogy a hřbitovy -  které běžně nejsou veřejnosti otevřené. Kromě toho bude možné navštívit i objekty, které jsou otevřené veřejnosti i během roku, ale příští neděli se v nich bude vybírat jen snížené vstupné. V Praze můžete nakouknout do krásné Jeruzalémské synagogy nebo si vypravit na výlet, jako to máme v plánu my. Typoška totiž tuhle akci někde vyhmátl a naplánoval nám výlet do Úštěku (viz foto), kde je nové opravená synagoga. Kromě synagogy je tohle městečko zajímavé třeba ptačími domy, které postavili italští dělníci v 19. století. Mrkněte na  tenhle článek, o synagoze je tam sice jen malá zmína, ale najdete pod ním odkazy i na další informace o téhle lokalitě. O samotném Dnu židovských památek se dozvíte tady, případně se můžete podívat na interaktivní mapu (zde), jestli kolem vás není nějaké zajímavé místo, které byste mohli navštívit.

Na závěr mám pro vás tip na dobrý skutek. Na HitHit právě běží kampaň na podporu aplikace Greenscan, která vám chce pomáhat odhalovat ve vaší kosmetice škodlivé látky a navrhnout zdravější alternativu. Plánuje spolupráci s několika značkami, které se zabývají bio kosmetikou, a bude k dispozici zcela zdarma. Jen teď potřebuje naši pomoc. Pokud chcete ke vzniku Greenscanu přispět, klikněte sem a pusťte chlup!

1 komentář:

  1. Také se v neděli chystáme, ale do synagogy v Polné. Nesledovat FZO, tak o tom ani nevím :-) Tak ať se všem Pride i Úštěk líbí.

    Jana

    OdpovědětVymazat