pátek 8. června 2018

Letní kosmetická výbava od slovenské značky Navia

Ne, tohle není sponzorovaný článek. Jen jsem se tak zběžně chtěla podívat na kosmetiku slovenské značky Navia, kterou prodává Econea celý červen s patnáctiprocentní slevou, jestli náhodou něco nepotřebuju a zjistila jsem, že mají v nabídce pár opravdu skvělých vychytávek na léto, které bych ráda vyzkoušela, a o kterých vám stojí za to napsat. Několik jejich věciček už doma mám a třeba tenhle deodorant Ranná Rosa je můj oblíbenec. A co mě láká tentokrát?

Protože začalo léto, jsou dost aktuální přípravky na ochranu proti slunci. V první řadě mě tak zaujal jejich malinový olej. Mám na sobě vyzkoušeno, že malinový olej proti slunci chrání a jedno léto jsem ho k tomu dokonce výhradně používala. Vy ho můžete také vyzkoušet samotný nebo míchat se svým oblíbeným minerálním ochrannýcm krémem. Ty se díky své konsistenci někdy trochu hůř roztírají a tohle je příjemná cesta, jak si pomoci. Já ho taky celé léto nosila v kabelce a během dne používala na ruce. Kamarádka ten rok totiž začala řešit, že se jí na rukou začínají dělat pigmentové skvrny a já si uvědomila, že se o svoje ruce téměř neustále vystavované slunci na madle kočárku zrovna ukázkově nestarám. Malinový olej navíc obsahuje vysoký podíl vitamínu E, který působí příznivě na celkovou vitalitu pokožky. Druhým produktem, který mě zaujal, je uklidňující olej po opalování Dotyk slunce. Jedná se o směs rostlinných a éterických olejů, které pomáhají zklidnit a hydratovat podrážděnou kůži. Za zmínku stojí makadamiový, mandlový a jojobový olej, vitamín E a kombinace éterických olejů z heřmánku a levandule, které se o vaši pleť královsky postarají.

Další letní hrozbou je hmyz, ať už jsou to klíšťata, komáři, nebo další otravné potvůrky. Přímo pro tyto účely Navia vymyslela repelentní tělový olej s příznačným názvem Anti Mosquito. Opět se jedná o směs několika olejů. Obsahuje například nerafinovaný nimbový olej, který je oceňovaný především pro své antiseptické a antimykotické účinky, umí ničit parazity a plísně. Hlavně ale působí repelentně a odpuzuje klíšťata, komáry a také vši. Kvůli péči pokožky je do směsy přidám mandlový olej a opět i vitamín E. Repelentní účinky nimbového oleje pak doplňuje kombinace éterických olejů z levandule, citronely, citrónu, máty a pelargónie. Přiznám se, že tenhle produkt mě před letními cestami do přírody k vyzkoušení láká nejvíc. Schopnost odpuzovat hmyz ale hlasí i levandule. Ideální je k tomu třeba levandulová voda.

V neposlední řadě se musíme střežit i dopadů horka v našem podpaží. Jak už jsem psala v úvodu, mám vyzkoušený dámský krémový deodorant Ranní rosa s jemnou květinovou vůni s nádechem růže a lehkými tóny citrusů. Základem Ranné Rosy je antibakteriální kokosový olej, mangové a bambucké máslo, které nejen zabraňují množení bakterií, které zápach potu způsobují, ale navíc krásně pokožku vyživí. Deodorant můžete ráno zkombinovat třeba se sprchovým krémem Bezstarostné ráno nebo se Šlehaným krémem ze stejné řady. To obsahuje bambucké máslo a další voňavé a pěstící přísady. Tak, chtěla jsem dneska dopoledne vyřídit úplně jiné resty, ale tahle kosmetika opravdu stála za zmínku. Doufám, že se bude článek aspoň někomu hodit! Hezký víkend!

7 komentářů:

 1. Tahle přírodní kosmetická značka mě hodně láká!! Budu muset od ní něco vyzkoušet :)

  Nela z blogu Růžová rtěnka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zkus! Vše co jsem zatím vyzkoušela, bylo skvělé.

   Vymazat

  2. •★COMPOSITE HACKS ★•

   Are You Seeking For A LEGIT PROFESSIONAL HACKER Who Will Get Your Job Done Efficiently With Swift Response?? CONGRATULATIONS, Your Search Ends Right Here.

   ★ WHO ARE COMPOSITE HACKS ???
   • We are a Team Of Professional HACKERS , a product of the coming together of Legit Hackers from the Dark-Web (pentaguard, CyberBerkut, White Hack and Black Hat,) we have been existing for over years, our system is a very strong and decentralized command structure that operates on ideas and directives.

   ★ JOB GUARANTEE:
   Whenever We Are been hired as a Team Hackers We typically only take jobs that We find somehow original, challenging, or especially helpful to the community. We’ve never wanted to sit around defending some video game company’s source code from network intruders – We prefer to help nonprofits, private investigators, Private Individuals, government contractors, and other traditionally underserved populations. 
   And We’d rather match skills against the best in the field of state-sponsored hackers engaged in economic espionage than put some kid in prison for pranking the phone company. When a company tries to hire Us, the first question I ask is: “Who is this going to help?”
   I know COMPOSITE HACKS is Well known for LEGIT HACKING SERVICES, but i always try to avoid people thinking We’r proud or making Many individual think its only the big companies that can hire Us, fine, here is Our mail: “”””compositehacks@gmail.com”””” You Can Reach Out To Us for Your Desired HACKING Services Ranging from:
   * Penetration Testing On your Website.
   * Phishing
   * Jail Breaking.
   * Phone Hack: Giving you access to the Target’s Call Log, messages, chats and all social media Apps .
   * Retrieval Of Lost Files
   * Location Tracking.
   * Clearing Of Criminal Records.
   * Hacking Of Server, Database And Social Media accounts e.g Facebook, twitter, Instagram Snapchat etc

   ★ SOME SPECIAL SERVICES WE OFFER:
   * RECOVERY OF LOST FUNDS ON BINARY OPTIONS.
   * Bank Accounts Loading ( Only USA Banks)
   * Credit Cards Loading (Only USA CC’s)

   ★Our Team houses a separate group of specialists who are productively focussed and established authorities in different platforms. They hail from a proven track record Called “HackerOne” and have cracked even the toughest of barriers to intrude and capture or recapture all relevant data needed by our Clients. Some Of These Specialist Includes PETER YAWORSKI, FRANS ROSEN, JACK CABLE, JOBERT ABMA, ARNE SWINNEN And More

   ★COMPOSITE HACKS is available for customer care 24/7, all day and night. We understand that your request might be urgent, so we have a separate team of allocated hackers who interact with our Clients round the clock. You are with the right people so just get started.

   ★CONTACTS:
   * For Binary Options Recovery
   E-mail: Binaryoptionrecovery@gmail.com
   * For Other Hacking Services
   E-mail: compositehacks@gmail.com
   Wickr: compositehacks


   ★CONTACT US AND GET YOUR PROBLEMS SOLVED IN THE TWINKLING OF AN EYE

   Vymazat
 2. ENOUGH IS ENOUGH FOR THE WISE,PROSPER LOAN FIRM IS THE ONLY WAY OUT FROM ANY FINANCIAL DIFFICULTIES { prosperloanfirm@yahoo.com }

  Greetings great mind, It will be my greatest pleasure saving Individuals and companies from extortion, I know not everyone will want to take it upon their self to reveal the bitter truth about online Lending because of insecurity, Time of doing it and all that. I Ryan F. Tyler, an outstanding businessman who reside at Oakland, California has taken it upon himself to share this article to whom it may concern so they can learn and educate their self from it . It's bad to the extend where you see testimonies online about getting a loan and it turn out to be fake. For real i have fallen for that tricks countless time to the extend i lost almost 65,000usd in total all in the name of getting a loan to invest in a very lucrative business. After so many failed attempt of securing a loan, I and my Manager went online to do a thorough search and found this company PROSPER LOAN FIRM +1(816) 366-8769 ) but before giving it a try we also went ahead to make sure they are registered under BBB, check their reviews and also go to their headquarter to confirm their existence and capability.We were so careful because we didn't wanted to lose any dime again and to our greatest expectation they deliver according to their review and grant us our desire loan amount of 510,000.00Usd. A word to everyone out there when it comes to Online Lenders contact only PROSPER LOAN FIRM via email: { prosperloanfirm@yahoo.com } or drop a message to them via text at +1(816) 366-8769 and consider all your financial problems tackled and solved.#SHARE, You can rescue someone from been victimized today, Thanks.
  ,,,,

  OdpovědětVymazat
 3. I AM FINALLY FREE FROM FINANCIAL BONDAGE THANKS TO MOORE LOAN COMPANY (mooreloancompany@yahoo.com).

  Good day everyone,I can’t hide this great testimony that took place in my life I will love everyone to know it and be a partaker of this, that is why I want to share it to the whole world by placing this advert on classifieds, I am Mrs Karen Brown by name, I live in Chattanooga, Tennessee United State, I want to thank ROBBINSON MOORE for his kindness upon my family life, I never knew that there is still a sincere and trustworthy lender like this on the internet and on earth. Just some days I was in search for a loan of $ 100,000.00, As I was running out of money for feeding, School fees, My business was really going out of capital and my rent. I was scammed about $15,000.00 dollars and I decided not to involve my self in such business again. But a Friend of mine introduced me to a loan firm due to my appearance and doings and also my complains to her. And I told her that I am not interested in any loan deal anymore but she told me that there is still a sincere lender who she will recommend me to, And she gave me the details of this man who is called MOORE ROBBINSON. And I really put a trial and I am most greatful and lucky today, I was given a loan amount of $95,000,00 Dollars by this great firm MOORE LOAN COMPANY. If you arew in need of a genuine, Sincere, durable and a truth worthy loan lender or financial assistance and also you know you can be reliable and trusted, capable of paying back at the due / duration time of the funds I will advice you to send your contact to them via email @[ mooreloancompany@yahoo.com] OR Text +1(414) 454-9493 . And you will be free from scams on the internet. Please I am begging everyone on earth to help me thank Mr ROBBINSON MOORE. And I ill always being sharing this great surprise and testimony that happened in my life everyday to all that need loans. Contact them now if you are in need of a loan: AS THEY ARE EFFICIENT,DYNAMIC AND RELAIBLE.....Again there contact email [mooreloancompany@yahoo.com OR Text +1(414) 454-9493..

  OdpovědětVymazat

 4. I AM FINIALLY OUT FINANCIAL BONDAGE THANKS TO MOORE LOAN COMPANY (mooreloancompany@yahoo.com) Or text +1(414) 454-9493..


  Good day everyone,I can’t hide this great testimony that took place in my life I will love everyone to know it and be a partaker of this, that is why I want to share it to the whole world by placing this advert on classifieds, I am Mr Morgan Smith by name, I live in Chicago, United State, I want to thank ROBBINSON MOORE for his kindness upon my family life, I never knew that there is still a sincere and trustworthy lender like this on the internet and on earth. Just some days I was in search for a loan of $ 150,000.00, As I was in search of funds to start up a business. I was scammed about $15,000.00 dollars and I decided not to involve my self in such business again. But a Friend of mine introduced me to a loan firm due to my appearance and doings and also my complains to her. And I told her that I am not interested in any loan deal anymore but she told me that there is still a sincere lender who she will recommend me to, And she gave me the details of this man who is called MOORE ROBBINSON. And I really put a trial and I am most greatful and lucky today, I was given a loan amount of $95,000,00 Dollars by this great firm MOORE LOAN COMPANY. If you are in need of a genuine, Sincere, durable and a truth worthy loan lender or financial assistance and also you know you can be reliable and trusted, capable of paying back at the due / duration time of the funds I will advice you to send your contact to them via email @[ mooreloancompany@yahoo.com] OR Text +1(414) 454-9493 .

  OdpovědětVymazat
 5. Ahoj všem, praktický dárek pro muže je extra oříšek. Můj tchán například hrozně rád sbírá alkohol v netradičních lahvích, tak jsme se letos s manželem dohodli a koupili mu tuto alkoholovou lebku https://www.darkysradosti.cz/alkoholova-lahev-lebka-p1787 .. úspěch byl veliký, co vám budu povídat! Jestli tedy nevíte co, ať už mladšímu, nebo staršímu muži, tímto dárkem nikdo nepohrne obzvlášt pokud má rád alkohol :) .. na této stránce však sežene i milion dalších věcí, takže pátrejte :)

  OdpovědětVymazat