pátek 29. června 2018

Malá bojovnice / Půvabná knížka pro (malé) holčičky (i kluky)

Než začnou prázdniny, mám tu pro vás tip na jednu půvabnou knížku pro menší děti. Malá bojovnice je podle mě ideální knížka na čtení a povídání před spaním, na což bývá v létě víc času. Nabízí spoustu možností probrat s dětmi jejich den, ale otvírá další zajímavá témata a otázky o světě a životě. Pojďte se se mnou do knížky podívat a uvidíte, že mám pravdu...

Malá bojovnice vás provede svým dnem. Začne ráno, kdy vítá slunce. S dětmi se tak můžete v hovoru vrátit k začátku dne. Nabízí se hovor o tom, jaké bylo vaše ráno a celý den, ale i to, že každé ráno je vlastně zázrak a možnost něco (třeba i opakovaně) začít.

A stejně jako zvířátka se po ránu pořádně protáhnou i vy můžete podle téhle knížky zavést nějaký pěkný protahovací rituál. Anebo se potrénovat během dne, mluvit o nutnosti pohybu a přírodě, která k trénování těla nabízí spoustu možností.

Opravdová síla ale nespočívá jenom ve svalech. A i to je nutné děti učit. Nejmocnější zbraň je podle Malé bojovnice laskavost. Tady se k povídání a diskusi nabízí spoustu témat a každý rodič může hovor nasměrovat přesně podle svého přesvědčení a momentálních potřeb.

Najdete tu i zmínku o přátelství, což je jedna z věcí, které nás prokazatelně v životě činí  šťastné.

A ačkoliv jsme stejně jako Malá bojovnice z velké rodiny (bojovníků). Všichni společně žijeme na jedné Zemi, o kterou se musíme starat a měli bychom se i vzájemně respektovat...

Po několika stejně půvabných stránkách nastane noc a rozloučení se dnem. Já se třeba už několik let Erwína každý večer ptám na to, jestli měl žůžo den. Pak si spolu povídáme o tom, co se mu nejvíc líbilo a někdy i o tom, co ne. Ráno se zase mazlíme a povídáme si o tom, jakou jsme měli noc. S Adélkou už pomalu taky začínám a tahle knížka k tomu nádherně vybízí. Nejraději bych ji s vámi prošla celou, ale myslím si, že byste pak přišli o tu radost, až si ji prohlédnete sami. Podle mě je to jedna z těch knížek, kterou by měla mít každá rodina s menšími dětmi v knihovničce! Co vy? Líbí se vám taky? A povídáte si s dětmi před usnutím a po probuzení?

3 komentáře:

 1. Ahoj Radko,
  to je dobrý tip - škoda, že moje holky už jsou tak velké.
  Dovolím si přidat další tip na knížku (nejen) pro slečny - nedávno ji k nám přinesla na přespávačku Johančina spolužačka a tak se nám líbila, že jsme si ji také koupili/y. Jmenuje se "Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky - 100 výjimečných žen". Je to 100 krátkých vyprávění o významných ženách - každé na jednu stránku A4 a na druhé straně je pokaždé ilustrace. Krásné léto! TGV

  https://www.megaknihy.cz/pro-deti/312585-pribehy-na-dobrou-noc-pro-male-rebelky.html?utm_si=RFlidjRTZUc2TXpFeU5UZzFNekV5TlRnMQ==&utm_pab=0&matchtype=&network=g&device=c&creative=63152076610&keyword=&placement=&param1=&param2=&adposition=1o1&campaignid=193922770&adgroupid=19959225370&feeditemid=&targetid=pla-436851164394&loc_physical_ms=21503&loc_interest_ms=&searchtype=search&gclid=CjwKCAjw9-HZBRAwEiwAGw0QcdrcVgtgzdB3QkjnF03UpWdc4yp9akIxi-ULxt6Wc8Tn0UaxMTlfJxoCWT0QAvD_BwE

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi

  1. •★COMPOSITE HACKS ★•

   Are You Seeking For A LEGIT PROFESSIONAL HACKER Who Will Get Your Job Done Efficiently With Swift Response?? CONGRATULATIONS, Your Search Ends Right Here.

   ★ WHO ARE COMPOSITE HACKS ???
   • We are a Team Of Professional HACKERS , a product of the coming together of Legit Hackers from the Dark-Web (pentaguard, CyberBerkut, White Hack and Black Hat,) we have been existing for over years, our system is a very strong and decentralized command structure that operates on ideas and directives.

   ★ JOB GUARANTEE:
   Whenever We Are been hired as a Team Hackers We typically only take jobs that We find somehow original, challenging, or especially helpful to the community. We’ve never wanted to sit around defending some video game company’s source code from network intruders – We prefer to help nonprofits, private investigators, Private Individuals, government contractors, and other traditionally underserved populations. 
   And We’d rather match skills against the best in the field of state-sponsored hackers engaged in economic espionage than put some kid in prison for pranking the phone company. When a company tries to hire Us, the first question I ask is: “Who is this going to help?”
   I know COMPOSITE HACKS is Well known for LEGIT HACKING SERVICES, but i always try to avoid people thinking We’r proud or making Many individual think its only the big companies that can hire Us, fine, here is Our mail: “”””compositehacks@gmail.com”””” You Can Reach Out To Us for Your Desired HACKING Services Ranging from:
   * Penetration Testing On your Website.
   * Phishing
   * Jail Breaking.
   * Phone Hack: Giving you access to the Target’s Call Log, messages, chats and all social media Apps .
   * Retrieval Of Lost Files
   * Location Tracking.
   * Clearing Of Criminal Records.
   * Hacking Of Server, Database And Social Media accounts e.g Facebook, twitter, Instagram Snapchat etc

   ★ SOME SPECIAL SERVICES WE OFFER:
   * RECOVERY OF LOST FUNDS ON BINARY OPTIONS.
   * Bank Accounts Loading ( Only USA Banks)
   * Credit Cards Loading (Only USA CC’s)

   ★Our Team houses a separate group of specialists who are productively focussed and established authorities in different platforms. They hail from a proven track record Called “HackerOne” and have cracked even the toughest of barriers to intrude and capture or recapture all relevant data needed by our Clients. Some Of These Specialist Includes PETER YAWORSKI, FRANS ROSEN, JACK CABLE, JOBERT ABMA, ARNE SWINNEN And More

   ★COMPOSITE HACKS is available for customer care 24/7, all day and night. We understand that your request might be urgent, so we have a separate team of allocated hackers who interact with our Clients round the clock. You are with the right people so just get started.

   ★CONTACTS:
   * For Binary Options Recovery
   E-mail: Binaryoptionrecovery@gmail.com
   * For Other Hacking Services
   E-mail: compositehacks@gmail.com
   Wickr: compositehacks


   ★CONTACT US AND GET YOUR PROBLEMS SOLVED IN THE TWINKLING OF AN EYE

   Vymazat
 2. Hack Ethics is a Verified Experienced Binary Options Recovery Specialist and Professional Hacker that provides the experience, intelligence, expertise in Asset Recovery and successfully solve ANY DESIRED HACKING SERVICES YOU WANT with ease.

  People have lost their hard earned money through this BINARY OPTIONS TRADINGS, yet they would go to meet FAKE HACKERS who are also scammers unknowingly to help them recover their money and they would end up losing more money in the process. These Scammers also tend to put Fake Testimonies out there just to steal more from you by giving you False hope. I understand how heartbreaking it is to be a BINARY OPTIONS SCAM VICTIM after you've been promised your fortune by Binary Companies and then they ignore your Emails or Calls after stealing from you.  I'm taking every step to render solution to those innocent people affected and help them get every penny they lost.  CONTACT  EMAIL  -  HACKETHICS008@GMAIL.COM 
     REPOSTING MY ARTICLE ON EVERY PLATFORM AND FORUM TO HELP VICTIMS OUT THERE. 

  OdpovědětVymazat