úterý 17. ledna 2017

Jeden malý poznatek o chválení

Naše generace moc chválení nezažila. Většina z nás asi na dětská léta vzpomíná podobně. Trojka/čtyřka/pětka z matematiky? Kázání a nátlak k nápravě. Jednička z češtiny? Samozřejmost. Přijatá bez povšimnutí či slova ocenění. Aby jsme si o sobě náhodou moc nemysleli! A tak to svým dětem vynahrazujeme a často chválíme i tak trochu za věci samozřejmé. Výzkumy však ukazují, že přehnané chválení taky k dobrému charakteru a sebevědomí nevede. Motivací se totiž stává samotná pochvala a ne vnitřní pohon, který je k opravdovému rozvoji a překonávání překážek důležitý. Nedávno jsem v jedné knížce o rodičovství našla zajímavý poznatek a výzkum. Dětem, kterým po úspěšném testu rodiče/učitelé/výzkumníci říkali, jak jsou chytré, se těžšího testu zalekly, protože se obávaly, aby se neukázalo, že zas tak chytré nejsou (hm, neprožíváte dodnes občas podobný pocit?). Dětem, které ale byly oceněny za svou snahu - třeba tím, že jim bylo řečeno, jak se s danou látkou dobře poprali nebo se na test hezky naučily, se naopak další výzvy nebály. Pro děti je tedy prý místo chvály vlastností, lepší chvála snahy, která je k vykonání úkolu vedla. Přišlo mi to zajímavé a vnitřně mi to dává smysl. Navíc ta sémantická změna byla pro mě docela jednoduchá. Co vy? Jak se díváte na chválení dětí? Přechvalujete nebo se naopak přehnané chvále vyhýbáte? A jsou vlastnosti či činnosti, které byste chtěli svou pochvalou v dětech utvrdit nebo jim je vštípit? 
---
Fotka s textem nijak nesouvisí. Snad jen tím, jak obě děti na Typošku zbožně koukají. Protože pro děti trochu jako b-ohové jsme a to, jak s nimi jednáme a co jim říkáme je ovlivňuje víc, než si často uvědomujeme...

4 komentáře:

 1. Ja se ve skolce snazim ocenovat snahu, chut i vysledek, ale konkretne. Takze zadne "ty jsi ale sikula", ale zamyslet se nad tim... rikam treba ty jsi postavil krasny hrad, kolik ma vezi? Nebo libi se mi jake jsi pouzila barvy, to je konik, kam asi jde? Nerikam, ze se mi to vzdy dari :D Roze zatim tleskame se slovnim doprovodem a tady se sikulce neubranim :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Takhle to přesně píšou ve všech amerických knížkách, který jsem četla. Občas mi to nejde, ale taky se snažím o "chválící" konverzaci. A že je šikulka mu samozřejmě taky říkám, jen se to teď snažím trochu víc prokládat tím způsobem z článku.

   Vymazat
 2. Pěkný den,
  taky se ke mně informace dostala, je to už dávno... Bohužel se tomu chválení neumím ubránit... když se Čmeláčkovi něco povede, třeba i poprvé, mám z toho takovou radost, že frázi o šikulovi taky používám, když jsem se snažila ji vynechat, necítila jsem se při chválení úplně dobře a měla jsem pocit, že jsem nevyjádřila to, jakou mám radost s ním, že se mu něco povedlo... dlouho jsem přemýšlela, jak na to, nakonec jsem spojila obě varianty dohromady... např. ty moje šikulko, tys postavil takovou prima garáž?... ale umím si představit, že u cizích dětí dokážu chválit bez osobní zainteresovanosti... a možná o tom to je, u svého dítěte budu vždycky vyjadřovat trochu víc emocí... :) Ale dalo mi zabrat, než jsem si na to přišla... :)
  Krásný, i když mrazivý, týden přeji,
  Peťka :)

  OdpovědětVymazat
 3. TRUSTED LENDER (LEXIELOANCOMPANY@YAHOO.COM)
  Jmenuji se Michael Lee občan Illinois, USA. Byl jsem scammed o 7 různých internetových mezinárodní věřitele, všichni slibují, aby mi dal půjčku poté, co dělat, abych platit řadu poplatků, které přinášejí nic a činil k žádnému pozitivnímu výsledku. Ztratil jsem těžce vydělávat peníze a to bylo celkem 23930USD. Jednoho dne, když jsem byl procházení internetu se slzami na oka jsem narazil na svědectví člověka, který byl také scammed a nakonec dostal vázána na důvěryhodně úvěr společnost s názvem Martinez Lexie úvěr společnosti, kde se konečně dostal půjčku, a tak jsem se rozhodl Obraťte se na stejný úvěr společnost a pak řekl jim svůj příběh o tom, jak jsem byl scammed o 7 různých poskytovatelů úvěrů, kteří dělali nic jiného, ​​než na kurz mi víc bolesti. Vysvětluji firmy poštou a vše, co mi řekl, bylo do pláče nic víc, protože jsem se dostat můj půjčku v jejich společnosti a také jsem udělal správnou volbu kontaktování. naplněn jsem formulář žádosti o úvěr a pokračoval se vším, co bylo požadováno na mně a mému největšímu překvapení byl můj úvěr poskytnutý na mě bez dalšího odkladu a tady jsem dnes šťastná, protože Martinez Lexie Loan Company mi dal důvod žít, tak i učinil slib mé vlastní, že budu i nadále svědčit na internetu o tom, jak já mám půjčku. Jste povinni spojit se GODSENT věřitel pomocí emailu: Lexieloancompany@yahoo.com nebo textovou +18168926958


  OdpovědětVymazat