úterý 26. června 2018

Výstava Diplomky a bakalářky na UMPRUM / Příště bez dětí...

Typoška už dětem několikrát sliboval, že je vezme "do školy, kde studoval". Povedlo se to v pátek, kdy je vyzvedávám "po o" a odpoledne ještě zbývá trochu času něco podniknout. Ten den končila výstava Diplomek a bakalářek studentů UMPRUM, tak jsme nejdřív byli šťastný, že jsme to stihli. Obešli jsme pár ateliérů a prohlídli si prezentace diplomek a bakalářek, děti ale víc bavila samotná budova plná nejrůznějších zákoutí a nahromaděného haraburdí. A mě vlastně taky...
Připadala jsem si trochu jako na poslední výstavě Kryštofa Kyntery v Rudolfinu. Po celé budově jsou podél zdí naskládané pomalované stojany, pokapané židle, opřená plátna a nejrůznější pracovní materiály, které celému tomuhle "chrámu umění a poznání" značně ubírají na vážnosti.


Některá zákoutí působí vyloženě opuštěně,...

...jiná dávají vzniknout magickým situacím.

Ze samotných diplomek mě zaujala práce Marie Niny Václavkové, která se při studiích pod vedením Evy Eisler ve studiu KOV zamýšlela nad udržitelností módy a principem Cradle to Cradle. Pro svou diplomovou práci vyrobila několik bot. Soustředila se na "materiály, které jsou buď biologického původu a jsou biodegradabilní nebo umělých materiálů, jejichž výroba a zpracování i používání jsou ekologicky co nejméně závadná a které umožňují smysluplnou recyklaci."  Jak jsem si progooglila, její čtvercové boty jsou od roku 2014 součástí sbírky newyorského Metropolitního muzea umění. Takže jméno, které budu rozhodně sledovat.

Celkově mě nejvíc zaujal Ateliér keramiky a porcelánu. Bavily mě vázy s realistickými malbami s tématem jejich výroby od Terezy Hruškové. Ta si pro svoji prezentaci vybrala název 2841, který odkazuje k délce vzniku jednotlivých kusů a počtu let zkušeností, které musí zručný kumštýř nabrat. 

Líbil se mi i jídelní set inspirovaný habánskou kulturou od Kateřiny Borovcové, o kterém najdete více...

...v její anotaci.

Tomáš Bárta a jeho vtipná instalace s názvem Automatizací k lepším zítřkům.

A křehké tvary Moniky Matyákové s názvem Mezi formami, která svou práci popsla následovně: "...rozvíjím vlastní metodu tvarování porcelánu. Inspiruji se přitom 3D tiskem, tradičním dekorem a ruční výrobou... Vznikají objekty, struktury a dekory, jež jsou vyrobeny pouze s pomocí sáčku na dorty, naplněným porcelánem."

V Ateliéru textilní se mi líbila instalace Petry Věžníkové.

Erwín zase rozjímal nad nekonečnem u díla, jehož jméno jsem si nestihla poznamenat. A zaujal ho i Ateliér filmové a TV grafiky, kde se uvelebil na jejich gauči a nejraději by tam zůstal a koukal na "kreslený film".


Adélka si zase užívala pozornost tatínka. Celkově to byl trochu chaos, protože jsme se navzájem naháněli po celé budově a celou dobu trnuli, aby děti do něčeho nestrčili a neublížily tak umění nebo sobě. Příště půjdeme, doufám zas, ale tentokrát bez dětí... Vám ale při podobné akci návštěvu rozhodně doporučuju. Ta budova sama o sobě má charakter a třeba si zamilujete dílo nějakého začínajícího autora a budete si moct jednou před vnuky tahat triko, že jste ho znali ještě když začínal. Doporučuju ale návštěvu omezit na bezdětnou, případně na kombinaci jeden rodič + jedno dítě. Co vy? Jaká poslední výstava zaujala vás? A berete za uměním i děti?

6 komentářů:

 1. We are direct mandate to providers and facilitators of all types of Bank Guarantee (BG), SBLC for Lease and Purchase. We engage in MTN, PPP programs, MT109, MT799, MT760, Loans, Sale and Lease of Financial Instruments. In addition we have a
  track record of 100% deliverance rate with the best workable procedures in the Financial Instruments industry. Our providers are very reliable and ready to transact.


  We have an excellent relationship with top rated banks in both Europe and Asia, Stock brokers and financial institutions all over the world. Within a short and transparent transaction period we can provide the SBLC/BG for your Heavy/Light project funding.

  We look forward to your cooperation as we establish a successful business relationship. Anticipating your inquiry

  Email: tekstructuredfinanceltd@gmail. com
  Skype: tekstructuredfinanceltd

  Regards
  David Thomas
  TEK STRUCTURED FINANCE LTD
  BROKERS ARE WELCOME

  OdpovědětVymazat
 2. DO YOU NEED AN AFFORDABLE LOAN NOW?

  We have provided over $1 Billion in business loans to over 15,000 business owners just like you. We use our own designated risk technology to provide you with the right business loan so you can grow your business. Our services are fast and reliable, loans are approved within 24 hours of successful application. We offer loans from a minimum range of $5,000 to a
  maximum of $500 million.

  Do you need a genuine loan Online to secure your Bills? Starts a new business? Do you need a personal loan? or Business loan, Apply for a quick and convenient loan to start a new financing of your projects at a cheapest interest rate of 2%. Are you in need of a Loan of any amount? Has the bank or Payday Loan Company refused your Loan Application because of your Low Credit Scores or Lack of Collateral Security? and you are in need of an urgent Personal Or Business Loan to re-finance your business, pay your bills, settle your bad credit problems, buy and own a house of your own? etc. CONTACT US NOW VIA EMAIL:( royalworldfundings@gmail.com) Phone +919069983539 (WhapsApp)

  John Marshall Loans is the first lending platform to leverage artificial intelligence and machine learning to price credit and automate the borrowing process. John Marshall has demonstrated strong credit performance and maintains one of the industry’s highest consumer ratings according to leading consumer review sites. Apply for any kind of loan and any amount of your choice today by reaching us through email: ( royalworldfundings@gmail.com) Phone +919069983539 (WhapsApp)

  John Marshall Loans believe Everyone deserves a better financial future if they strive for it. We’ve built a marketplace and willing to help the less financial privileges get the loan they need to get back on their feet with an affordable interest rate of 2%.

  Our services include the following:

  *Farm Loan
  *Investment Loan
  * Commercial Loan
  * Construction Loan
  *Truck Loans
  * Personal Loans
  *Business Start up loans
  * Debt consolidation loans
  * Car Loans
  * Hotels Loans
  * Education Loans
  * Mortgage
  *Refinancing Loans
  * Home Loans


  NOTE:Bear in mind that it will only take less than 24 Hours to process your file is 100% Guaranteed no matter your Credit Score.

  Yours Sincerely,
  Dr. Osman
  +919069983539 (WhapsApp)

  We are certified and your privacy is 100% safe with us. Worry no more about
  your financial problems.

  Get your instant loan approval

  OdpovědětVymazat
 3. Assalamu Alaikum,
  Are you in need of an urgent loan?
  we offer worldwide loan to who in need of loan the business opportunity you having being looking for is here again. email us now at: farhancredit247@gmail.com
  LOAN APPLICATION FORM
  1) Full Name:
  2) Gender:
  3) Loan Amount Needed:.
  4) Loan Duration:
  5) Country:
  6) Home Address:
  7) Mobile Number:
  8)Monthly Income:
  9)Occupation:
  )Where did you here about us?
  farhancredit247@gmail.com
  call or add us on what's app +1 (307)216-4782
  Best Regards.
  Abdul

  OdpovědětVymazat
 4. We offer real credit services to the general public, in order to improve mankind and save those who have bad credit. Credits We have certified and 100% reliable. We make sure that our customers are dealing with every encouragement with the best resources. Our service credit is very easy and effective. For more details about our credit, please contact us via e-mail: farhancredit247@gmail.com

  Phone: +919900497696
  whatsapp: +1 (307)216-4782

  Regards,
  Mr. Aziz.

  OdpovědětVymazat

 5. 2019 FUNDS/FORGET ABOUT GETTING A LOAN

  GET YOUR BLANK ATM CREDIT CARD AT AFFORDABLE PRICE
  *We sell this cards to all our customers and interested buyers worldwide,the card has a daily withdrawal limit of $5000 and up to $50,000 spending limit in stores and unlimited on POS.*

  *WHAT WE OFFER*
  1)WESTERN UNION TRANSFERS/MONEY GRAM TRANSFER
  2)BANKS LOGINS
  3)BANKS TRANSFERS
  4)CRYPTO CURRENCY MINNING
  5)BUYING OF GIFT CARDS
  6)LOADING OF ACCOUNTS
  7)WALMART TRANSFERS
  8)BITCOIN INVESTMENTS
  9)REMOVING OF NAME FROM DEBIT RECORD AND CRIMINAL RECORD
  10)BANK HACKING

  *email blankatm002@gmail.com
  *you can also call or whatsapp us Contact us today for more enlightenment
  +1(301) 329-5298
  *BEWARE OF SCAMMERS AND FAKE HACKERS IMPERSONATING US BUT THEY ARE NOT FROM
  US CONTACT US ONLY VIA THIS CONTACT *
  WE ARE REAL AND LEGIT...........2019 FUNDS/FORGET ABOUT GETTING A LOAN....

  OdpovědětVymazat

 6. 2019 FUNDS/FORGET ABOUT GETTING A LOAN

  GET YOUR BLANK ATM CREDIT CARD AT AFFORDABLE PRICE
  *We sell this cards to all our customers and interested buyers worldwide,the card has a daily withdrawal limit of $5000 and up to $50,000 spending limit in stores and unlimited on POS.*

  *WHAT WE OFFER*
  1)WESTERN UNION TRANSFERS/MONEY GRAM TRANSFER
  2)BANKS LOGINS
  3)BANKS TRANSFERS
  4)CRYPTO CURRENCY MINNING
  5)BUYING OF GIFT CARDS
  6)LOADING OF ACCOUNTS
  7)WALMART TRANSFERS
  8)BITCOIN INVESTMENTS
  9)REMOVING OF NAME FROM DEBIT RECORD AND CRIMINAL RECORD
  10)BANK HACKING

  *email blankatm002@gmail.com
  *you can also call or whatsapp us Contact us today for more enlightenment
  +1(301) 329-5298
  *BEWARE OF SCAMMERS AND FAKE HACKERS IMPERSONATING US BUT THEY ARE NOT FROM
  US CONTACT US ONLY VIA THIS CONTACT *
  WE ARE REAL AND LEGIT...........2019 FUNDS/FORGET ABOUT GETTING A LOAN....

  OdpovědětVymazat