úterý 12. června 2018

Módní speciál #1 / Stylové mikiny od udržitelných značek


Nedávno se u mě na Instagramu rozpoutala taková minidiskuze o tom, že bych měla víc využívat svých fotek k motivaci k udržitelným nákupům. Nefotím se úplně nejraději, ale řekla jsem si, že se hecnu a občas Typošku poprosím, aby mě vyblejsknul v něčem, co vám pak můžu ukázat. První vlaštovkou byla tahle fotka v mikině od Lucky z ByLucky. (Všimněte si, jak ustrašeně se držím toho stromu, protě rozená modelka...) Při té příležitosti mě napadlo, že jsem vlastně pěkných mikin v obchodech s českou a udržitelnou módou v poslední době viděla víc a tak jsem se rozhodla s vámi o svoje úlovky podělit. Protože příklady (prý) táhnou...


Třeba do mikiny z obrázku jsem se zamilovala, když jsem ji viděla na Magdě z blogu/e-shopu Nana Party. Přišla mi jako ideální chic varianta pro mámu v běhu, která ale odmítá podnikat cesty do dětských dílniček a na hřiště ve vytahaných teplácích. A upřímně jsem zajásala, když jsem zjistila, že je ta mikina nejen ještě stále dostupná, ale navíc ji šije někdo, koho virtuálně znám. Za 890 korun získáte kousek, který opravdu unosíte a budete si v něm připadat dobře. Má důmyslně vyřešenou délku, slušivý výstřih a kožené výložky na rukávech, které jí dodávají šmrnc. A vybrat si můžete hned z několika barev.

Určitě jste si všimli, že dětem ráda kupuju oblečení od české značky Shark in the Park. V jejich kolekcích se občas objeví i nějaký ten kousek pro dospělé. Není třeba tohle kombo pro (skoro) celou rodinu dokonalé! Jejich aktuální nabídku oblečení pro dospělé najdete tady.

Stylové kratší nebo pohodlné delší mikiny nabízí v několika barevných variantách Etik Butik. Jsou od belgické etické a fair-trade značky Stanley/Stella. Ta je také příznačná svými dostupnými cenami. Oblečení od Stanley/Stella najdete třeba i na Zootu (tady).

Takové ty základní mikiny s kapucou či bez se dají sehnat i na Fresh Labels. Mě zaujaly jednoduché od dánské značky Colorful Standard nebo vtipné s obličejem od španělské značky Thinking MU.


Moc mě baví věci od české značky Mikela da Luka a doufám, že už si tohle léto od ní konečně něco pořídím. Za značkou stojí bývala grafická designérka, kterou na mateřské přestalo bavit vysedávání u počítače a chtěla vytvořit něco víc. Její kousky najdete buď zase na Zootu (tady) nebo v nedávno otevřeném showroomu v Myslíkově 32.

Další originální kousky mikin nabízí i lokální značka La femme MiMi. A svoji mikinu si u nich můžete sladit i s taškou. (Nebo dalšími stylovými kousky.) Celou nabídku téhle značky najdete tady.

Designerské varianty pak chodím okukovat k Leedě (horní dvě), Wolfgang Gang Store nebo do Haddecor, kde mají krásné kousky od Josefíny Bakotové. Jak vidíte, není toho málo. Udržitelné a lokální značky jsou už u nás s trochou snahy sehnatelné. Není se tedy už na co vymlouvat a kupovat levné kousky, které pro nás za mizivý plat a ze špatných materiálů šijí módní řetězce!
---
Pokud vás téma udržitelné módy zajíma, vydejde se tento víkend do Kotvy na Slou Days

5 komentářů:

 1. Radko, krásný výběr. Netušila jsem, kolik hezkých mikin se dá u nás sehnat. K.

  OdpovědětVymazat
 2. ENOUGH IS ENOUGH FOR THE WISE,PROSPER LOAN FIRM IS THE ONLY WAY OUT FROM ANY FINANCIAL DIFFICULTIES { prosperloanfirm@yahoo.com }

  Greetings great mind, It will be my greatest pleasure saving Individuals and companies from extortion, I know not everyone will want to take it upon their self to reveal the bitter truth about online Lending because of insecurity, Time of doing it and all that. I Ryan F. Tyler, an outstanding businessman who reside at Oakland, California has taken it upon himself to share this article to whom it may concern so they can learn and educate their self from it . It's bad to the extend where you see testimonies online about getting a loan and it turn out to be fake. For real i have fallen for that tricks countless time to the extend i lost almost 65,000usd in total all in the name of getting a loan to invest in a very lucrative business. After so many failed attempt of securing a loan, I and my Manager went online to do a thorough search and found this company PROSPER LOAN FIRM +1(816) 366-8769 ) but before giving it a try we also went ahead to make sure they are registered under BBB, check their reviews and also go to their headquarter to confirm their existence and capability.We were so careful because we didn't wanted to lose any dime again and to our greatest expectation they deliver according to their review and grant us our desire loan amount of 510,000.00Usd. A word to everyone out there when it comes to Online Lenders contact only PROSPER LOAN FIRM via email: { prosperloanfirm@yahoo.com } or drop a message to them via text at +1(816) 366-8769 and consider all your financial problems tackled and solved.#SHARE, You can rescue someone from been victimized today, Thanks.

  OdpovědětVymazat
 3. I AM FINALLY FREE FROM FINANCIAL BONDAGE THANKS TO MOORE LOAN COMPANY (mooreloancompany@yahoo.com).

  Good day everyone,I can’t hide this great testimony that took place in my life I will love everyone to know it and be a partaker of this, that is why I want to share it to the whole world by placing this advert on classifieds, I am Mrs Karen Brown by name, I live in Chattanooga, Tennessee United State, I want to thank ROBBINSON MOORE for his kindness upon my family life, I never knew that there is still a sincere and trustworthy lender like this on the internet and on earth. Just some days I was in search for a loan of $ 100,000.00, As I was running out of money for feeding, School fees, My business was really going out of capital and my rent. I was scammed about $15,000.00 dollars and I decided not to involve my self in such business again. But a Friend of mine introduced me to a loan firm due to my appearance and doings and also my complains to her. And I told her that I am not interested in any loan deal anymore but she told me that there is still a sincere lender who she will recommend me to, And she gave me the details of this man who is called MOORE ROBBINSON. And I really put a trial and I am most greatful and lucky today, I was given a loan amount of $95,000,00 Dollars by this great firm MOORE LOAN COMPANY. If you arew in need of a genuine, Sincere, durable and a truth worthy loan lender or financial assistance and also you know you can be reliable and trusted, capable of paying back at the due / duration time of the funds I will advice you to send your contact to them via email @[ mooreloancompany@yahoo.com] OR Text +1(414) 454-9493 . And you will be free from scams on the internet. Please I am begging everyone on earth to help me thank Mr ROBBINSON MOORE. And I ill always being sharing this great surprise and testimony that happened in my life everyday to all that need loans. Contact them now if you are in need of a loan: AS THEY ARE EFFICIENT,DYNAMIC AND RELAIBLE.....Again there contact email [mooreloancompany@yahoo.com OR Text +1(414) 454-9493..

  OdpovědětVymazat

 4. I AM FINIALLY OUT FINANCIAL BONDAGE THANKS TO MOORE LOAN COMPANY (mooreloancompany@yahoo.com) Or text +1(414) 454-9493..


  Good day everyone,I can’t hide this great testimony that took place in my life I will love everyone to know it and be a partaker of this, that is why I want to share it to the whole world by placing this advert on classifieds, I am Mr Morgan Smith by name, I live in Chicago, United State, I want to thank ROBBINSON MOORE for his kindness upon my family life, I never knew that there is still a sincere and trustworthy lender like this on the internet and on earth. Just some days I was in search for a loan of $ 150,000.00, As I was in search of funds to start up a business. I was scammed about $15,000.00 dollars and I decided not to involve my self in such business again. But a Friend of mine introduced me to a loan firm due to my appearance and doings and also my complains to her. And I told her that I am not interested in any loan deal anymore but she told me that there is still a sincere lender who she will recommend me to, And she gave me the details of this man who is called MOORE ROBBINSON. And I really put a trial and I am most greatful and lucky today, I was given a loan amount of $95,000,00 Dollars by this great firm MOORE LOAN COMPANY. If you are in need of a genuine, Sincere, durable and a truth worthy loan lender or financial assistance and also you know you can be reliable and trusted, capable of paying back at the due / duration time of the funds I will advice you to send your contact to them via email @[ mooreloancompany@yahoo.com] OR Text +1(414) 454-9493 .

  OdpovědětVymazat
 5. No teda, musím uznat, že některé vypadají výborně! Ani o jedné z těch značek jsem ale nikdy neslyšela. Každopádně mockrát děkuji za tip. :-) Co se mikin týče, tak mně se zase třeba dost líbí mikiny, které mají tady. Už jich odtud doma mám několik a spokojenost. :-)

  OdpovědětVymazat