pondělí 9. ledna 2017

Sáhněte si na umění / Tip na výstavu

Mezi svátky jsme si s Erwínem střihli zase jedno randíčko. Po školce jsem ho vzala na speciální výstavu do Českého centra Praha. Bylo to hrozně krásný. Celou cestu mě držel za ruku a něco mi povídal. Většinou o Supermanovi, Batmanovi a Hulkovi. A taky říkal, že mě má rád a že jsem krásná. A že miluje Ellu. A výstava se mu taky moc líbila. Ani si nestihnul sundat bundu a učísnout podčepicového čepejřáka a začal všechno osahávat... A to se tentokrát nejen smělo, ale mělo!

Výstava s názvem Hapestetika / Dotýkejte se, prosím navazovala na výstavy Hapestetika I. - V., které se konaly v devadesátých letech. Na dvou z nich jsem v Galerii u Řečických byla a musím říct, že to pro mě byl přelom ve vnímání (nejen) uměleckých děl. Zjistila jsem totiž, že poslepu nepoznám ani kozu od psa. Od té doby si chci v galerii sochy pěkně osahat. Naštěstí se před mnoha světovými institucemi nachází nějaká ta bronzová plastika, u které si svoje choutky můžu splnit. Nejraději mám Henryho Moora. V jeho záhybech si díky tomuhle cyklu haptických výstav s chutí špiním ruce už přes dvě desetiletí.

Jsem ráda, že jsem teď mohla podobný zážitek poskytnout i Erwínovi. V poznávání zvířat tápal stejně jako já kdysi...

Nejvíc ho, stejně asi jako všechny návštěvníky, bavila Skrýš od Petra Nikla. Hravá instalace vany naplněné plastovým granulátem v sobě skrývala mnohé tajemné předměty. Po zaboření rukou "do písku" Erwín objevil třeba plastovou sépii, starý hřeben, mušli, panenku bez ruky, ruku bez panenky... Bylo toho hodně a byla to super zábava.

Ve spodní části galerie se nacházela výstava dětských haptických knih, které pro výstavu zapůjčilo sdružení Tyfloservis.

Strávili jsme si jejich prohlížením, osaháváním a povídáním o tom, že některé děti vůbec nevidí, docela dlouho. Některé publikace byly čistě edukativní a některé opravdu krásné.

Hodně nás bavil i set tělesných orgánů od Ušito. Figuríně jsme přilepily všechno od mozku až po močák a pak si šli naplnit vlastní žaludky do přilehlé pizzerie. Randíčko se nám zase moc povedlo a už se oba těšíme na další.
---
Výstavu jsme stihli na poslední chvíli a už je bohužel zase sbalená. Pokud vás ale zaujala, vyrazte do Domu U Kamenného zvonu, kde je součástí doprovodného programu k velké retrospektivě sochaře J. Horejce do 29. ledna připravena další haptická výstava. Čekají na vás i výtvarné dílny a workshopy, jejichž soupis a další informace najdete tady

1 komentář: