úterý 2. ledna 2018

Co mě čeká v roce 2018? / Změny, výzvy a sny


Tenhle Kafkův citát z krásného kalendáře od Chai and Home, který mi doma visí, by se mohl klidně stát mým heslem pro následujcí rok. Ten totiž bude v mnohém přelomový. Chcete vědět, co mě čeká?

1. V březnu mi bude 40 a já už teď dost rekapituluju a přemýšlím nad tím, jak si zachovat svěžího ducha i tělo. Sice se pořád cítím mladá, ale jak jsme konstatovali s jedním stejně starým kamarádem, mlaďoši se za náma už (moc) neotáčí. Doufám, že se mi do budoucna podaří udržet optimismus a schopnost vidět kolem sebe krásu a zároveň věnovat pozornost i svojí teď trochu zanedbávané tělesné schránce.

2. Letos se taky chystám na návrat do práce. Moje ideální představa je částečný úvazek. A ráda bych taky zkusila něco nového. Tak mi držte palce, aby se mi podařilo zužitkovat dosavadní zkušenosti v PR a marketingu a současné blogové kontakty i ty předchozí z kultury a neziskovek a najít práci snů! (A kdybyste o něčem věděli, tak se mi prosím ozvěte!)

3. A aby toho nebylo málo, čeká nás letos ještě jedna obrovská výzva - budeme stavět dům. Sama se s tím ještě musím trochu vnitřně srovnat, protože jsem totálně holka z bytu, ale tenhle krok dává v mnohém smysl a já už se začínám hrozně těšit na naše první setkání s architekty. A vás nejsíš díky tomu čeká série článků mapujících tenhle proces.

A teď několik (ne)skromných přání. Moc moc bych chtěla, abychom byli všichni zdraví a veselí a na konci roku se měli aspoň tak rádi jako teď. Doufám, že se mi podaří trávit víc času s přáteli, na cestách, přečíst aspoň 15 knížek a pokračovat ve snaze ozelenit naši domácnost (doslovně i figurativně). Přeju si, abych měla víc pod kontrolou svoje emoce (obzvláště mámy jistě vědí, co tím myslím). A taky finance. A aby se nám v harmonii a radosti podařilo vytvořit plány našeho budoucího domova. Není toho málo, ale já věřím, že 2018 bude krásný. Protože ačkoliv život není vždycky snadný, nacházet v něm neustále krásu je výzva, která za to rozhodně stojí!
---
Co si do nového roku přejete vy? 

51 komentářů:

 1. Já jen to zdraví a aby nám před okny nepostavili další panelák - měl tu být park a změnili územní plán - podezřele.Návrat do práce mě čeká taky, bud to klapne nebo ne, nezblázním se.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přeju, ať se ti to splní! Zdraví je základ, to je jasný.

   Vymazat
  2. FINANCIAL BREAKTHROUGH

   Life indeed is GRACE, I'am Daan Sophia currently in California USA. I would like to share my experience with you guys on how I got a loan of $185,000.00 USD to clear my bank draft and start up a new business. It all started when i lost my home and belongings due to the bank draft I took to offset some bills and some personal needs. I became so desperate and began to seek for funds at all means. Luckily for me I heard a colleague of mine talking about this company, I got interested although i was scared of being scammed, I was compelled by my situation and had no choice than to seek advise from my friend regarding this very company and was given their contact number, getting intouch with them really made me skeptical due to my past experience with online lenders, little did i know this very Company "PROGRESSIVE LOAN INC. was a godsent to me and my family and the entire Internet World, this company has been of great help to me and some of my colleague and today am a proud owner of well organized business and responsibilities are well handled all thanks to Josef Lewis of (progresiveloan@yahoo.com).. So if really you are genuinely in need of a loan either to expand or start up your own business or in any form of financial difficulty, i advise you give Mr Josef Lewis of Progressive loan the opportunity of financial upliftment in your life Email: progresiveloan@yahoo.com OR Call/Text +1(603) 786-7565 and not fall victim of online scam in the name of getting a loan. thanks


   Vymazat
  3. Attention! Attention!! Attention!!!,

   What is your situation?
   DO YOU NEED A URGENT LOAN BUSINESS LOAN TO SOLVE YOUR PROBLEM EMAIL US NOW

   Are you in need of Urgent Loan.. All problem regarding Loans are solved between a short period of time with a low interest rate of 2% and duration more than 20 years what are you waiting for apply now and solve your problem or start a business with Loan, paying of various bills.

   We offer a wide range of financial services which includes: Personal Loans, Debt consolidation loans, Business Loans, Education Loans, Mortgage Secured Loan, Unsecured loan, Mortgage Loans, Payday off Loans, Student Loans, Commercial Loans, Car Loans,Investments Loans,DevelopmentLoans, Acquisition Loans, Construction Loans, with low interest rate at 2% per annul for individuals, companies and corporate bodies. Get the best for your family and own your dream home as well with our General Loan scheme.For more details email us today via email.

   bettermentfunding@gmail.com
   call/Text us now (803) 373-2162
   Chester Brian

   Vymazat

  4. Do You Seek Funds To Pay Off Credits and Debts? { FIFOCapitals@gmail.com } Is Here To Put A Stop To Your Financial Problems. We Offer All Kinds Of Loan (Personal Loan, Commercial Loan, etc.) We Give Out Loan With An Interest Rate Of 1.00%. Interested Applicants Should Contact Us Via Email: FIFOCapitals@gmail.com

   Please Fill the Application Form Below:
   - Complete Name:
   - Loan Amount Needed:
   - Loan Duration:
   - Purpose Of Loan:
   - City / Country:
   - Telephone:
   - How Did You Hear About Us:

   If You Are Interested To Get A Loan Then Kindly Write Us With The Loan Requirement. Please, Contact Us via email: FIFOCapitals@gmail.com

   Vymazat
  5. EDWARD JONES FINANCE IS THE BEST PLACE TO GET A LOAN {Jonesloanfinance@yahoo.com},
   God bless you sir, I will not stop telling the world about your kindness in my life, I am a single mum with kids to look after. My name is Emily Thomas and I am from Convention Center Drive, Miami Beach, FL . A couple of weeks ago My friend visited me and along our discussion she told me about EDWARD JONES FINANCE, that they can help me out of my financial situation, I never believed cause I have spend so much money on different loan lenders who did nothing other than running away with my money. I have been in a financial mess for the pass 7 months now, She advised I give it a try so I mailed him and explain all about my financial situation to him, he therefore took me through the loan process and gave me a loan of $390,000.00 at a very low interest rate of 2% and today I am a proud business owner and can now take good care of my kids, If you must contact any firm to get any amount of loan you need with a low interest rate of 2% and better repayment schedule, please contact EDWARD JONES FINANCE email:- {Jonesloanfinance@yahoo.com} OR Text +1(307) 217-5388

   Vymazat
  6. BEST AVAILABLE WAY TO FINANCEIAL FREEDOM {upstoxfunding@yahoo.com}
   Are you looking for financial freedom? Are you in debt, you need a loan to start a new business? Or you collapse financially, do you need a loan to buy a car or a house? Have you ever been rejected by your bank in ever finance? You want to improve your financial? You need a loan to pay off your bills pay off? No more looking, we welcome you for an opportunity to get all types of loans at a very affordable 3% interest rate for others. For information, contact us now by email at: {upstoxfunding@yahoo.com}

   Do you have a bad credit? Do you need money to pay bills? Is it necessary to start a new business? Do you have an unfinished project due to poor funding? Do you need money to invest in any specialty that will benefit you? And you do not know what to do. We offer the following loans;both Personal loans [secure and unsecured], Business loans [secure and unsecured] ,combination loans ,Student loans,Consolidation loans and so many others.

   Company name: UPSTOX FUNDING
   Company Email: upstoxfunding@yahoo.com
   Text/Call :(302) 273-5794

   Vymazat
  7. Dobrý den, já jsem Josef Lewis. Dobrý, legitimní a akreditovaný věřitel. Vyplácíme půjčku všeho druhu velmi rychlým a snadným způsobem, Osobní půjčka, Autopůjčovna, Domácí půjčka, Studentský úvěr, Podnikatelský úvěr, Inventor úvěr, Konsolidace dluhu. atd

   Získejte schválení pro podnikání nebo osobní půjčky dnes a získejte prostředky v rámci stejného týdne žádosti. Tyto osobní půjčky mohou být schváleny bez ohledu na váš kredit a existuje mnoho spokojených zákazníků, kteří tuto zálohu podpoří. Ale získáte nejen osobní půjčku, kterou potřebujete; dostanete nejlevnější. To je náš slib: Garantujeme nejnižší sazbu pro všechny úvěry s volnými kolaterálními výhodami.

   Usilujeme o to, abychom zanechali pozitivní a trvalý dojem tím, že překročíme očekávání svých zákazníků ve všem, co dělám. Naším cílem je zacházet s důstojností a respektem při poskytování nejvyšší kvality služeb včas. Žádné povinné sociální zabezpečení a požadovaná kontrola kreditu, 100% zaručeno. Likvidujte okamžitě pomocí níže uvedených podrobností, pokud máte zájem o půjčku a máte podvody.

   E-mail: progresiveloan@yahoo.com
   Call / Text +1 (603) 786-7565 díky   Vymazat
 2. To jsou takové milé cíle :-) sleduji už váš blog nějakou dobu (mám obdobně staré děti) a s pousmáním vždy vidím, že řešíte ty samé životní záležitosti, co já...přeji ať se vše v novém roce vyplní! a kdyby to náhodou nešlo hladce, tak ať to hlavně jde :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky! Vždycky mě potěší, že je tady někdo, kdo mě sleduje už nějakou dobu. Oni jsou ty podobné posuny s vyrůstajícími dětmi přirozené, ale i tak jsem ráda, že v tom nejsem sama. Hezký nový rok a ať to jde i u vás! :)

   Vymazat

  2. NOW A PROPERTY OWNER WITH THE HELP OF PROSPER LOAN: prosperloanfirm@yahoo.com
   Share this to help a soul right now, Ya'll will agree with me that the rate of online scamming is increasing by the day. I'm also a victim of it as i was scammed about 25,000usd all in the quest of seeking for an home loan. I actually gave up until a government official directed me to PROSPER LOAN FIRM, Despite the fact of my plight i had to give it a try since it was coming from a top government official. All comment ya'all see online are bullshit and crap, I know the pains i went through just because i was looking for a loan i had to keep on selling valuables to keep paying unforeseen fees. I and some great personality have started a movement to end online scam because people are dying everyday, losing their homes, selling their property just because they need a loan. Apart from been a beneficiary of about 295,000usd in PROSPER LOAN FIRM lending scheme , We have also made a research to see that they are the best around the globe as far as online lending is concern, They have proven their self trustworthy and reliable back to back without failing. To end people debt, financial burden and been victimized here is the details of prosper loan firm. Email: prosperloanfirm@yahoo.com OR call +1(816) 366-8769 to put an end to your financial needs now. I'm Heather Patrick from Georgia, United States. It doesn't take you anything to share this great information and good news. Email: prosperloanfirm@yahoo.com OR call +1(816) 366-8769 and celebrate financial outbreak for the rest of your life.

   Vymazat
 3. 40, to je pořád ještě dobré, ale 50 (mně tedy letos 52), to je mazec.Pokud máte teď emoce jakž takž pod kontrolou, tak po 50 nemáte pod kontrolou ani emoce a co je horší, ani své tělo, to si začne dělat, co chce, bez ohledu na to, co chcete vy.Nikdy bych tomu nevěřila, ale pro mě je 50 dost hnusný věk. A to mi
  60ti letá kamarádka nedávno řekla....a počkej, až ti bude 60!!!
  Takže já si přeji hlavně zdraví a hlavně se z toho nepo....
  A vám přeji, ať se vám vaše plány a přání vyplní.
  Krásný rok 2018.
  I.N.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Božínku, tak to jsem nechtěla slyšet! Už teď mám pocit, že to moje tělo na můj vkus nějak rychle chřadne a neposlouchá. Normálně mi začaly vrzat kolena! S emocemi mávaj hlavně děti a ještě chvilku budou. Myslela jsem, že mě emocionální klid čeká aspoň v důchodu, tak mi neber tu naději... :) Ale zatím jsem optimista! Taky přeju krásný rok - bez splašených nemocí a se spoustou radosti! Radka

   Vymazat
  2. přečtěte si pár knížek od Hnízdila, nemusí se to číst celé, jen pár stránek....

   Vymazat
  3. God Bless Edward Jones Loans for Helping Me In Time Of Need {Jonesloanfinance@yahoo.com}

   Good Day I am Vanessa Cowen from California and i have a broken up business, until i found this company who help me to gain a loan for business, and now i want to used this short medium to congratulate the company for the fast and safe funds they loan to me without any form of delay, i loan 180,000.00USD from the company at a very low interest rate of 2% to save my business and lots more. i first saw their mail on the internet, everyone always give testimony for what they did, so i quickly contacted them and they all did everything for me without stress and my funds was sent to my account within 24hrs, i was surprise and feel glad, now i now have a standard business control agent who help me, now i will advice those who need urgent loan to contact them now via email : {jonesloanfinance@yahoo.com} OR Text him +1(307) 217-5388..

   Vymazat
 4. Krasne sepsano! Ja uz treti den sepisuji, formuluji, ale to hlavni pro me letos bude hledat rovnovahu a proste byt, uzivat si obycejnosti :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky, Hanko. Rovnováha je dlouhodobě taky můj cíl. A užívat si maličkostí je moc důležité. Dřív mi šlo obojí, děti s tím trochu zamávaly, ale zase vnesly do života spoustu jiných pozitivních věcí. Přeju ti krásný rok!

   Vymazat
  2. God Bless Edward Jones Loans for Helping Me In Time Of Need {Jonesloanfinance@yahoo.com}

   Good Day I am Vanessa Cowen from California and i have a broken up business, until i found this company who help me to gain a loan for business, and now i want to used this short medium to congratulate the company for the fast and safe funds they loan to me without any form of delay, i loan 180,000.00USD from the company at a very low interest rate of 2% to save my business and lots more. i first saw their mail on the internet, everyone always give testimony for what they did, so i quickly contacted them and they all did everything for me without stress and my funds was sent to my account within 24hrs, i was surprise and feel glad, now i now have a standard business control agent who help me, now i will advice those who need urgent loan to contact them now via email : {jonesloanfinance@yahoo.com} OR Text him +1(302) 400-5278

   Vymazat
 5. Krásné cíle :) Taky se na to vrhnu :D

  www.mummysweetbaby.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
 6. Těším se na články o stavbě domu, snad něco na blogu bude:) Letos jsme se také přestěhovali do domu, oba z domu pocházíme, ale přece jen bez dětí je ten byt o dost pohodlnější, do práce to bylo kousek, dalo se jít večer popír, takže jsme měli po přestěhování celkem deprese..když to vidíme, do stavby bychom nešli, u nás bylo potřeba rozhodnout se hned, stavba je časově šíleně náročná, na druhou stranu i když jsme koupili cca 10 let starý dům, je tam práce jak na kostele a k tomu to není ideální, plno věcí bychom udělali jinak, ale na to nejsou peníze zase, takže v tom je výhoda novostavby, že všechno bude podle vašich představ.)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Články určitě budou, myslím, že tím budeme teď dost žít. Já bych asi do domu dobrovolně moc nešla a bojím se přesně toho, co popisuješ. Jsem městský tip a nikdy jsem se v baráčku se zahrádkou neviděla. Jenže brácha už dům má a ten náš rodinný by měl podle mě zůstat v rodině. Bydlíme tam už strašně dlouho a bylo by mi líto ho pustit. Navíc je tam teď mamka sama. Přestavba moc nepřichází v úvahu, domu je 90 let. Už se začínám těšit na plánování a doufám, že během toho se začnu těšit i na to bydlení. :) a hezký rok!

   Vymazat
 7. Krásná přání! My bychom stavět měli taky, jen ten projekt nějak nejsem schopná dokončit :)) Těším se na články a pohled z té druhé strany. Ať se plánování daří! :))

  OdpovědětVymazat
 8. Radko, krásné plány !
  Mě bude letos 39, dům jsme již postavili s RD Rýmařov, bydlíme skoro 6 let a jsme moc spokojeni. Neznám jinou firmu, která by tak skvěle dodržela termíny a vše bylo perfektně postaveno.
  Zeleně máme dost.
  Práci mám prima, pracuji již 2,5 roku, do práce jsem se vracela v synových 17 měsících a doma zůstal tatínek, to bylo to nejlepší rozhodnutí. Já si práci rovnou nastavila tak, že chodím v 16hod domů, tatínek se postaral a hodně času jsme trávili společně. Už jsme oba v práci a kluci ve škole a školce, na jednu stranu zvládáme vše dobře (2x ročně jezdím na služební cestu a to přijede pomoci babička), ale někdy mám pocit, že nezvládám, častá nemocnost toho mladšího, starší ve družině do 16:15 a všichni kamarádi odchází max 15:30.... :-(
  Nicméně moje přání pro tento rok je shodit pár kg, už to opravdu potřebuji, protože nad 100 už je to moc. A být všichni zdraví.

  Držím palce ať Vám vše vychází jak má.
  Iveta

  PS: kluci dostali k el.kartáčkům pasty od urtekram a dobrý, ale ta naše dospělácká s aloe vera je pěkně hnusná ! Koupila jsem si od nich i limetkový roll on a jako docela dobrý, ale za 2 měsíce denního používání je fuč. :-(

  OdpovědětVymazat
 9. Držím palce (nebo spíš pěsti) se všemi třemi body! ;)

  OdpovědětVymazat


 10. ALL THANKS TO UPSTART LOAN AM NOW FINANCIALLY STABLE . upstartloan@yahoo.com
  I am Michelle Huxford from Casper, Wyoming. I was in a very chronic financial issue and terminal health situation some few weeks back. After all my search for assistance from friends and neighbors proved abortive, I feel there was no one who truly cares. I became so emaciated due to lack of good food and my 2 kids age 5 and 8 were not also good looking due to lack of proper care as a result of finance. One faithful morning I saw an old time friend of my late husband and I told him all I have been going through and he said the only way he could help was to direct me to a good loan agency that also helped him, He explained to me on how he was financially down and how he got boosted by this loan agency UPSTART LOAN INC ( upstartloan@yahoo.com ) who grant him 245,000 USD loan at an affordable rate. He further assured me that they were the only legit loan firm he found in the quest of seeking for loan after been scammed by various fake loan lenders online. He gave me their email: upstartloan@yahoo.com or text/call (574) 301-1639, That was how i applied and was also granted a loan and my life changed for the good. CONTACT THE ONLY GENUINE LENDERS( UPSTART LOAN INC) VIA email: upstartloan@yahoo.com or call +1 (574) 301-1639 to resolve your financial mess.

  OdpovědětVymazat
 11. We offer certified and verifiable bank instruments via Swift Transmission from a genuine provider capable
  of taking up time bound transactions.

  FOR LEASING OF BG/SBLC
  MINIMUM FACE VALUE OF BG/SBLC = EUR/USD 1M
  LEASING FEE = 4%+2%

  FOR PURCHASE OF FRESH CUT BG/SBLC
  PRICE = 32%+2%
  MINIMUM FACE VALUE OF BG/SBLC = EUR/USD 1M

  Our BG/SBLC Financing can help you get your project funded, loan financing by providing you with yearly
  renewable leased bank instruments. We work directly with issuing bank lease providers, this Instrument can be monetized on your behalf for 100% funding: For further details contact us with the below information.

  Contact name: Azra Ishaque

  Email : lintel.financialservicesplc@gmail.com

  Skype : lintel.financialservicesplc

  OdpovědětVymazat
 12. Apply for a loan today with your loan amount and duration, Its Easy and fast to get @ 4% interest rates and monthly installment payments certified private Loan company approved by the Government.

  We give out international and local loans to all countries in the world, Amount given out ( $2,500 to $10,000,000 Dollars, Euro and Pounds.)

  FOR MORE INFORMATION:

  Email: johnsewell396@gmail.com

  Mr.John Sewell

  OdpovědětVymazat
 13. MOORE LOANS SAVE ME WHEN THERE WAS NO HOPE {mooreloancompany@yahoo.com}

  Hello everyone in this forum, I am Luis Root from USA, I cannot believe that God really exist not until i was Redeemed and saved from Financial bondage.. l was into financial crisis and needed to pay some bills. l tried seeking help from banks but all to no avail,l also tried seeking help from the internet only to meet scammers who pretended to be private lender and made away with my $15000 and did not get my loan, not until GOD introduce me to Moore Robbinson through a friend who was rescued from financial problem and a loan of $100,000.00 was granted to him by Moore Robbinson, so l took his advise and contacted Moore Loan Company and in the space of one week my loan of $200000 was granted to me.so my advise to everyone seeking for loan at low interest rate of 2% .l am doing this because l am so happy am out of financial bondage and am once again full of joy and life is easy all thanks to GOD and Moore Robbinson. You can contact Moore Loan Company via {mooreloancompany@yahoo.com} OR Text (414) 454-9493

  OdpovědětVymazat
 14. MOORE LOANS SAVE ME WHEN THERE WAS NO HOPE {mooreloancompany@yahoo.com}

  Hello everyone in this forum, I am Luis Root from USA, I cannot believe that God really exist not until i was Redeemed and saved from Financial bondage.. l was into financial crisis and needed to pay some bills. l tried seeking help from banks but all to no avail,l also tried seeking help from the internet only to meet scammers who pretended to be private lender and made away with my $15000 and did not get my loan, not until GOD introduce me to Moore Robbinson through a friend who was rescued from financial problem and a loan of $100,000.00 was granted to him by Moore Robbinson, so l took his advise and contacted Moore Loan Company and in the space of one week my loan of $200000 was granted to me.so my advise to everyone seeking for loan at low interest rate of 2% .l am doing this because l am so happy am out of financial bondage and am once again full of joy and life is easy all thanks to GOD and Moore Robbinson. You can contact Moore Loan Company via {mooreloancompany@yahoo.com} OR Text (414) 454-9493

  OdpovědětVymazat
 15. God Bless Edward Jones Loans for Helping Me In Time Of Need {Jonesloanfinance@yahoo.com}

  Good Day I am Vanessa Cowen from California and i have a broken up business, until i found this company who help me to gain a loan for business, and now i want to used this short medium to congratulate the company for the fast and safe funds they loan to me without any form of delay, i loan 180,000.00USD from the company at a very low interest rate of 2% to save my business and lots more. i first saw their mail on the internet, everyone always give testimony for what they did, so i quickly contacted them and they all did everything for me without stress and my funds was sent to my account within 24hrs, i was surprise and feel glad, now i now have a standard business control agent who help me, now i will advice those who need urgent loan to contact them now via email : {jonesloanfinance@yahoo.com} OR Text him +1(307) 217-5388..

  OdpovědětVymazat
 16. DO NOT KEEP YOUR FINANCIAL BURDEN TO YOURSELF CONTACT US NOW FOR ANY KIND OF LOAN AT A LOW INTEREST OF 2%.( prosperloanfirm@yahoo.com )

  Our loans are well insured for maximum security is our priority, Our leading goal is to help you get the service you deserve, Our Loan program is the quickest. We give out loan in any currency of your choice {Us Dollar, pounds, Euro, Dinar, etc} and duration of 1 to 60 years to pay back the loan (secure and unsecured).

  Do you need any kind of loan and have low credit score, Have you find it difficult to get loans
  from local banks and other financial institutions? solution to your financial problem is PROSPER LOAN FIRM. The terms and conditions are very reasonable and considerate.

  We offer a wide range of financial services which includes: Xmas Loans, Business Loans, Debt Consolidation Loans, Personal Loans, Car loans, Hotel loans, Student loans, Home Refinancing Loans with low interest rate @2% per annul for individuals, companies and corporate bodies.

  Interested applicants should Contact us via email: prosperloanfirm@yahoo.com, OR call/text +1(816) 366-8769 . Apply and be free from financial bondage.``

  OdpovědětVymazat
 17. God Bless Edward Jones Loans for Helping Me In Time Of Need {Jonesloanfinance@yahoo.com}

  Good Day I am Vanessa Cowen from California and i have a broken up business, until i found this company who help me to gain a loan for business, and now i want to used this short medium to congratulate the company for the fast and safe funds they loan to me without any form of delay, i loan 180,000.00USD from the company at a very low interest rate of 2% to save my business and lots more. i first saw their mail on the internet, everyone always give testimony for what they did, so i quickly contacted them and they all did everything for me without stress and my funds was sent to my account within 24hrs, i was surprise and feel glad, now i now have a standard business control agent who help me, now i will advice those who need urgent loan to contact them now via email : {jonesloanfinance@yahoo.com} OR Text him +1(307) 217-5388..

  OdpovědětVymazat
 18. God Bless Edward Jones Loans for Helping Me In Time Of Need {Jonesloanfinance@yahoo.com}

  Good Day I am Vanessa Cowen from California and i have a broken up business, until i found this company who help me to gain a loan for business, and now i want to used this short medium to congratulate the company for the fast and safe funds they loan to me without any form of delay, i loan 180,000.00USD from the company at a very low interest rate of 2% to save my business and lots more. i first saw their mail on the internet, everyone always give testimony for what they did, so i quickly contacted them and they all did everything for me without stress and my funds was sent to my account within 24hrs, i was surprise and feel glad, now i now have a standard business control agent who help me, now i will advice those who need urgent loan to contact them now via email : {jonesloanfinance@yahoo.com} OR Text him +1(307) 217-5388..

  OdpovědětVymazat
 19. I AM FINALLY FREE FROM FINANCIAL BONDAGE THANKS TO MOORE LOAN COMPANY (mooreloancompany@yahoo.com).

  Good day everyone,I can’t hide this great testimony that took place in my life I will love everyone to know it and be a partaker of this, that is why I want to share it to the whole world by placing this advert on classifieds, I am Mrs Karen Brown by name, I live in Chattanooga, Tennessee United State, I want to thank ROBBINSON MOORE for his kindness upon my family life, I never knew that there is still a sincere and trustworthy lender like this on the internet and on earth. Just some days I was in search for a loan of $ 100,000.00, As I was running out of money for feeding, School fees, My business was really going out of capital and my rent. I was scammed about $15,000.00 dollars and I decided not to involve my self in such business again. But a Friend of mine introduced me to a loan firm due to my appearance and doings and also my complains to her. And I told her that I am not interested in any loan deal anymore but she told me that there is still a sincere lender who she will recommend me to, And she gave me the details of this man who is called MOORE ROBBINSON. And I really put a trial and I am most greatful and lucky today, I was given a loan amount of $95,000,00 Dollars by this great firm MOORE LOAN COMPANY. If you are in need of a genuine, Sincere, durable and a truth worthy loan lender or financial assistance and also you know you can be reliable and trusted, capable of paying back at the due / duration time of the funds I will advice you to send your contact to them via email @[ mooreloancompany@yahoo.com] OR Test (414) 454-9493 .

  OdpovědětVymazat

 20. Do you need a loan .We are Legitimate and guarantee loan lender. We are a company with financial assistance. We loan funds out to individuals in need of financial assistance, that have a bad credit or in need of money to pay bills, to invest on business. I want to use this medium to inform you that we render reliable beneficiary assistance as We'll be glad to offer you a loan Contact us via Email: davis_credit100@yahoo.com

  Services Rendered include

  *Home Improvement
  *Inventor Loans
  *Car Loans
  *Debt Consolidation Loan
  *Line of Credit
  *Second Loan
  *Business Loans
  *Personal Loans
  *International Loans.

  Write back if interested with our interest rate of 4% annual. Contact us via Email: davis_credit100@yahoo.com
  Please Note: All interested individual must send a message to our email for urgent response and details to obtain a Loan.

  Best Regards.

  OdpovědětVymazat
 21. Do you want to start up a new business? And you need huge finance to start your business today??? Do you need a trustable loan company with a low interest rate of 3%??? Contact Mr Thomas at Thomasrivera101@outlook.com or call +1-631-542-4685

  OdpovědětVymazat
 22. EDWARD JONES FINANCE IS THE BEST PLACE TO GET A LOAN {Jonesloanfinance@yahoo.com},
  God bless you sir, I will not stop telling the world about your kindness in my life, I am a single mum with kids to look after. My name is Emily Thomas and I am from Convention Center Drive, Miami Beach, FL . A couple of weeks ago My friend visited me and along our discussion she told me about EDWARD JONES FINANCE, that they can help me out of my financial situation, I never believed cause I have spend so much money on different loan lenders who did nothing other than running away with my money. I have been in a financial mess for the pass 7 months now, She advised I give it a try so I mailed him and explain all about my financial situation to him, he therefore took me through the loan process and gave me a loan of $390,000.00 at a very low interest rate of 2% and today I am a proud business owner and can now take good care of my kids, If you must contact any firm to get any amount of loan you need with a low interest rate of 2% and better repayment schedule, please contact EDWARD JONES FINANCE email:- {Jonesloanfinance@yahoo.com} OR Text +1(307) 217-5388
  ............................................................

  OdpovědětVymazat
 23. DO NOT KEEP YOUR FINANCIAL BURDEN TO YOURSELF CONTACT US NOW FOR ANY KIND OF LOAN AT A LOW INTEREST OF 2%.( prosperloanfirm@yahoo.com )

  Our loans are well insured for maximum security is our priority, Our leading goal is to help you get the service you deserve, Our Loan program is the quickest. We give out loan in any currency of your choice {Us Dollar, pounds, Euro, Dinar, etc} and duration of 1 to 60 years to pay back the loan (secure and unsecured).

  Do you need any kind of loan and have low credit score, Have you find it difficult to get loans
  from local banks and other financial institutions? solution to your financial problem is PROSPER LOAN FIRM. The terms and conditions are very reasonable and considerate.

  We offer a wide range of financial services which includes: Xmas Loans, Business Loans, Debt Consolidation Loans, Personal Loans, Car loans, Hotel loans, Student loans, Home Refinancing Loans with low interest rate @2% per annul for individuals, companies and corporate bodies.

  Interested applicants should Contact us via email: prosperloanfirm@yahoo.com
  OR call/text +1(816) 366-8769 . Apply and be free from financial bondage.
  [][]

  OdpovědětVymazat
 24. I’m Tia Bond from USA. I was able to get a loan from this firm owned by Mr. Daniel Silva after i read some vital info about their loan programs online then i decided to contact them and i was funded $462,000 without much time wasted. Have you be declined for a loan from your bank or any other organization, then i will advise you to contact Mr Daniel email: ( danielsilva59491@gmail.com ) if you are in need of any kind of loans such as: personal loans, business loans, or our Phone Number: +1(516) 350-5832.

  OdpovědětVymazat
 25. ENOUGH IS ENOUGH FOR THE WISE,PROSPER LOAN FIRM IS THE ONLY WAY OUT FROM ANY FINANCIAL DIFFICULTIES { prosperloanfirm@yahoo.com }

  Greetings great mind, It will be my greatest pleasure saving Individuals and companies from extortion, I know not everyone will want to take it upon their self to reveal the bitter truth about online Lending because of insecurity, Time of doing it and all that. I Ryan F. Tyler, an outstanding businessman who reside at Oakland, California has taken it upon himself to share this article to whom it may concern so they can learn and educate their self from it . It's bad to the extend where you see testimonies online about getting a loan and it turn out to be fake. For real i have fallen for that tricks countless time to the extend i lost almost 65,000usd in total all in the name of getting a loan to invest in a very lucrative business. After so many failed attempt of securing a loan, I and my Manager went online to do a thorough search and found this company PROSPER LOAN FIRM ( (816) 366-8769 ) but before giving it a try we also went ahead to make sure they are registered under BBB, check their reviews and also go to their headquarter to confirm their existence and capability.We were so careful because we didn't wanted to lose any dime again and to our greatest expectation they deliver according to their review and grant us our desire loan amount of 510,000.00Usd. A word to everyone out there when it comes to Online Lenders contact only PROSPER LOAN FIRM via email: { prosperloanfirm@yahoo.com } or drop a message to them via text at (816) 366-8769 and consider all your financial problems tackled and solved.#SHARE, You can rescue someone from been victimized today, Thanks....

  OdpovědětVymazat
 26. My special greetings to everyone on this Page, If you are poor or you need urgent financial assistance for any purpose kindly get your private loan from Mr Lavington today The CEO of Lavington Finance Center, He will grant you loan of any amount at interest of 3% only , to get loan from him is simple so just contact: lavingtonfinance@gmail.com
  OR you can also send a text message or call +18288270635.

  Special Thanks

  OdpovědětVymazat

 27. Welcome to AVANT LOANS, Do you need a genuine loan Online to secure your Bills? Starts a new business? Do you need a personal loan? or Business loan, Apply for a quick and convenient loan to start a new financing of your projects at a cheapest interest rate of 2%. Are you in need of a Loan of any amount? Has the bank or Payday Loan Company refused your Loan Application because of your Low Credit Scores or Lack of Collateral Security? and you are in an urgent need of this Personal Or Business Loan to re-finance your business, pay your bills, settle your bad credit problems, buy and own a house of your own? etc. CONTACT US NOW VIA EMAIL:{ avantloan@yahoo.com }

  Avant Loans is the first lending platform to leverage artificial intelligence and machine learning to price credit and automate the borrowing process. Avant has demonstrated strong credit performance and maintains one of the industry’s highest consumer ratings according to leading consumer review sites. Apply for any kind of loan and any amount of your choice today by reaching us through email: { avantloan@yahoo.com }

  Avant Loans believe Everyone deserves a better financial future if they strive for it. We’ve built a marketplace that keeps costs low and opportunity high.

  You can also reach us via our website but for instant reply fill in the application form below and forward to our email address { avantloan@yahoo.com }

  * Full Name:
  * Loan amount needed:
  * Loan Duration:
  * Purpose of loan:
  * City / Country:
  * Telephone no:
  * How Did You Hear About Us:

  Genuinely Interested to get a loan then kindly email AVANT LOAN { avantloan@yahoo.com } with the loan requirement above.

  Sincerely yours,
  Etienne L. Audrey
  Company: Avant Loans
  Contact: avantloan@yahoo.com

  OdpovědětVymazat

 28. I AM FINIALLY OUT FINANCIAL BONDAGE THANKS TO MOORE LOAN COMPANY (mooreloancompany@yahoo.com) Or text +1(414) 454-9493..


  Good day everyone,I can’t hide this great testimony that took place in my life I will love everyone to know it and be a partaker of this, that is why I want to share it to the whole world by placing this advert on classifieds, I am Mr Morgan Smith by name, I live in Chicago, United State, I want to thank ROBBINSON MOORE for his kindness upon my family life, I never knew that there is still a sincere and trustworthy lender like this on the internet and on earth. Just some days I was in search for a loan of $ 150,000.00, As I was in search of funds to start up a business. I was scammed about $15,000.00 dollars and I decided not to involve my self in such business again. But a Friend of mine introduced me to a loan firm due to my appearance and doings and also my complains to her. And I told her that I am not interested in any loan deal anymore but she told me that there is still a sincere lender who she will recommend me to, And she gave me the details of this man who is called MOORE ROBBINSON. And I really put a trial and I am most greatful and lucky today, I was given a loan amount of $95,000,00 Dollars by this great firm MOORE LOAN COMPANY. If you are in need of a genuine, Sincere, durable and a truth worthy loan lender or financial assistance and also you know you can be reliable and trusted, capable of paying back at the due / duration time of the funds I will advice you to send your contact to them via email @[ mooreloancompany@yahoo.com] OR Text +1(414) 454-9493 .

  OdpovědětVymazat
 29. COLLINS GUZMAN FUNDINGS

  We offer a variety of Financial packages at a very low interest rate, We stand apart from other lenders because we believe in customer service, We offer the right solution to your financial needs.In general we are FINANCE COMPANY, We offer loan at 3% interest rate, Commercial loans, business loans, home loans, car loans and debt consolidation loan are available for you. Contact us for more information via E-MAIL: collinsguzmanfundings@gmail.com

  Names:
  Occupation:
  Loan Amount Needed:
  Loan Duration:
  Your Country:
  Mobile NO:
  Purpose Of Loan:
  Email Address:
  monthly income:
  Sex:
  Age:

  Thanks and best regards
  Mr Collins Guzman
  WhatsApp: +1 (786) 598-8751

  OdpovědětVymazat
 30. Do You Need A Loan To Consolidate Your Debt At 1.0%? ValidusCapital@­execs.­com ( ValidusCapital@­techie.­com ) Or A Personal Loans * Business Loans etc. Interested Parties Should Contact Us For More Information Through Via E-mail: ValidusCapital@­execs.­com ( ValidusCapital@­techie.­com )

  We Offers Financial Consulting To Client, ValidusCapital@­execs.­com ( ValidusCapital@­techie.­com ) Companies Seeking Debt / Loan Financing And Seeking For Working Capital To Start A New Business Or To Expand Existing Business. Interested Parties Should Contact Us For More Information Through Via E-mail: ValidusCapital@­execs.­com ( ValidusCapital@­techie.­com )

  OdpovědětVymazat
 31. Potřebujete úvěr na konsolidaci dluhu na 1,0%? ValidusCapital@execs.com (ValidusCapital@techie.com) Nebo Osobní půjčky * Obchodní úvěry atd. Zainteresované strany by nás měly kontaktovat pro více informací prostřednictvím e-mailu: ValidusCapital@execs.com (ValidusCapital@techie.com)

  Nabízíme finanční poradenství klientovi, ValidusCapital@execs.com (ValidusCapital@techie.com) Společnosti, které hledají financování dluhu / půjčky a hledají pracovní kapitál pro zahájení nového podnikání nebo rozšíření stávajícího podnikání. Zainteresované strany by nás měly kontaktovat pro více informací prostřednictvím e-mailu: ValidusCapital@execs.com (ValidusCapital@techie.com)

  OdpovědětVymazat
 32. Dear sir,

  I am a direct Mandate to a genuinely renowned Investment Finance Company offering Cash & Asset Backed Financial Instruments on Lease and Sale at the best rates and with the most feasible procedures.

  Instruments offered can be put in all forms of trade and can be monetized or discounted for direct funding. For Inquiry contact.

  Email: longmornprojectfinances@gmail.com

  Skype: longmornprojectfinance@hotmail.com

  Whatsapp : +1(661)262-9225

  Warm Regards
  Simon Federman

  OdpovědětVymazat
 33. Hello, Are you interested in joining illuminati brotherhood today to gain limitless wealth and power. Headquarters in the France today. Kindly inbox us on whats-app (+33758476136) https://wa.link/d4ml2g

  You must be up to 18 years of age.

  OdpovědětVymazat
 34. Pozdrav gledateljima širom svijeta, za sve vas danas postoje dobre vijesti: nabavite svoj prazni bankomat koji radi na svim bankomatima širom svijeta. Imamo posebno programirane bankomate koji se mogu koristiti za hakiranje bankomata, a bankomati se mogu koristiti za podizanje novca s bankomata ili povlačenjem, u trgovinama i na POS-u. Ove kartice dajemo svim zainteresiranim kupcima širom svijeta, kartica ima dnevno ograničenje podizanja od 5000 USD na bankomatu i ograničenje potrošnje do 55 000 USD u trgovinama, ovisno o vrsti kartice za koju naručite i iznosima trebate ATM KARTICU, od minimalnog raspona od 5000 do maksimalno 15 milijuna dolara, s našim mrežnim uslugama hakiranja (THOMAS UNLIMITED HACKERS) Nemojte svoje financijske probleme držati za sebe kako ne biste postali majstori duga financijski stres, stoga biste nas trebali kontaktirati radi rješenja vaših financijskih problema. Bit će nam drago ako budete financijski stabilni, certificirani smo i vaša privatnost je kod nas 100% sigurna. Ne brinite se više zbog svojih financijskih problema, ako su vam potrebne druge usluge internetskog hakiranja, uvijek smo tu za vas, zato nas kontaktirajte na našu e-adresu: thomasunlimitedhackers@gmail.com

  Pozdrav
  THOMAS FREDDIE NEOGRANIČENI HAKERI
  Pošaljite e-poštu na thomasunlimitedhackers@gmail.com
  Nazovite / pošaljite tekst: +1 (985)465-8370
  Moto: Pružamo najbrže i pouzdane usluge

  OdpovědětVymazat
 35. Do You Need A Loan To Consolidate Your Debt At 1.0%? RMPCapitals@gmail.com ( RMPCapitals@usa.com ) Or A Personal Loans * Business Loans etc. Interested Parties Should Contact Us For More Information Through Via Email: RMPCapitals@gmail.com ( RMPCapitals@usa.com )

  Please Fill the Application Form Below: -
  Complete Name: -
  Loan amount needed: -
  Loan Duration: -
  Purpose of loan: -
  City / Country: -
  Telephone: -
  How Did You Hear About Us:

  Do You Need A Loan To Consolidate Your Debt At 1.0%? RMPCapitals@gmail.com ( RMPCapitals@usa.com ) Or A Personal Loans * Business Loans etc. Interested Parties Should Contact Us For More Information Through Via Email: RMPCapitals@gmail.com ( RMPCapitals@usa.com )

  OdpovědětVymazat