čtvrtek 7. června 2018

Výlet do lesní zoo v Chuchelském háji / Tip na výlet


Výprava do lesní zoo. Erwín stopař. Hledal správnou stezku, chránil nás před loupežníkama, prodíral se lesní džunglí, kde číhají nebezpečné šelmy a každou chvíli mi tím připomínal, že CESTA je CÍL! Úsek, který vám bude trvat tak půl hodiny nám trval skoro dvě... Na konci čeká malé občerstvení, milá lesní zoo a spousta legrace!


Stejnou cestu už jsme jednou podnikli (psala jsem o ní tady), což se hodilo, protože jsem tenkrát dělala podrobný výzkum, kudy je cesta s kočárkem nejschůdnější. Za nás tedy doporučuji zajet autobusem do Nového Slivence a pak se z mírného kopečka vydat asi na kilometrovou procházkou.

Cestou jsme se rozdělili. Typoška se vydal se spící Adélkou po vyšlapaných stezkách, my s Erwínem zvolili "divokou cestu lesem". Moc jsme si naši lesní výpravu užili. Erwín jako předvoj ověřoval bezpečnost terénu...

...pokládal šipky...

...a hledal poklad.

Když už jsme trochu váhali, jestli jsme se neztratili, objevila se před námi cedule lesní zoo.

Po chvilce jsme dorazili na dětské hřišťátko, kde na nás čekala druhá půlka výpravy. Občerstvili jsme se, zatočili na kolotoči, zastříleli z klackových pistolí, probudili vším tím humbukem Adélku a vydali se za zvířátky.

V tomhle zookoutku se specializují na zvířata z české přírody. Nadchli nás novorozená pruhovaná selátka divokých prasat.

A okoukli jsme i muflony...

...a spícího rysa. A taky srnky, daňky, polární lišku, krkavce a několik druhů sov.

Pro návštěvníku se tu pravidelně chystají tematické akce......a v areálu zoo funguje i lesní školka pro děti od 3 do 6 let. Adélka byla sice trochu zklamaná, že zrovna žádné "zvířátko" ve výběhu pro děti neobjevila,...

...ale zklamání rychle zahnala rohlíkem, zmrzkou a jízdou na dřevěném autě. Když jsme se nabažili zvířátek a nanuků ze stánku, který tu v létě o víkendu a svátcích funguje, vydali jsme se po žluté značce hezky zase z kopečka do Malé Chuchle, což jsou jen dvě zastávky od Smíchovského nádraží. Pokud jste zdatnější výletníci a půjdete bez kočárku, s přehledem dáte tuhle trasu i opačným směrem. Nám se ale líbilo, že jsme se nemuseli nikam vracet a cesta měla celou dobu hezký spád.
___
Pokud vás zaujalo Erwínovo skřítkovské tričko, mrkněte se po něm u Šimido

6 komentářů:

 1. Taky sem moc rádi chodíme. A nedaleko od toho dřevěného hřiště je ještě jedno obří, kde nebývá moc lidí. Je to starý areál zdraví, moc doporučuji.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky za tip. O tom jsem nevěděla! A hezký víkend! Radka

   Vymazat
 2. ENOUGH IS ENOUGH FOR THE WISE,PROSPER LOAN FIRM IS THE ONLY WAY OUT FROM ANY FINANCIAL DIFFICULTIES { prosperloanfirm@yahoo.com }

  Greetings great mind, It will be my greatest pleasure saving Individuals and companies from extortion, I know not everyone will want to take it upon their self to reveal the bitter truth about online Lending because of insecurity, Time of doing it and all that. I Ryan F. Tyler, an outstanding businessman who reside at Oakland, California has taken it upon himself to share this article to whom it may concern so they can learn and educate their self from it . It's bad to the extend where you see testimonies online about getting a loan and it turn out to be fake. For real i have fallen for that tricks countless time to the extend i lost almost 65,000usd in total all in the name of getting a loan to invest in a very lucrative business. After so many failed attempt of securing a loan, I and my Manager went online to do a thorough search and found this company PROSPER LOAN FIRM +1(816) 366-8769 ) but before giving it a try we also went ahead to make sure they are registered under BBB, check their reviews and also go to their headquarter to confirm their existence and capability.We were so careful because we didn't wanted to lose any dime again and to our greatest expectation they deliver according to their review and grant us our desire loan amount of 510,000.00Usd. A word to everyone out there when it comes to Online Lenders contact only PROSPER LOAN FIRM via email: { prosperloanfirm@yahoo.com } or drop a message to them via text at +1(816) 366-8769 and consider all your financial problems tackled and solved.#SHARE, You can rescue someone from been victimized today, Thanks.
  ~~~~~

  OdpovědětVymazat
 3. I AM FINALLY FREE FROM FINANCIAL BONDAGE THANKS TO MOORE LOAN COMPANY (mooreloancompany@yahoo.com).

  Good day everyone,I can’t hide this great testimony that took place in my life I will love everyone to know it and be a partaker of this, that is why I want to share it to the whole world by placing this advert on classifieds, I am Mrs Karen Brown by name, I live in Chattanooga, Tennessee United State, I want to thank ROBBINSON MOORE for his kindness upon my family life, I never knew that there is still a sincere and trustworthy lender like this on the internet and on earth. Just some days I was in search for a loan of $ 100,000.00, As I was running out of money for feeding, School fees, My business was really going out of capital and my rent. I was scammed about $15,000.00 dollars and I decided not to involve my self in such business again. But a Friend of mine introduced me to a loan firm due to my appearance and doings and also my complains to her. And I told her that I am not interested in any loan deal anymore but she told me that there is still a sincere lender who she will recommend me to, And she gave me the details of this man who is called MOORE ROBBINSON. And I really put a trial and I am most greatful and lucky today, I was given a loan amount of $95,000,00 Dollars by this great firm MOORE LOAN COMPANY. If you arew in need of a genuine, Sincere, durable and a truth worthy loan lender or financial assistance and also you know you can be reliable and trusted, capable of paying back at the due / duration time of the funds I will advice you to send your contact to them via email @[ mooreloancompany@yahoo.com] OR Text +1(414) 454-9493 . And you will be free from scams on the internet. Please I am begging everyone on earth to help me thank Mr ROBBINSON MOORE. And I ill always being sharing this great surprise and testimony that happened in my life everyday to all that need loans. Contact them now if you are in need of a loan: AS THEY ARE EFFICIENT,DYNAMIC AND RELAIBLE.....Again there contact email [mooreloancompany@yahoo.com OR Text +1(414) 454-9493..

  OdpovědětVymazat

 4. I AM FINIALLY OUT FINANCIAL BONDAGE THANKS TO MOORE LOAN COMPANY (mooreloancompany@yahoo.com) Or text +1(414) 454-9493..


  Good day everyone,I can’t hide this great testimony that took place in my life I will love everyone to know it and be a partaker of this, that is why I want to share it to the whole world by placing this advert on classifieds, I am Mr Morgan Smith by name, I live in Chicago, United State, I want to thank ROBBINSON MOORE for his kindness upon my family life, I never knew that there is still a sincere and trustworthy lender like this on the internet and on earth. Just some days I was in search for a loan of $ 150,000.00, As I was in search of funds to start up a business. I was scammed about $15,000.00 dollars and I decided not to involve my self in such business again. But a Friend of mine introduced me to a loan firm due to my appearance and doings and also my complains to her. And I told her that I am not interested in any loan deal anymore but she told me that there is still a sincere lender who she will recommend me to, And she gave me the details of this man who is called MOORE ROBBINSON. And I really put a trial and I am most greatful and lucky today, I was given a loan amount of $95,000,00 Dollars by this great firm MOORE LOAN COMPANY. If you are in need of a genuine, Sincere, durable and a truth worthy loan lender or financial assistance and also you know you can be reliable and trusted, capable of paying back at the due / duration time of the funds I will advice you to send your contact to them via email @[ mooreloancompany@yahoo.com] OR Text +1(414) 454-9493 .

  OdpovědětVymazat
 5. Are you in need of Urgent Loan Here no collateral required all problem regarding Loan is solve between a short period of time with a low interest rate of 2% and duration more than 20 years what are you waiting for apply now and solve your problem or start a business with Loan paying of various bills I think you have come to the right place just contact us We Are Here To Show You A Better Way To Financial Freedom !!!
  Contact Us At : abdullahibrahimlender@gmail.com
  whatspp Number +918929490461
  Mr Abdullah Ibrahim

  OdpovědětVymazat