úterý 3. ledna 2017

Jak na Nový rok... / Slavnostní brunch

Stejně jako loni jsme první den v novém roce oslavili brunchem. A stejně jako loni jsme měli pozvané hosty, které jsme museli kvůli nemoci dětí odvolat. Oba naši potomci jsou nad poměry zdrávi (teda nechci to zakřiknout, protože ve školce se teď objevila viróza se zlověstným názvem syndrom ruka-noha-ústa, kterou domů ani za nic nechci), ale na Nový rok vždycky onemocní. Tentokrát to "naštěstí" postihlo jenom Adélku, která ale díky hnisavé rýmě vypadala dost zbědovaně. Proto jsem ráda, že se mi povedla fotka, na které jsem se mi ji podařilo zachytit při jednom z prvních přiťuknutí, aniž by bylo patrné, že vypadá, jak při těžké kocovině. Přiťukáváním na zdraví jsme stávili celé dopoledne a podle rčení v názvu článku to vypadá, že jím strávíme i zbytek roku...

Miluju brunche v americkým stylu - vajíčka na jakýkoliv způsob, brambory ve stylu potato hash/hash browns, zelenina (pro nás tentokrát salát s pečenou zeleninou, grilovaným haloumi a samozřejmě s čočkou) s kafem a pomerančovým džusem (ideálně říznutým šampaňským - zní to divně, ale je to ideální pozdně snídaňový drink, potažmo vyprošťovák). K vaření jsem si pouštěla gospel, takže bych k tomu správně měla ještě přihodit vafle a smažený kuřecí stehýnko, jak jsem si to kdysi dávávala v Harlemu. Vždycky mě na Nový rok chytá nostalgie po New Yorku, kde jsem (chce se mi napsat za mlada) strávila několik dost veselých Silvestrů. Třeba se mi to ještě někdy poštěstí...

Do pozdního odpoledne zůstala část naší posádky v pyžamu. Po jídle jsme rozložili gauč, zachumlali se do peřin a pustili si novoročního medvídka Pú - nejspíš naše nová tradice. Mimko to sice ještě nedalo a zaměstnalo Typošku v kuchyni, ale doufám, že příští rok už bude vegetit s náma. Pak jsem šla s Erwínem vyzkoušet jeho novou koloběžku, mrznul mi ale zadek, takže jsme zase rychle šupajdili do tepla. Nový rok jsme strávili naprosto pohodově a vůbec by mi nevadilo, kdyby takhle vypadal celý následující rok. I vám přeju krásný a pohodový rok plný lásky!
---
Jak jste příchod nového roku oslavili vy? Hlavně doufám, že ve zdraví. Vypadá to, že všude kolem teď něco řádí, tak se vám to snad vyhnulo.

30 komentářů:

 1. Je, to je super zpusob ;) tak at mate pohodu i nadale!

  OdpovědětVymazat
 2. U nas bohuzel konec roku v podobnem duchu - pred Silvestrem nase pulrocni slecna dostala horecky a infekci hornich dychacich cest, takze setkani s rodinou probehlo formou 'my dve zavrene v jedne mistnosti, vedle decka sester a hraly se deskovky'. Kolem me, zda se, odpadli vsichni. Doufejme, ze v tomto pripade porekadlo 'jak na Novy rok, tak po cely rok' platit nebude. To preji i Vasi rodine - zdravi, zdravi a zdravi! S tim zbytkem uz si jiste hrave poradite sami! :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Are you in financial need of a loan for business or personal use, if yes, contact us for urgent and same day loan at a rate of just 2% interest rate.
   For more details and application, contact us bellow
   Email: firstheritagefinance@gmail.com
   Phone/Text : +1 (205) 832 8348

   Vymazat
  2. Need The To Hire A Hacker❓ Then contact PYTHONAX✅

   The really amazing deal about contacting PYTHONAX is that the Hack done by us can’t get traced to you, as every Hacking job we do is strongly protected by our Firewall. It’s like saying if anyone tries to trace the Hack, it will lead them to us and we block whatever actions they are doing.

   We have been Invisible to Authorities for almost a decade now and if you google PYTHONAX, not really about us comes out, you can only see comments made by us or about us.

   Another Amazing thing to you benefit from Hiring our Hackers is that you get a Legit and the best Hacking service, As we provide you with Professional Hackers who have their Hacking Areas of specialization.
   We perform every Hack there is, using special Hacking tools we get from the dark web.

   Some list of Hacking Services we provide are-:
   ▪️Phone Hacking & Cloning ✅▪️Computer Hacking ✅▪️Emails & Social Media Account Hacking✅▪️Recovering Deleted Files✅▪️Tracking & Finding People ✅▪️Hunting Down Scammers✅▪️Hack detecting ✅▪️Stealing/Copying Files & Documents From Restricted Networks and Servers ✅▪️Credit Score Manipulation ✅▪️ Deleting Criminal Records✅▪️Bitcoin Multiplication✅
   ▪️Binary Option Money Recovery ✅▪️Scam Money Recovery✅ And lots more......

   ✳️ SPECIAL HACKING SERVICES-: we also specialize in Scam Bounty, as we chase down SCAMMERS and help individuals RECOVER Money stolen from them by this online SCAMMERS. Please be watchful about this SCAMMERS. They post ❌ENTICING TESTIMONIES and it quite Convincing.


   Whatever Hacking service you require, just give us an Email to the Emails Address provided below.
   pythonaxhacks@gmail.com
   pythonaxservices@gmail.com

   PYTHONAX.
   2020 © All Right Reserved.

   Vymazat
 3. TRUSTED LENDER (LEXIELOANCOMPANY@YAHOO.COM)
  Jmenuji se Michael Lee občan Illinois, USA. Byl jsem scammed o 7 různých internetových mezinárodní věřitele, všichni slibují, aby mi dal půjčku poté, co dělat, abych platit řadu poplatků, které přinášejí nic a činil k žádnému pozitivnímu výsledku. Ztratil jsem těžce vydělávat peníze a to bylo celkem 23930USD. Jednoho dne, když jsem byl procházení internetu se slzami na oka jsem narazil na svědectví člověka, který byl také scammed a nakonec dostal vázána na důvěryhodně úvěr společnost s názvem Martinez Lexie úvěr společnosti, kde se konečně dostal půjčku, a tak jsem se rozhodl Obraťte se na stejný úvěr společnost a pak řekl jim svůj příběh o tom, jak jsem byl scammed o 7 různých poskytovatelů úvěrů, kteří dělali nic jiného, ​​než na kurz mi víc bolesti. Vysvětluji firmy poštou a vše, co mi řekl, bylo do pláče nic víc, protože jsem se dostat můj půjčku v jejich společnosti a také jsem udělal správnou volbu kontaktování. naplněn jsem formulář žádosti o úvěr a pokračoval se vším, co bylo požadováno na mně a mému největšímu překvapení byl můj úvěr poskytnutý na mě bez dalšího odkladu a tady jsem dnes šťastná, protože Martinez Lexie Loan Company mi dal důvod žít, tak i učinil slib mé vlastní, že budu i nadále svědčit na internetu o tom, jak já mám půjčku. Jste povinni spojit se GODSENT věřitel pomocí emailu: Lexieloancompany@yahoo.com nebo textovou +18168926958


  OdpovědětVymazat
 4. Dear Sir/Madam,

  We are back with the best international financial service rendered to the general public with maximum satisfaction, maximum risk free. Do not miss this opportunity. Join the most trusted financial institution and secure a legitimate financial empowerment to add meaning to your life/business.( BEWARE OF DUPLICATE OF THIS ADVERT WERE NAME AND EMAIL ADDRESS WILL BE CHANGED ) Too many fake loan firms online. We remain the only loan firm that has made Our mission solving your financial problems and help your business succeed our priority.

  We the Wema Loans, Provides both long and short term loan financing. We offer secure and confidential loans at a very low interest rate of 3% per year. We offer: Personal loans, Debt Consolidation Loan, Venture Capital, Business Loan, Corporate Loans, Educational Loan, Home Loan and Loans for any reason! We are the trusted alternative to bank financing, and our application process is simple and straightforward. Our loan ranges from $5,000.00 (Five Thousand dollars ) to $25,000,000.00 (Twenty Five Million dollars). Additional Info: We're fast becoming the private, discreet, and service oriented lending choice for general loans. We're the company to turn to when traditional lending sources fails. If you are interested do not hesitate to contact us with the information’s below by Email: mrswemaloans@rocketmail.com. And please i want to beg all those that are out there that are just trying to apply for loan OR loans and take it for a joke not to do that here as this is a loan firm that was founded in TRUTH and in full SINCERITY to support everybody in the world with financial help. TAKE NOTE: ANY RULES AND REGULATIONS THAT HAS BEEN LAID DOWN HERE CANNOT BE BEND TO SATISFY ANY CUSTOMER WANTS, AS EVERY CUSTOMER IS EXPECTED TO MEET WITH THE RULES / TERMS IN TRYING TO ACQUIRE A LOAN HERE. IF ANYONE COULD NOT MEET WITH IT HERE, HIS OR HER LOAN APPLICATION WILL BE CANCELLED. 1. Your Full names: 2. Contact address: 3. Occupation: 4. Your Contact Telephone Numbers: 5. Monthly Income: 6. Contact Email Address: 7. Loan Amount:
  Name Of Loan Firm: Wema Sundas Loan Investment,
  Name of the CEO: Mrs Wema Sundas,
  Name Of Personal Assistant: Mr Primo Samakard
  Email: mrswemaloans@rocketmail.com . In receipt of your contact and seriousness to getting a loan here, You will surely get a call from my personal assistant or me the Chief Executive Officer of this loan firm.

  OdpovědětVymazat
 5. FINANCIAL BREAKTHROUGH

  Life indeed is GRACE, I'am Daan Sophia currently in California USA. I would like to share my experience with you guys on how I got a loan of $185,000.00 USD to clear my bank draft and start up a new business. It all started when i lost my home and belongings due to the bank draft I took to offset some bills and some personal needs. I became so desperate and began to seek for funds at all means. Luckily for me I heard a colleague of mine talking about this company, I got interested although i was scared of being scammed, I was compelled by my situation and had no choice than to seek advise from my friend regarding this very company and was given their contact number, getting intouch with them really made me skeptical due to my past experience with online lenders, little did i know this very Company "PROGRESSIVE LOAN INC. was a godsent to me and my family and the entire Internet World, this company has been of great help to me and some of my colleague and today am a proud owner of well organized business and responsibilities are well handled all thanks to Josef Lewis of (progresiveloan@yahoo.com).. So if really you are genuinely in need of a loan either to expand or start up your own business or in any form of financial difficulty, i advise you give Mr Josef Lewis of Progressive loan the opportunity of financial upliftment in your life Email: progresiveloan@yahoo.com OR Call/Text +1(603) 786-7565 and not fall victim of online scam in the name of getting a loan. thanks


  OdpovědětVymazat
 6. I have been casting spells for many years and I have helped many people, I might be able to help you too. I am honest, and I genuinely care for all the clients who choose me to cast a spell for them.


  If you have any questions about Love, Money, curse, protection, bad luck, divorce, court cases, or about me please call or email me. I really want you to feel comfortable before moving forward with any spells, or other services. I will take the time to explain things to you and provide you with honest advice, to what is best for your situation. I will not pressure you into having a spell cast, I will leave that decision up to you, and when or if you decide to move forward, I might be able to help you.
  I will respect your Privacy. I will not seek to obtain any of your personal information beyond what you might voluntarily offer and all information you might give me including emails, phone numbers and photos will remain private and confidential.
  I perform my Rituals only at night between the hours of 0.00 - 0.59 (South African time) lasting 1 hour but of course, this depends on the nature of the ritual, some rituals might take hours and can also become necessary to be performed at specials places like; flowing streams, cemeteries and other places dictated by the gods.
  I do not want anyone to be under any illusions about my spells and its numerous rituals. Real and effective Voodoo is no child's play, it is expensive because, after the rituals, I will have to destroy all the materials involved by fire and the ashes scattered over a flowing stream or river.
  You will get what you seek.But please understand this might take a lot of time and that individual results may vary. contact +27663492930, greatogudugu@gmail.com

  Herbal cure for Following DISEASES,this is not scam is 100% Real.

  -HPV
  -DIABETES
  -PENIS ENLARGEMENT AND WEAK ERECTION
  -VIRGINA PROBLEM
  -WHOOPING COUGH
  - HEPATITIS B
  -FORDYCE SPOT
  -COLD SORE
  -ALS
  -LOWER RESPIRATORY INFECTION
  -LOW SPERM COUNT
  -MRSA(METHICILLIN-RESISTANT STAPHYLOCOCCUS AUREUS
  -ZIKA VIRUS
  -HIV
  -STROKE
  -IMPOTENCE
  -PILE
  -HYPERTENSION
  -LOW SPERM COUNT
  -MENOPAUSE DISEASE
  -ASTHMA
  -CANCER
  -BARENESS/INFERTILITY
  -PCOS
  -SHINGLES
  -VIRAL HEPATITIS/HEPATITIS B
  -FIBROID
  -ASTHMA
  -SICKLE CELL
  -TINNITUS
  -BARENESS/INFERTILITY
  -DIARRHEA and so on...

  OdpovědětVymazat

 7. Hello,

  Do you need instant online loan? Do want fast online cash loan with same day approval? We offer online long term loans of up to $5,000.00 and payday cash loans .... We give out loan from $5,000.00 dollars ( Five Thousand Dollars ) to $1,000,000.00 ( One Million Dollars )..... Contact us today: elliotoliveloanfirm@yahoo.com OR elliotoliveloanfirm@gmail.com OR elliotoliveloanfirm@hotmail.com

  OdpovědětVymazat

 8. URGENT ATTENTION:

  Wao , I never knew it was true until I got my loans also , each time I read several testimonies of people about this loan company online I keep feeling it was a set up or probably they were all faking it but not knowing that it was absolutely 100% real . I am also also happy and thankful that i am also a witness to it and now I am among all those testifying about this loan company online. Elliot Olive Company is the best !! I have had 100% attention to everyone of my questions and they were handled immediately and above all also ,I just got my loan of $10,000.00 via my bank account here in Russia. I would recommend this service to everyone!here is the details that i used in contacting them :elliotoliveloanfirm@yahoo.com OR elliotoliveloanfirm@gmail.com OR elliotoliveloanfirm@hotmail.com

  OdpovědětVymazat


 9. Good day!!!

  I am Oscar Wilson by name, I am a citizen of U.S.A, I would like to talk about the goodness of God in my life after so many months of trying to get a loan on the internet and was been scammed so I became desperate in getting a loan from a legit lender online then I saw a comment from a friend called Samantha and she was talking about this legit loan company where she got her loan fast and easy without any stress so she introduced me to a man called Mr Elliot Olive the C.E.O of Elliot Olive FINANCIAL COMPANY { elliotoliveloanfirm@yahoo.com OR elliotoliveloanfirm@gmail.com OR elliotoliveloanfirm@hotmail.com } of Funds, So I applied for a loan sum of (350, 000.00USD) with low interest rate of 2% so the loan was approved and deposited into my bank account that was how I was able to get my loan to keep my broken business running and also to pay off my bills so am advising everyone of you who is interested in getting a loan fast and easy to kindly contact them via email:( elliotoliveloanfirm@yahoo.com OR elliotoliveloanfirm@gmail.com OR elliotoliveloanfirm@hotmail.com ) to get any kind of loan you need today, thanks as you read the greatest testimony of my life... Contact him today his email address is: elliotoliveloanfirm@yahoo.com OR elliotoliveloanfirm@gmail.com OR elliotoliveloanfirm@hotmail.com as he is FAST, EFFICIENT, DYNAMIC AND MOST IMPORTANTLY HE IS RELAIBLE...

  OdpovědětVymazat


 10. $READ MY STORY ON HOW I BECAME DEBT FREE WITH TIPS OF DETECTING A LOAN SCAM ON-LINE !!$$$$$

  Attention To The World,

  If you need a genuine and reliable loan help,and don’t want to be a scam victim,I think this is for you.This is a testimony on how,I was ripped off by some idiot that calls themselves lenders,and how I finally got my financial freedom through a God sent helper that finally gave my life a meaning,with the least cheapest rates as to 2% interest and little TOKEN other requirements and they don’t give a damn to your credit score… For more info on how to reach this great man just email him now and tell him that Mark Shores testify about him on the internet his email address is: elliotoliveloanfirm@yahoo.com OR elliotoliveloanfirm@gmail.com OR elliotoliveloanfirm@hotmail.com ... CONTACT THIS GREAT LOAN LENDER TODAY VIA THIS EMAIL ADDRESS:elliotoliveloanfirm@yahoo.com OR elliotoliveloanfirm@gmail.com OR elliotoliveloanfirm@hotmail.com and my everyday prayer to this great man is that GOD WILL NEVER STOP BLESSING AND PROTECTING HIS FAMILY because he put an endless smile on my faces and am 100% DEBT FREE TODAY.......

  OdpovědětVymazat

 11. Hello

  Apply for a quick and convenient loan to pay off bills and to start a new financing your projects at a cheapest interest rate of 3%. Do contact us today via: elliotoliveloanfirm@yahoo.com OR elliotoliveloanfirm@gmail.com OR elliotoliveloanfirm@hotmail.com with loan amount needed as our minimum loan offer is 1,000.00 to any choice of loan amount . I am certified ,registered and legit lender . You can contact me today if you are interested in getting this loan, contact me for more information about the loan process, process like the loan terms and conditions and how the loan will be transferred to you. I need your urgent response if you are interested.

  LOAN APPLICATION FORM

  (1)Full Names:
  (2)Amount Needed as Loan:
  (3)Phone Number:
  (4)Duration:
  (5)Country:
  (6)State/Province:
  (7)Monthly Income:
  (8)Marital Status:
  (9)Have you applied before:
  (10)Loan Purpose:


  NOTE:All Responses should be forwarded to: elliotoliveloanfirm@yahoo.com OR elliotoliveloanfirm@gmail.com OR elliotoliveloanfirm@hotmail.com for quick processing. Thank You,


  ELLIOT OLIVE

  OdpovědětVymazat


 12. Read Up My Story Today as my story is a very special and unique one as is not like the numerous advert you always see online and also I want to be 100% sincere and truthful to you that there can never be any other online spell caster that can help you bring back your EX BACK to you other than DR OSCAR DILAN as he alone is 100% effective,dynamic and very reliable as 99.9% of other spell casters are not for real and can never help you solve your problems at all instead they will complicate your present condition OK SO BE WISE AND ALSO BE WARNED AND CONTACT DR OSCAR DILAN TODAY... MY OWN LIFE STORY / EXPERIENCES IS BELOW:


  My Name is Mark Kelvin, From USA. I wish to share my testimonies with the general public about what this man called Dr OSCAR DILAN has just done for me , this man has just brought back my lost Ex WIFE to me with his great spell, I was married to this woman called Sharon we were together for a long time and we loved our self’s but when I was unable to make her pregnant for me and also give her al she needs she left me and told me she can’t continue anymore then I was now looking for ways to get her back until a friend of mine told me about this man and gave his contact email: oscardilan68@yahoo.com OR oscardilan68@hotmail.com OR oscardilan68@gmail.com .... YOU CAN USE ANY OF THE EMAILS TO CONTACT HIM as you won't believe this when I contacted this man on my problems he prepared this spell cast and bring my lost WIFE back, and after a month she became pregnant for me because he gave me some herbs to take also and when she went for a test and the result stated that she was pregnant am happy today am a FATHER of a baby girl, thank you once again the great DR OSCAR DILAN for what you have done for me, if you are out there passing through any of this problems listed below:

  (1) If you want your ex back.
  (2) if you always have bad dreams.
  (3) You want to be promoted in your office.
  (4) You want women/men to run after you.
  (5) If you want a child/PREGNANCY SPELL.
  (6) You want to be rich.
  (7) You want to tie your husband/wife to be
  yours forever.
  (8) If you need financial assistance.
  (9) How you been scammed and you want to recover you lost money.
  (10)Stop Divorce
  (11) CURE TO ALL KIND OF SICKNESS/DISEASES HERE
  (12) Winning of lottery
  (13) Cure To Hiv/Aids
  (14) LOTTERY/LOTTO SPELL WINNING
  (15) CURE TO HERPES AND ANY OTHER SEXUALLY TRANSMITTED DISEASES AT ALL...
  (16) HAVE YOU BEEN SCAMMED BEFORE AND NEEDS TO RECOVER ALL THE DOLLARS/MONEY YOU LOST TO THESE FRAUDSTER ???.. CONTACT OSCAR DILAN AS HE HELPED MY FRIEND CALLED LEONARD CAPTAIN FROM USA TO RECOVER BACK THE SUM OF $300,000.00 DOLLARS HE LOST TO SCAMMERS ONLINE

  Email: oscardilan68@yahoo.com OR oscardilan68@hotmail.com OR oscardilan68@gmail.com .... YOU CAN USE ANY OF THE EMAILS TO CONTACT HIM ...... YOU CAN ALSO CALL / ADD HIM UP ON WHATSAPP USING THIS MOBILE NUMBER:+2348077526136

  OdpovědětVymazat


 13. GREAT ILLUMINATI TEMPLE Of MONEY AND POWER,
  JOIN THE ILLUMINATI : oscardilan68@yahoo.com OR oscardilan68@hotmail.com OR oscardilan68@gmail.com .... YOU CAN USE ANY OF THE EMAILS TO CONTACT HIM OR YOU CAN ALSO CALL / ADD HIM UP ON WHATSAPP USING THIS MOBILE NUMBER:+2348077526136

  Are you a business man or woman, political, musician, student,
  the you want to be rich, famous, powerful in life, join the Illuminati brotherhood cult today and get instant rich sum of. 1million dollars
  in a week, and a free home. any where you choose to live in this world and also get 10,000,000 U.S dollars monthly as a salary...


  A Cash Reward of USD $1,000,000.00 USD
  A New Sleek Dream CAR valued at USD $300,000 USD
  A Dream House bought in the country of your own choice
  One Month holiday (fully paid) to your dream tourist destination.
  One year Golf Membership package
  A V.I.P treatment in all Airports in the World
  A total Lifestyle change
  Access to Bohemian Grove
  Monthly payment of $1,000,000 USD into your bank account every month as a member
  One Month booked Appointment with Top 5 world Leaders and Top 5 Celebrities in the World.

  If you are interested e-mail info to: oscardilan68@yahoo.com OR oscardilan68@hotmail.com OR oscardilan68@gmail.com .... YOU CAN USE ANY OF THE EMAILS TO CONTACT HIM OR YOU CAN ALSO CALL / ADD HIM UP ON WHATSAPP USING THIS MOBILE NUMBER: +2348077526136 for immediately initiation.New members registration is now open online...YOU CAN ALSO CALL / ADD HIM UP ON WHATSAPP USING THIS MOBILE NUMBER:+2348077526136

  OdpovědětVymazat
 14. Read Up My Story Today as my story is a very special and unique one as is not like the numerous advert you always see online and also I want to be 100% sincere and truthful to you that there can never be any other online spell caster that can help you bring back your EX BACK to you other than DR OSCAR DILAN as he alone is 100% effective,dynamic and very reliable as 99.9% of other spell casters are not for real and can never help you solve your problems at all instead they will complicate your present condition OK SO BE WISE AND ALSO BE WARNED AND CONTACT DR OSCAR DILAN TODAY... MY OWN LIFE STORY / EXPERIENCES IS BELOW:


  My Name is Mark Kelvin, From USA. I wish to share my testimonies with the general public about what this man called Dr OSCAR DILAN has just done for me , this man has just brought back my lost Ex WIFE to me with his great spell, I was married to this woman called Sharon we were together for a long time and we loved our self’s but when I was unable to make her pregnant for me and also give her al she needs she left me and told me she can’t continue anymore then I was now looking for ways to get her back until a friend of mine told me about this man and gave his contact email: oscardilan68@yahoo.com OR oscardilan68@hotmail.com OR oscardilan68@gmail.com .... YOU CAN USE ANY OF THE EMAILS TO CONTACT HIM as you won't believe this when I contacted this man on my problems he prepared this spell cast and bring my lost WIFE back, and after a month she became pregnant for me because he gave me some herbs to take also and when she went for a test and the result stated that she was pregnant am happy today am a FATHER of a baby girl, thank you once again the great DR OSCAR DILAN for what you have done for me, if you are out there passing through any of this problems listed below:

  (1) If you want your ex back.
  (2) if you always have bad dreams.
  (3) You want to be promoted in your office.
  (4) You want women/men to run after you.
  (5) If you want a child/PREGNANCY SPELL.
  (6) You want to be rich.
  (7) You want to tie your husband/wife to be
  yours forever.
  (8) If you need financial assistance.
  (9) How you been scammed and you want to recover you lost money.
  (10)Stop Divorce
  (11) CURE TO ALL KIND OF SICKNESS/DISEASES HERE
  (12) Winning of lottery
  (13) Cure To Hiv/Aids
  (14) LOTTERY/LOTTO SPELL WINNING
  (15) CURE TO HERPES AND ANY OTHER SEXUALLY TRANSMITTED DISEASES AT ALL...
  (16) HAVE YOU BEEN SCAMMED BEFORE AND NEEDS TO RECOVER ALL THE DOLLARS/MONEY YOU LOST TO THESE FRAUDSTER ???.. CONTACT OSCAR DILAN AS HE HELPED MY FRIEND CALLED LEONARD CAPTAIN FROM USA TO RECOVER BACK THE SUM OF $300,000.00 DOLLARS HE LOST TO SCAMMERS ONLINE

  Email: oscardilan68@yahoo.com OR oscardilan68@hotmail.com OR oscardilan68@gmail.com .... YOU CAN USE ANY OF THE EMAILS TO CONTACT HIM ...... YOU CAN ALSO CALL / ADD HIM UP ON WHATSAPP USING THIS MOBILE NUMBER:+2348077526136

  OdpovědětVymazat
 15. GREAT ILLUMINATI TEMPLE Of MONEY AND POWER,
  JOIN THE ILLUMINATI : oscardilan68@yahoo.com OR oscardilan68@hotmail.com OR oscardilan68@gmail.com .... YOU CAN USE ANY OF THE EMAILS TO CONTACT HIM OR YOU CAN ALSO CALL / ADD HIM UP ON WHATSAPP USING THIS MOBILE NUMBER:+2348077526136

  Are you a business man or woman, political, musician, student,
  the you want to be rich, famous, powerful in life, join the Illuminati brotherhood cult today and get instant rich sum of. 1million dollars
  in a week, and a free home. any where you choose to live in this world and also get 10,000,000 U.S dollars monthly as a salary...


  A Cash Reward of USD $1,000,000.00 USD
  A New Sleek Dream CAR valued at USD $300,000 USD
  A Dream House bought in the country of your own choice
  One Month holiday (fully paid) to your dream tourist destination.
  One year Golf Membership package
  A V.I.P treatment in all Airports in the World
  A total Lifestyle change
  Access to Bohemian Grove
  Monthly payment of $1,000,000 USD into your bank account every month as a member
  One Month booked Appointment with Top 5 world Leaders and Top 5 Celebrities in the World.

  If you are interested e-mail info to: oscardilan68@yahoo.com OR oscardilan68@hotmail.com OR oscardilan68@gmail.com .... YOU CAN USE ANY OF THE EMAILS TO CONTACT HIM OR YOU CAN ALSO CALL / ADD HIM UP ON WHATSAPP USING THIS MOBILE NUMBER: +2348077526136 for immediately initiation.New members registration is now open online...YOU CAN ALSO CALL / ADD HIM UP ON WHATSAPP USING THIS MOBILE NUMBER:+2348077526136

  OdpovědětVymazat
 16. HOW I GOT MY LOAN FROM THIS GREAT COMPANY CALLED ELLIOT OLIVE LOAN COMPANY

  Hello to All across the globe, I am Martha Loiussa, currently living in NEW YORK now, USA. I am a widow at the moment with 2 kids and I was stuck in a financial situation in November 2019 and I needed to refinance and pay my bills. I tried seeking loans from various loan firms both private and corporate but never with success, and most banks declined my credit ,do not fall prey to those hoodlums out there that call them self money lender they are all scam , all they want is your money and you well not hear from them again they have done it to me twice before I meet Mr ELLIOT OLIVE the most interesting part of it is that my loan was transfer to me within 74hours so I will advice you to contact Mr ELLIOT OLIVE if you are interested in getting loan and you are sure you can pay him back on time you can contact him via email……… ( elliotoliveloanfirm@yahoo.com OR elliotoliveloanfirm@gmail.com OR elliotoliveloanfirm@hotmail.com ) No credit check, no co signer with just 2% interest rate and better repayment plans and schedule if you must contact any firm with reference to securing a loan without collateral then contact Mr ELLIOT OLIVE today for your loan

  They offer all kind of categories of loan they

  Short term loan (5_10years)
  Long term loan (20_40)
  Media term loan(10_20)
  They offer loan like
  Home loan............., Business loan........ Debt loan .......
  Student loan..........,Business start up loan
  Business loan....... , Company loan.............. etc
  Email..........( elliotoliveloanfirm@yahoo.com OR elliotoliveloanfirm@gmail.com OR elliotoliveloanfirm@hotmail.com )
  When it comes to financial crisis and loan then Mr ELLIOT OLIVE loan financial is the place to go please just tell him I Martha Loiussa direct you Good Luck.... HS EMAIL IS : elliotoliveloanfirm@yahoo.com OR elliotoliveloanfirm@gmail.com OR elliotoliveloanfirm@hotmail.com .

  OdpovědětVymazat
 17. Now You Can Stop Your Break Up, Divorce or Lovers Rejection… Even If Your Situation Seems Hopeless! My husband said he no longer loved me at the end of January this year and i was hurt and heart broken i felt like my life was about to end and I almost committed suicide, I was emotionally down for a very long time. Thanks to a spell caster called Dr OSCAR DILAN, which I meet online, on one faithful day, as I was browsing through the internet and I came across a lot of testimonies about this particular spell caster. Some people testified that he brought their Ex lover back, some testified that he restores womb, cure cancer and other sickness, some testified that he can cast a spell to stop divorce and so on. I also come across one particular testimony and it was about a woman called Tracey Hilton, she testified about how he brought back her Ex lover in less than 2 days and at the end of her testimony she dropped Dr OSCAR DILAN mail address. After reading all these,I decided to give it a try and I contacted him via email and explained my problem to him. In just 48 hours, my husband came back to me and we solved our issues, we are even happier than before. Dr OSCAR DILAN is really a gifted man and I will not stop testifying about him because he is a wonderful man and so powerful... If you have any problem and you are looking for solution to solve all your problems. Great Dr OSCAR DILAN can also offer any types of help like Reuniting of marriage and relationship, Curing of all types of Diseases, Court Cases, Pregnancy Spell, Spiritual protection,winning of lottery and lot's more. you can contact him on Email: oscardilan68@yahoo.com OR oscardilan68@hotmail.com OR oscardilan68@gmail.com .... YOU CAN USE ANY OF THE EMAILS....... YOU CAN ALSO ADD HIM UP ON WHATSAPP USING THIS MOBILE NUMBER:+2348077526136, if you have any problem contact him, I give you 100% guarantee that he will help you.

  OdpovědětVymazat
 18. HELLO EVERYONE ACCROSS THE GLOBE:


  WHATSAPP THIS MOBILE NUMBER: +2348077526136 AND GET YOUR PROBLEM SOLVE TODAY WITH MY PROFESSION IN ANY SPIRITUAL SPELL, MY NAME IS DR OSCAR DILAN, AND THIS IS MY WHATSAPP NUMBER: +2348077526136 ( EMAIL: oscardilan68@yahoo.com OR oscardilan68@hotmail.com OR oscardilan68@gmail.com ),I LIVE IN AFRICA , AM ALWAYS AVAILABLE TO RENDER YOU HELP. WITH EXPERIENCE OF 45 YEARS IN SPELL CASTING AND HERBAL MEDICINE TO CURE ANY KIND OF DISEASE THAT YOU MAY HAVE, CONTACT ME ON ANY KIND OF ISSUES YOU MAY HAVE THAT IS BOTHERING YOU I CAN HELP YOU SOLVE PROBLEMS AS LISTED BELOW:


  (1) If you want your Divorced Husband/Wife back.
  (2) If you want your Ex Boyfriend/Girlfriend back.
  (3) If you always have Bad Dreams and you don't know the interpretations.
  (4) You want to be Promoted in your Office.
  (5) You want Women/Men to run after you.
  (6) If you want Children of your choice.
  (7) You want to be Rich Forever.
  (8) You want to tie your Husband/Wife to be yours forever.
  (9) Or you have been scammed and you want to Recover your Lost Money.
  (10) If you are in Love with Someone and you want Him/Her to fall in Love with you Totally.
  (12) If you want a Tame my Lover Spell.
  (13) If you want a Make Me Sexy Spell.
  (14) If you want a STOP His Roving Eyes Spell.
  (15) If you want a Rejuvenated Love Spell.
  (16) If you want a Be Faithful To Me Spell.
  (17) If you want to prevent or keep others from talking about my man.
  (18) Remove Bad Spells from Homes, Business & Customer Attraction etc.
  (19) Stop your Marriage or Relationship from Breaking Apart.
  (20) Read all your problems before you even mention them to me.
  (21) Remove the Back Spot that keeps on taking your Money Away.
  (22) Find out why you are not progressing in Life and the Solution.
  (23) Eliminate in family fights.
  (24) Ensure Excellent School Grades even for Children with Mental Disabilities.
  (25) Get promotion you have Desired for a Long Time at Work or in your Career.
  (26) Heal Barrenness in Women and Disturbing Menstruation.
  (27) Get you marriage to the Lover of your Choice.
  (28) Guarantee you Win the Troubling Court Cases.
  (39) Get the Spell to Win a Lottery.
  (30) Diabetes Cure and Remedy.
  (31) Herpes Cure and Remedy.
  (32) Hepatitis A, B, C Cure and Remedy.
  (33) Cancer cure Cure and Remedy.
  (34) HIV/ AID Cure and Remedy.
  (35) Syphilis Cure and Remedy e.t.c....YOU CAN CONTACT ME WITH MY DETAILS BELOW, I WILL BE GLAD TO RENDER YOU MY HELP IF YOU HAVE ANY PROBLEM WHICH YOU NEED TO SETTLE URGENTLY...

  WELCOME TO DR OSCAR DILAN HEALING HOME / SOLUTION CENTER
  THIS IS MY EMAIL ADDRESS ONCE AGAIN ( oscardilan68@yahoo.com OR oscardilan68@hotmail.com OR oscardilan68@gmail.com )
  WHATSAPP MOBILE NUMBER: +2348077526136

  OdpovědětVymazat

 19. Good day,

  I am a private lender. I give out Guarantee Business Loans, Personal
  Loans, Home Buying Loans, Auto Loans E.T.C. I give a long term loan
  from $2,000.00 to $1,000,000.00 from a maximum of one to fifty years At an
  interest rate of 3%, the interested applicant should email :(
  southernfinance54@aol.com ) or whatsapp (+12293838364 ) for more info

  Name
  country
  Loan amount needed
  Loan Duration
  Loan purpose
  Phone number
  Monthly income
  Status

  Southern Finance

  OdpovědětVymazat
 20. Do You Need A Loan To Consolidate Your Debt At 1.0%? RMPCapitals@gmail.com ( RMPCapitals@usa.com ) Or A Personal Loans * Business Loans etc. Interested Parties Should Contact Us For More Information Through Via E-mail: RMPCapitals@gmail.com ( RMPCapitals@usa.com )

  Please Fill the Application Form Below: -
  Complete Name: -
  Loan amount needed: -
  Loan Duration: -
  Purpose of loan: -
  City / Country: -
  Telephone: -
  How Did You Hear About Us:

  Do You Need A Loan To Consolidate Your Debt At 1.0%? RMPCapitals@gmail.com ( RMPCapitals@usa.com ) Or A Personal Loans * Business Loans etc. Interested Parties Should Contact Us For More Information Through Via E-mail: RMPCapitals@gmail.com ( RMPCapitals@usa.com )

  OdpovědětVymazat
 21. Hello, My name is Angelica Bill. its the first week of the year and i received the loan of £30,000 i needed for a business. from this honest loan company___ Boa.loans@aol.com

  OdpovědětVymazat
 22. Hello Everyone,

  Welcome to the future! Financing made easy with Mrs. Susan Brian

  Have you been looking for financing options for your new business plans, Are you seeking a loan to expand your existing business, Do you find yourself in a bit of trouble with unpaid bills and you don’t know which way to go or where to turn to? Have you been turned down by your banks? Mrs Susan Brian Loan Grants says YES when your banks say NO. Contact us as we offer financial services at a low and affordable interest rate of 2% for long and short term loans. Interested applicants should contact us for further loan acquisition procedures.

  Our services include the following:

  *Refinancing Loans
  * Car Loan
  *Truck Loans
  * Home Loan
  * Mortgage Loan
  * Debt Consolidation Loan
  * Business Loan [secure and unsecured]
  * Personal Loan [secure and unsecured]
  * Students Loan and so many others.

  For more info;
  contact us today (mrs.susanbrianloangrants@gmail.com)Text/Call  +1(409) 900-0268)Look forward to your response

  OdpovědětVymazat
 23. I want to use this medium to alert all loan seekers to be very careful because there are scam everywhere. Few months ago I was financially strained, and due to my desperation I was scammed by several online lenders. I had almost lost hope until a friend of mine referred me to a very reliable lender called Karin Sabine who lend me an unsecured loan of 10,000.00 Euro under 24Hours without any stress. If you are in need of any kind of loan just contact them now via email: sabinhelps@gmail.com or WhatsApp +79267494861.

  OdpovědětVymazat
 24. Good day,

  I am a private lender. I give out Guarantee Business Loans, Personal
  Loans, Home Buying Loans, Auto Loans E.T.C. I give a long term loan from $2,000.00  to $1,000,000.00 from a maximum of one to fifty years At an interest rate of 3%, the interested applicant should email : pcnfinancialservice@outlook.com or whatsapp +12293838364 for more info. Contact us via : pcnfinancialservice@outlook.com

  Name
  country
  Loan amount needed
  Loan Duration
  Loan purpose
  Phone number
  Monthly income
  Status

  OdpovědětVymazat
 25. ( IFSCapitalLoan@gmail.com ) OFFER ALL KIND OF LOANS - APPLY FOR AFFORDABLE LOANS ( IFSCapital@post.com )

  Do You Need A Loan To Consolidate Your Debt At 1%? RMPCapitals@gmail.com ( ValidusCapital@techie.com ) Or A Personal Loans * Business Loans etc. Interested Parties Should Contact Us For More Information Via Email: ValidusCapital@execs.com ( RMPCapitals@usa.com )

  Please Fill the Application Form Below: -
  Complete Name: -
  Loan amount needed: -
  Loan Duration: -
  Purpose of loan: -
  City / Country: -
  Telephone: -
  Name Of The Site You/Link Hear About Us:

  ( IFSCapitalLoan@gmail.com ) OFFER ALL KIND OF LOANS - APPLY FOR AFFORDABLE LOANS ( IFSCapital@post.com )

  Do You Need A Loan To Consolidate Your Debt At 1%? CYSCredits@Post.com ( SuiteCapitals@post.com ) Or A Personal Loans * Business Loans etc. Interested Parties Should Contact Us For More Information Via Email: SuiteCapitals@gmail.com ( CYSCredits@Asia.com )

  OdpovědětVymazat
 26. Very interesting article. Many articles I come across these days really not provide anything that attracts others, but believe me the way you interact is literally awesome. I will instantly grab your rss feed to stay informed of any updates you make and as well take the advantage to share some latest ongoing news, Fake divorce papers website on how to outshine your partner for a valid divorce papers or how to get a fake marriage certificate with legal documents. This Marriage system is widely used in the USA, UK, Australia and Canada presently by foreigners to obtain their full citizenship documents. l thought twice to bring this latest citizenship obtaining formula use by foreigners for everyone to be aware of. Thank so much for allowing me to pass this news to enlighten the public on what is going on around the world through your superb platform.
  Not over demanding, I will also take the advantage to ask for your permission to join our 179.3k members TELEGRAM GROUP
  to share with us your ideas or any latest update on your blog.
  Thanks I am Scott from Globex, we are expecting you on our platform.

  OdpovědětVymazat
 27. I am the sole (Direct) mandate to several genuine efficient providers for lease/sales BG/ SBLC and other financial instruments, at reasonable prices, Issuance by top AAA rated Bank in Europe.Issuing Bank: HSBC Bank London, Barclay's bank London, Credit Suisse and Deutsche Bank Frankfurt.Presently, we focus on BG/SBLC for Lease and Sale transactions, However, our Lease BG/SBLC is 4%+2% and Sale at 32+2%. Should you find this interesting and acceptable? Kindly, contact us and we shall review and respond with DOA within 48hrs maximum. Please request for full procedure details if interested. For further inquiry contact:
  Stacy Gabriele
  Contact: nrfinanciials@gmail.com
  Skype ID: stacygabriele07@gmail.com
  WhatsApp: +12098004843

  OdpovědětVymazat
 28. URGENTNÍ PŮJČKA JE K DISPOZICI HNED

  DNES JSEM MINULÝ TÝDEN ZÍSKAL POŽADOVANOU ČÁSTKU PŮJČKY 760 000 $ OD SPOLEHLIVÉ, DŮVĚRYHODNÉ A REGISTROVANÉ SPOLEČNOSTI SOUKROMÉ PŮJČKY, PODNIKÁNÍ/DOMA/SPOLEČNOST/PROJEKT/OSOBNÍ PŮJČKA? DNES JSOU ZDE PRO VÁS NYNÍ CENOVO DOSTUPNÉ KONTAKT Volejte/Text +1(315)256-0479 E-mail profdorothyinvestments@gmail.com

  Dobrý den, jsem zde, abych svědčil o tom, jak jsem získal svůj realitní podnikatelský úvěr od PROF. MRS.DOROTHY JEAN INVESTMENTS (profdorothyinvestments@gmail.com) Nevím, jestli potřebujete naléhavou půjčku na zaplacení účtů, zahájení podnikání nebo stavbu domu, nabízejí všechny druhy půjček v rozmezí od 5 000,00 USD do 2 000 000,00 USD s nízkou úrokovou sazbou 2 % a délkou půjčky 1 až 33 let na splacení půjčky zabezpečené a nezajištěné. Ztrácíte v noci spánek a děláte si starosti, jak získat legitimního věřitele půjčky?
  MRS.DOROTHY JEAN má všechny informace o tom, jak získat peníze rychle a bezbolestně bez nákladů/stresu prostřednictvím Kontaktů Volejte/Text +1(315)256-0479
  E-mail na adresu profdorothyinvestments@gmail.com

  OdpovědětVymazat