čtvrtek 19. ledna 2017

Výprava do historie / Interaktivní výstava o Karlu IV.

Dneska tu mám pro vás zase jeden výstavní tip. Minulý víkend jsme se s kamarádkou a jejími dětmi vypravily do galerie GUD na interaktivní výstavu pro děti s názvem Byl jednou jeden král Karel IV. A jak vidíte z fotky, výstava je opravdu (inter)aktivní. U pokladen si můžete podle libosti vybrat brnění, koruny, šípy, meče a dokonce i dobové šaty a všechno si to s sebou do expozice pěkně vzít. Výstava je prodloužena do konce ledna, takže ji ještě máte šanci stihnout...


Výstava představuje formou her několik tváří Karla IV. Jednou z nich je mapa, která představuje Karla jako cestovatele. Děti se po ní mají pohybovat pomocí házení kostkou. Já bych asi infomapu pro děti pojala jinak, ale jelikož je výstava zaměřená pro věk od dvou do osmi let, chápu, že se nelze zavděčit všem. Já se na ni dívala optikou čtyřleťáka a mámy, co sebou táhne mimino a nemá čas ani kapacitu číst pořádně návody. Erwín si s ní chvíli hrál, ale spíš ho bavily samotné magnetky než její význam. 

Další tvář byla myslitelská. Koutek s brky, svitky na psaní a poletujícími knihami vypadal zajímavě, ale Erwína záhy odlákala povinnost hájit svou čest v mečovém souboji. Při cestě ven, vzal na milost blízký meotar, kde si mohl vyrobit vlastní světelnou vitráž.

Než se naši potomci zruchali tak, že jsme musely tuhle srandu rozpustit, stihl Erwín ještě prozkoumat Karlovu stavitelskou tvář. Sestavil katedrálu a postavil Karlův most. Díky mečovým soubojům si myslím všichni tu výstavu užili. Jen si nejsem jistá, jestli si taky něco odnesli. Já sem ale na Erwína pyšná, že už nějaký ten pátek na plakátech a obrázcích Karla IV. pozná, ví, že byl král, a že nechal postavit Karlův most přes řeku Vltavu. Před výstavou jsem mu ještě prozradila, že měl Karel čtyři manželky, ta poslední byla veliká silačka, která ohýbala meče a hřebíky, a taky že založil v Praze univerzitu. Protože když jsou někde chytrý lidi, je to lepší, než kdyby tam žili nevzdělanci. Nevím, kolik jsem toho o Karlovi IV. věděla v čerstvých čtyřech letech já. Ale vsadím se, že nic moc. Pokud vás report z naší návštěvy zaujal, mrkněte se na stránky galerie (tady) a vyražte taky!
---
PS: Ještě jedna tematická rozumbradovina. Včera se Erwín cestou do školky Typošky ptal: "A Karel IV. byl žid?" "Ne, křesťan." "Aha, a byl to Čech?" "Taky." "A mluvil teda česky?" "Mluvil. Mluvil i jinými jazyky, třeba francouzsky. Ale ta jeho čeština byla trochu jiná. Stará. Některá slova se asi ještě používají, ale něčemu bychom už vůbec nerozumněli." Chvíle přemýšlivého ticha. "A doprdele se už říkalo?"

6 komentářů:

 1. Byli před časem a moc se nám líbilo, takže se k doporučení rozhodně připojuji :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mně se trochu ještě o trohu víc líbila ta předešlá malířská výstava. Každopádně je fajn, že taková instituce existuje!

   Vymazat
 2. Tak ta poslední Erwinova věta je naprosto bombastická :-)))

  OdpovědětVymazat