úterý 5. června 2018

Květnová kronika / Jarní výlety, festival mini & holčičí odpoledne

Květnová kronika je tu! A čem si tentokrát počtete? O prvních třešních, skvělých nanucích, úvodním holčičím dýchánku, který jsem s Adélkou podnikla, a počernické pohodičce. ( Za úvodní fotku děkuji Honzovi Martincovi)


Květen výrazně poznamenal zápis do školky. Z Erwína bude předškolák a tak bude muset v září vyměnit naši rodinnou školku za nějakou oficiální. Den zápisu byla pohodička. Udělali jsme si z toho s Erwínem randíčko a naši spanilou jízdu po školkách od Prahy 2 až na sedmičku vylepšili třeba zastávkou u Lelí a jejími skvělými cupcaky. (Ta teď mimochodem se svým mužem rozšířilo portfolio dobrot a začali vyrábět skvělé domácí nanuky Lunar, které můžete spolu s mojí maličkostí obdivovat na úvodní fotce.) Pak to byly trochu nervy, protože jsem si moc přála, aby mohl zůstat se svými kamarády. Nakonec to dobře dopadlo a mě se moc ulevilo! 

Další důležitou událostí byl náš první holčičí dýchánek/odpolene, který jsem podnikla s Adélkou.  Vzala jsem ji na takové roztomilé představení Brum pro ty úplně nejmenší děti. Sehnat lístky do Minoru je srovnatelné se sehnáním fleku v dobré porodnici, ale napodruhé (ostatně stejně jako s tou porodnicí) to vyšlo a všem, kteří na Brumovi ještě nebyli, doporučuju natáhnout budíka na pět minut před půlnocí 14. den v měsíci a zkusit štěstí. Snad žádné dítě nemůže odcházet zklamané (tedy vlastně až na toho plačícího chlapečka ze včerejška, který to nějak nedal…) 

A aby naše odpoledne dostalo ten správný holčičí punc, kromě společného oběda jsme si spolu skočily i ke kadeřnici. Moje kamarádka ze základky vlastní Studio Goodlook na Kubánském náměstí. Obou se nás ujala a dopřála Adélce první opravdový sestřih! 

Nejvýznamnější společenskou událostí pak byl festival mini. Chtěla jsem pro vás udělat report, ale přistihla jsem se, že fotím pořád ty stejné prodejce a že by to vlastně už asi byla nuda. Postupně vám raději představím svoje úlovky a třeba vás tak nalákám k nějakému výběrovému nákupu věciček pro děti (nebo pro sebe). Takhle to třeba dopadlo, když jsem se vám snažila nafotit něco ke skvělým minerálním opalovacícm krémům Attitude. :) Nakonec jsem od focení dětí ustoupila a výsledný článek i s malou soutěží najdete tady.

Na obou fotkách je vidět krásné tričko od Shark in the Park a tady i botičky En Fant z Fór Kids, které jsem na mini pořídila. Sharkovské oblečení je u nás už stálicí, botičky téhle značky jsem koupila poprvé a jsem z nich nadšená!

Ostatně Erwín si oblékl tričko od téhle značky na trhání prvních třešní, které letos dozrály opravdu brzy. Tohle je teď jeho oblíbená póza. :) Prostě malej chlapíček.

Stejně jako minulý měsíc jsme v květnu na víkendy jezdili často do Počernic za babí. Takhle jsme s Adélkou zapózovaly Typoškovi v místním zámeckém parku. Fotku jsem projížděla na Instagramu, protože na ní mám šaty od české značky Sofistic by Veronika, kabelku z mého oblíbeného obchodu s udržitelnou módou Nila a Adélka sosá z lahvičky Pura, kterou jsem si naopak koupila už na minulém mini.

Každé dítko má svoji vlastní a trvá na jejím používání i doma. Hlavní výhoda je, že v ní voda udrží několik hodin stálou teplotu, což se při těhle pařácích docela hodí. An jeden totiž nechce pít teplou šťávu...

...a my zase špatnou kávu. A tak jsme si k babí přivezli aeropress který jsem kolem Vánoc vyhrála v holešovické kavárně Barry Higgel's Coffeehouse (tímto je zdravím a ještě jednou moc děkuju!), a tak už nám tolik nevadí, že je z vedlejší kavárny teď družina

Z kávového rituálu jsme si jednu neděli udělali i malý seminář focení. Baví mě hlavně ten kontrast hipsterského kávového udělátka s cibulákem po babičce.

Příště ještě musíme upéct bábovku a víkendová idylka bude dokonalá...

Podnikli jsme i výlet do lesní zoo v Chuchleském háji...

...do Písku a Zvíkova, ale o tom zase až někdy jindy. Doufám, že i váš kvěen byl parádní! 

4 komentáře:

 1. ENOUGH IS ENOUGH FOR THE WISE,PROSPER LOAN FIRM IS THE ONLY WAY OUT FROM ANY FINANCIAL DIFFICULTIES { prosperloanfirm@yahoo.com }!!

  Greetings great mind, It will be my greatest pleasure saving Individuals and companies from extortion, I know not everyone will want to take it upon their self to reveal the bitter truth about online Lending because of insecurity, Time of doing it and all that. I Ryan F. Tyler, an outstanding businessman who reside at Oakland, California has taken it upon himself to share this article to whom it may concern so they can learn and educate their self from it . It's bad to the extend where you see testimonies online about getting a loan and it turn out to be fake. For real i have fallen for that tricks countless time to the extend i lost almost 65,000usd in total all in the name of getting a loan to invest in a very lucrative business. After so many failed attempt of securing a loan, I and my Manager went online to do a thorough search and found this company PROSPER LOAN FIRM +1(816) 366-8769 ) but before giving it a try we also went ahead to make sure they are registered under BBB, check their reviews and also go to their headquarter to confirm their existence and capability.We were so careful because we didn't wanted to lose any dime again and to our greatest expectation they deliver according to their review and grant us our desire loan amount of 510,000.00Usd. A word to everyone out there when it comes to Online Lenders contact only PROSPER LOAN FIRM via email: { prosperloanfirm@yahoo.com } or drop a message to them via text at +1(816) 366-8769 and consider all your financial problems tackled and solved.#SHARE, You can rescue someone from been victimized today, Thanks.

  OdpovědětVymazat
 2. I AM FINALLY FREE FROM FINANCIAL BONDAGE THANKS TO MOORE LOAN COMPANY (mooreloancompany@yahoo.com).

  Good day everyone,I can’t hide this great testimony that took place in my life I will love everyone to know it and be a partaker of this, that is why I want to share it to the whole world by placing this advert on classifieds, I am Mrs Karen Brown by name, I live in Chattanooga, Tennessee United State, I want to thank ROBBINSON MOORE for his kindness upon my family life, I never knew that there is still a sincere and trustworthy lender like this on the internet and on earth. Just some days I was in search for a loan of $ 100,000.00, As I was running out of money for feeding, School fees, My business was really going out of capital and my rent. I was scammed about $15,000.00 dollars and I decided not to involve my self in such business again. But a Friend of mine introduced me to a loan firm due to my appearance and doings and also my complains to her. And I told her that I am not interested in any loan deal anymore but she told me that there is still a sincere lender who she will recommend me to, And she gave me the details of this man who is called MOORE ROBBINSON. And I really put a trial and I am most greatful and lucky today, I was given a loan amount of $95,000,00 Dollars by this great firm MOORE LOAN COMPANY. If you arew in need of a genuine, Sincere, durable and a truth worthy loan lender or financial assistance and also you know you can be reliable and trusted, capable of paying back at the due / duration time of the funds I will advice you to send your contact to them via email @[ mooreloancompany@yahoo.com] OR Text +1(414) 454-9493 . And you will be free from scams on the internet. Please I am begging everyone on earth to help me thank Mr ROBBINSON MOORE. And I ill always being sharing this great surprise and testimony that happened in my life everyday to all that need loans. Contact them now if you are in need of a loan: AS THEY ARE EFFICIENT,DYNAMIC AND RELAIBLE.....Again there contact email [mooreloancompany@yahoo.com OR Text +1(414) 454-9493..

  OdpovědětVymazat

 3. I AM FINIALLY OUT FINANCIAL BONDAGE THANKS TO MOORE LOAN COMPANY (mooreloancompany@yahoo.com) Or text +1(414) 454-9493..


  Good day everyone,I can’t hide this great testimony that took place in my life I will love everyone to know it and be a partaker of this, that is why I want to share it to the whole world by placing this advert on classifieds, I am Mr Morgan Smith by name, I live in Chicago, United State, I want to thank ROBBINSON MOORE for his kindness upon my family life, I never knew that there is still a sincere and trustworthy lender like this on the internet and on earth. Just some days I was in search for a loan of $ 150,000.00, As I was in search of funds to start up a business. I was scammed about $15,000.00 dollars and I decided not to involve my self in such business again. But a Friend of mine introduced me to a loan firm due to my appearance and doings and also my complains to her. And I told her that I am not interested in any loan deal anymore but she told me that there is still a sincere lender who she will recommend me to, And she gave me the details of this man who is called MOORE ROBBINSON. And I really put a trial and I am most greatful and lucky today, I was given a loan amount of $95,000,00 Dollars by this great firm MOORE LOAN COMPANY. If you are in need of a genuine, Sincere, durable and a truth worthy loan lender or financial assistance and also you know you can be reliable and trusted, capable of paying back at the due / duration time of the funds I will advice you to send your contact to them via email @[ mooreloancompany@yahoo.com] OR Text +1(414) 454-9493 .

  OdpovědětVymazat
 4. Are you in need of Urgent Loan Here no collateral required all problem regarding Loan is solve between a short period of time with a low interest rate of 2% and duration more than 20 years what are you waiting for apply now and solve your problem or start a business with Loan paying of various bills I think you have come to the right place just contact us We Are Here To Show You A Better Way To Financial Freedom !!!
  Contact Us At : abdullahibrahimlender@gmail.com
  whatspp Number +918929490461
  Mr Abdullah Ibrahim

  OdpovědětVymazat