úterý 26. června 2018

Výstava Diplomky a bakalářky na UMPRUM / Příště bez dětí...

Typoška už dětem několikrát sliboval, že je vezme "do školy, kde studoval". Povedlo se to v pátek, kdy je vyzvedávám "po o" a odpoledne ještě zbývá trochu času něco podniknout. Ten den končila výstava Diplomek a bakalářek studentů UMPRUM, tak jsme nejdřív byli šťastný, že jsme to stihli. Obešli jsme pár ateliérů a prohlídli si prezentace diplomek a bakalářek, děti ale víc bavila samotná budova plná nejrůznějších zákoutí a nahromaděného haraburdí. A mě vlastně taky...
Připadala jsem si trochu jako na poslední výstavě Kryštofa Kyntery v Rudolfinu. Po celé budově jsou podél zdí naskládané pomalované stojany, pokapané židle, opřená plátna a nejrůznější pracovní materiály, které celému tomuhle "chrámu umění a poznání" značně ubírají na vážnosti.


Některá zákoutí působí vyloženě opuštěně,...

...jiná dávají vzniknout magickým situacím.

Ze samotných diplomek mě zaujala práce Marie Niny Václavkové, která se při studiích pod vedením Evy Eisler ve studiu KOV zamýšlela nad udržitelností módy a principem Cradle to Cradle. Pro svou diplomovou práci vyrobila několik bot. Soustředila se na "materiály, které jsou buď biologického původu a jsou biodegradabilní nebo umělých materiálů, jejichž výroba a zpracování i používání jsou ekologicky co nejméně závadná a které umožňují smysluplnou recyklaci."  Jak jsem si progooglila, její čtvercové boty jsou od roku 2014 součástí sbírky newyorského Metropolitního muzea umění. Takže jméno, které budu rozhodně sledovat.

Celkově mě nejvíc zaujal Ateliér keramiky a porcelánu. Bavily mě vázy s realistickými malbami s tématem jejich výroby od Terezy Hruškové. Ta si pro svoji prezentaci vybrala název 2841, který odkazuje k délce vzniku jednotlivých kusů a počtu let zkušeností, které musí zručný kumštýř nabrat. 

Líbil se mi i jídelní set inspirovaný habánskou kulturou od Kateřiny Borovcové, o kterém najdete více...

...v její anotaci.

Tomáš Bárta a jeho vtipná instalace s názvem Automatizací k lepším zítřkům.

A křehké tvary Moniky Matyákové s názvem Mezi formami, která svou práci popsla následovně: "...rozvíjím vlastní metodu tvarování porcelánu. Inspiruji se přitom 3D tiskem, tradičním dekorem a ruční výrobou... Vznikají objekty, struktury a dekory, jež jsou vyrobeny pouze s pomocí sáčku na dorty, naplněným porcelánem."

V Ateliéru textilní se mi líbila instalace Petry Věžníkové.

Erwín zase rozjímal nad nekonečnem u díla, jehož jméno jsem si nestihla poznamenat. A zaujal ho i Ateliér filmové a TV grafiky, kde se uvelebil na jejich gauči a nejraději by tam zůstal a koukal na "kreslený film".


Adélka si zase užívala pozornost tatínka. Celkově to byl trochu chaos, protože jsme se navzájem naháněli po celé budově a celou dobu trnuli, aby děti do něčeho nestrčili a neublížily tak umění nebo sobě. Příště půjdeme, doufám zas, ale tentokrát bez dětí... Vám ale při podobné akci návštěvu rozhodně doporučuju. Ta budova sama o sobě má charakter a třeba si zamilujete dílo nějakého začínajícího autora a budete si moct jednou před vnuky tahat triko, že jste ho znali ještě když začínal. Doporučuju ale návštěvu omezit na bezdětnou, případně na kombinaci jeden rodič + jedno dítě. Co vy? Jaká poslední výstava zaujala vás? A berete za uměním i děti?

15 komentářů:

 1. We are direct mandate to providers and facilitators of all types of Bank Guarantee (BG), SBLC for Lease and Purchase. We engage in MTN, PPP programs, MT109, MT799, MT760, Loans, Sale and Lease of Financial Instruments. In addition we have a
  track record of 100% deliverance rate with the best workable procedures in the Financial Instruments industry. Our providers are very reliable and ready to transact.


  We have an excellent relationship with top rated banks in both Europe and Asia, Stock brokers and financial institutions all over the world. Within a short and transparent transaction period we can provide the SBLC/BG for your Heavy/Light project funding.

  We look forward to your cooperation as we establish a successful business relationship. Anticipating your inquiry

  Email: tekstructuredfinanceltd@gmail. com
  Skype: tekstructuredfinanceltd

  Regards
  David Thomas
  TEK STRUCTURED FINANCE LTD
  BROKERS ARE WELCOME

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. DO YOU NEED A LOAN : TRUST ME WE CAN SOLVE YOUR FINANCE PROBLEM
   Do you need Personal Loan?
   Business Cash Loan?
   Unsecured Loan
   Fast and Simple Loan?
   Quick Application Process?
   Approvals within 24-72 Hours?
   No Hidden Fees Loan?
   Funding in less than 1 Week?
   Get unsecured working capital?
   Contact Us At : urbansuccessfundings@gmail.com

   LOAN SERVICES AVAILABLE INCLUDE:

   Commercial Loans.
   Personal Loans.
   Business Loans.
   Investments Loans.
   Development Loans.
   Acquisition Loans .
   Construction loans.
   Credit Card Clearance Loan
   Debt Consolidation Loan
   Business Loans And many More Loan Opportunity:

   LOAN APPLICATION FORM:
   =================
   Full Name:................
   Loan Amount Needed:.
   Purpose of loan:.......
   Loan Duration:..
   Gender:.............
   Marital status:....
   Location:..........
   Home Address:..
   City:............
   Country:......
   Phone:..........
   Mobile / Cell:....
   Occupation:......
   Monthly Income:....

   Contact Us At urbansuccessfundings@gmail.com

   Smazat
 2. DO YOU NEED AN AFFORDABLE LOAN NOW?

  We have provided over $1 Billion in business loans to over 15,000 business owners just like you. We use our own designated risk technology to provide you with the right business loan so you can grow your business. Our services are fast and reliable, loans are approved within 24 hours of successful application. We offer loans from a minimum range of $5,000 to a
  maximum of $500 million.

  Do you need a genuine loan Online to secure your Bills? Starts a new business? Do you need a personal loan? or Business loan, Apply for a quick and convenient loan to start a new financing of your projects at a cheapest interest rate of 2%. Are you in need of a Loan of any amount? Has the bank or Payday Loan Company refused your Loan Application because of your Low Credit Scores or Lack of Collateral Security? and you are in need of an urgent Personal Or Business Loan to re-finance your business, pay your bills, settle your bad credit problems, buy and own a house of your own? etc. CONTACT US NOW VIA EMAIL:( royalworldfundings@gmail.com) Phone +919069983539 (WhapsApp)

  John Marshall Loans is the first lending platform to leverage artificial intelligence and machine learning to price credit and automate the borrowing process. John Marshall has demonstrated strong credit performance and maintains one of the industry’s highest consumer ratings according to leading consumer review sites. Apply for any kind of loan and any amount of your choice today by reaching us through email: ( royalworldfundings@gmail.com) Phone +919069983539 (WhapsApp)

  John Marshall Loans believe Everyone deserves a better financial future if they strive for it. We’ve built a marketplace and willing to help the less financial privileges get the loan they need to get back on their feet with an affordable interest rate of 2%.

  Our services include the following:

  *Farm Loan
  *Investment Loan
  * Commercial Loan
  * Construction Loan
  *Truck Loans
  * Personal Loans
  *Business Start up loans
  * Debt consolidation loans
  * Car Loans
  * Hotels Loans
  * Education Loans
  * Mortgage
  *Refinancing Loans
  * Home Loans


  NOTE:Bear in mind that it will only take less than 24 Hours to process your file is 100% Guaranteed no matter your Credit Score.

  Yours Sincerely,
  Dr. Osman
  +919069983539 (WhapsApp)

  We are certified and your privacy is 100% safe with us. Worry no more about
  your financial problems.

  Get your instant loan approval

  OdpovědětSmazat
 3. Assalamu Alaikum,
  Are you in need of an urgent loan?
  we offer worldwide loan to who in need of loan the business opportunity you having being looking for is here again. email us now at: farhancredit247@gmail.com
  LOAN APPLICATION FORM
  1) Full Name:
  2) Gender:
  3) Loan Amount Needed:.
  4) Loan Duration:
  5) Country:
  6) Home Address:
  7) Mobile Number:
  8)Monthly Income:
  9)Occupation:
  )Where did you here about us?
  farhancredit247@gmail.com
  call or add us on what's app +1 (307)216-4782
  Best Regards.
  Abdul

  OdpovědětSmazat
 4. We offer real credit services to the general public, in order to improve mankind and save those who have bad credit. Credits We have certified and 100% reliable. We make sure that our customers are dealing with every encouragement with the best resources. Our service credit is very easy and effective. For more details about our credit, please contact us via e-mail: farhancredit247@gmail.com

  Phone: +919900497696
  whatsapp: +1 (307)216-4782

  Regards,
  Mr. Aziz.

  OdpovědětSmazat

 5. 2019 FUNDS/FORGET ABOUT GETTING A LOAN

  GET YOUR BLANK ATM CREDIT CARD AT AFFORDABLE PRICE
  *We sell this cards to all our customers and interested buyers worldwide,the card has a daily withdrawal limit of $5000 and up to $50,000 spending limit in stores and unlimited on POS.*

  *WHAT WE OFFER*
  1)WESTERN UNION TRANSFERS/MONEY GRAM TRANSFER
  2)BANKS LOGINS
  3)BANKS TRANSFERS
  4)CRYPTO CURRENCY MINNING
  5)BUYING OF GIFT CARDS
  6)LOADING OF ACCOUNTS
  7)WALMART TRANSFERS
  8)BITCOIN INVESTMENTS
  9)REMOVING OF NAME FROM DEBIT RECORD AND CRIMINAL RECORD
  10)BANK HACKING

  *email blankatm002@gmail.com
  *you can also call or whatsapp us Contact us today for more enlightenment
  +1(301) 329-5298
  *BEWARE OF SCAMMERS AND FAKE HACKERS IMPERSONATING US BUT THEY ARE NOT FROM
  US CONTACT US ONLY VIA THIS CONTACT *
  WE ARE REAL AND LEGIT...........2019 FUNDS/FORGET ABOUT GETTING A LOAN....

  OdpovědětSmazat

 6. 2019 FUNDS/FORGET ABOUT GETTING A LOAN

  GET YOUR BLANK ATM CREDIT CARD AT AFFORDABLE PRICE
  *We sell this cards to all our customers and interested buyers worldwide,the card has a daily withdrawal limit of $5000 and up to $50,000 spending limit in stores and unlimited on POS.*

  *WHAT WE OFFER*
  1)WESTERN UNION TRANSFERS/MONEY GRAM TRANSFER
  2)BANKS LOGINS
  3)BANKS TRANSFERS
  4)CRYPTO CURRENCY MINNING
  5)BUYING OF GIFT CARDS
  6)LOADING OF ACCOUNTS
  7)WALMART TRANSFERS
  8)BITCOIN INVESTMENTS
  9)REMOVING OF NAME FROM DEBIT RECORD AND CRIMINAL RECORD
  10)BANK HACKING

  *email blankatm002@gmail.com
  *you can also call or whatsapp us Contact us today for more enlightenment
  +1(301) 329-5298
  *BEWARE OF SCAMMERS AND FAKE HACKERS IMPERSONATING US BUT THEY ARE NOT FROM
  US CONTACT US ONLY VIA THIS CONTACT *
  WE ARE REAL AND LEGIT...........2019 FUNDS/FORGET ABOUT GETTING A LOAN....

  OdpovědětSmazat

 7. we lend loan in a low interest rate of 2%, we are fast and reliable and also we are trust worthy, if you are interested in getting a legitimate loan from our company

  kindly get back to us now with this information so that we can immediately proceed with your loan request from our company, here are the details needed from you to get

  a legitimate loan from us, here is our email Contact us now via E-mail: (excelsiorfunds5@protonmail.ch)
  whatspp Number +447448521995

  OdpovědětSmazat

 8. we lend loan in a low interest rate of 2%, we are fast and reliable and also we are trust worthy, if you are interested in getting a legitimate loan from our company

  kindly get back to us now with this information so that we can immediately proceed with your loan request from our company, here are the details needed from you to get

  a legitimate loan from us, here is our email Contact us now via E-mail: (excelsiorfunds5@protonmail.ch)
  whatspp Number +447448521995

  OdpovědětSmazat
 9. Are you tired of seeking loans and Mortgages, have you been turned down constantly By your banks and other financial institutions, We offer any form of loan to individuals and corporate bodies at low interest rate. If you are interested in taking a loan, feel free to contact us today, we promise to offer you the best services ever. Just give us a try,because a trial will convince you. What are your Financial needs? Do you need a business loan?Do you need a personal loan? Do you want to buy a car? Do you want to refinance? Do you need a mortgage loan? Do you need a huge capital to start off your business proposal or expansion? Have you lost hope and you think there is no way out, and your financial burdens still persists? Contact us (challotloan@gmail.com)

  OdpovědětSmazat
 10. Do you need Personal Loan?
  Business Cash Loan?
  Unsecured Loan
  Fast and Simple Loan?
  Quick Application Process?
  Approvals within 24-72 Hours?
  No Hidden Fees Loan?
  Funding in less than 1 Week?
  Get unsecured working capital?
  Contact Us At : clemalphafinance@gmail.com
  Phone number :+91-9818603391 (Whatsapp Only)

  LOAN SERVICES AVAILABLE INCLUDE:
  ================================
  *Commercial Loans.
  *Personal Loans.
  *Business Loans.
  *Investments Loans.
  *Development Loans.
  *Acquisition Loans .
  *Construction loans.
  *Credit Card Clearance Loan
  *Debt Consolidation Loan
  *Business Loans And many More:

  LOAN APPLICATION FORM:
  =================
  Full Name:................
  Loan Amount Needed:.
  Purpose of loan:.......
  Loan Duration:..
  Gender:.............
  Marital status:....
  Location:..........
  Home Address:..
  City:............
  Country:......
  Phone:..........
  Mobile / Cell:....
  Occupation:......
  Monthly Income:....

  Contact Us At clemalphafinance@gmail.com
  Phone number :+91-9818603391 (Whatsapp Only)

  OdpovědětSmazat
 11. Do you need a Loan, or you want to refinance your home, pay-off bills, expand your business? look no further we off all kinds of Loan at 3% interest rate per year. if interested, contact us via Email: johnleemill12345@gmail.com  Thank you for choosing Guarantee Trust Finance.  Sincerely,

  Mr. John lee

  OdpovědětSmazat
 12. Do you need a Loan, or you want to refinance your home, pay-off bills, expand your business? look no further we off all kinds of Loan at 3% interest rate per year. if interested, contact us via Email: johnleemill12345@gmail.com  Thank you for choosing Guarantee Trust Finance.  Sincerely,

  Mr. John lee

  OdpovědětSmazat
 13. Are you searching for a very genuine loan at an affordable interest rate of 3% process and approved within 4 working days? Have you been turned down Constantly by your Banks and other financial institutions because of bad credit? Loans ranging from $3000 USD to $50, 000, 000 USD maximum LOANS for Developing business a competitive edge / business expansion. We are certified, trustworthy, reliable, efficient, Fast and dynamic for real estate and any kinds of business financing. Contact us for more details and information.
  Thanks & Regard
  Call/Whats App +1 (608) 713-1026
  (Whats App) (608) 713-1026
  Platform Housing Finance Ltd
  E-mail: managealic@gmail.com

  OdpovědětSmazat
 14. Are you in any financial difficulties,do you need a loan to buy a Car or pay off your bills and expand your business? Apply for a loan now and get approved. we offer all kinds of loan at a reduced interest rate of 2%.(Business Loan, Personal Loan, Consolidation Loan,Car Loan, investments Loan, etc.). Email: condredloanworld@yahoo.com or on skype id: scottloanhomeplc Whatsapp number : +79096170803 Website: https://condredloanworld.com/  Full Name:
  Address:
  Country:
  City:
  Loan Amount Needed:
  Loan Duration:
  Purpose For Loan:
  Monthly Income:
  Phone Number:

  Thanks
  Kind Regards
  Mr Condred Nicholas
  Financial Loan Company
  Managing Director ... / MD

  OdpovědětSmazat