úterý 3. ledna 2017

Jak na Nový rok... / Slavnostní brunch

Stejně jako loni jsme první den v novém roce oslavili brunchem. A stejně jako loni jsme měli pozvané hosty, které jsme museli kvůli nemoci dětí odvolat. Oba naši potomci jsou nad poměry zdrávi (teda nechci to zakřiknout, protože ve školce se teď objevila viróza se zlověstným názvem syndrom ruka-noha-ústa, kterou domů ani za nic nechci), ale na Nový rok vždycky onemocní. Tentokrát to "naštěstí" postihlo jenom Adélku, která ale díky hnisavé rýmě vypadala dost zbědovaně. Proto jsem ráda, že se mi povedla fotka, na které jsem se mi ji podařilo zachytit při jednom z prvních přiťuknutí, aniž by bylo patrné, že vypadá, jak při těžké kocovině. Přiťukáváním na zdraví jsme stávili celé dopoledne a podle rčení v názvu článku to vypadá, že jím strávíme i zbytek roku...

Miluju brunche v americkým stylu - vajíčka na jakýkoliv způsob, brambory ve stylu potato hash/hash browns, zelenina (pro nás tentokrát salát s pečenou zeleninou, grilovaným haloumi a samozřejmě s čočkou) s kafem a pomerančovým džusem (ideálně říznutým šampaňským - zní to divně, ale je to ideální pozdně snídaňový drink, potažmo vyprošťovák). K vaření jsem si pouštěla gospel, takže bych k tomu správně měla ještě přihodit vafle a smažený kuřecí stehýnko, jak jsem si to kdysi dávávala v Harlemu. Vždycky mě na Nový rok chytá nostalgie po New Yorku, kde jsem (chce se mi napsat za mlada) strávila několik dost veselých Silvestrů. Třeba se mi to ještě někdy poštěstí...

Do pozdního odpoledne zůstala část naší posádky v pyžamu. Po jídle jsme rozložili gauč, zachumlali se do peřin a pustili si novoročního medvídka Pú - nejspíš naše nová tradice. Mimko to sice ještě nedalo a zaměstnalo Typošku v kuchyni, ale doufám, že příští rok už bude vegetit s náma. Pak jsem šla s Erwínem vyzkoušet jeho novou koloběžku, mrznul mi ale zadek, takže jsme zase rychle šupajdili do tepla. Nový rok jsme strávili naprosto pohodově a vůbec by mi nevadilo, kdyby takhle vypadal celý následující rok. I vám přeju krásný a pohodový rok plný lásky!
---
Jak jste příchod nového roku oslavili vy? Hlavně doufám, že ve zdraví. Vypadá to, že všude kolem teď něco řádí, tak se vám to snad vyhnulo.

13 komentářů:

 1. Je, to je super zpusob ;) tak at mate pohodu i nadale!

  OdpovědětVymazat
 2. U nas bohuzel konec roku v podobnem duchu - pred Silvestrem nase pulrocni slecna dostala horecky a infekci hornich dychacich cest, takze setkani s rodinou probehlo formou 'my dve zavrene v jedne mistnosti, vedle decka sester a hraly se deskovky'. Kolem me, zda se, odpadli vsichni. Doufejme, ze v tomto pripade porekadlo 'jak na Novy rok, tak po cely rok' platit nebude. To preji i Vasi rodine - zdravi, zdravi a zdravi! S tim zbytkem uz si jiste hrave poradite sami! :-)

  OdpovědětVymazat
 3. TRUSTED LENDER (LEXIELOANCOMPANY@YAHOO.COM)
  Jmenuji se Michael Lee občan Illinois, USA. Byl jsem scammed o 7 různých internetových mezinárodní věřitele, všichni slibují, aby mi dal půjčku poté, co dělat, abych platit řadu poplatků, které přinášejí nic a činil k žádnému pozitivnímu výsledku. Ztratil jsem těžce vydělávat peníze a to bylo celkem 23930USD. Jednoho dne, když jsem byl procházení internetu se slzami na oka jsem narazil na svědectví člověka, který byl také scammed a nakonec dostal vázána na důvěryhodně úvěr společnost s názvem Martinez Lexie úvěr společnosti, kde se konečně dostal půjčku, a tak jsem se rozhodl Obraťte se na stejný úvěr společnost a pak řekl jim svůj příběh o tom, jak jsem byl scammed o 7 různých poskytovatelů úvěrů, kteří dělali nic jiného, ​​než na kurz mi víc bolesti. Vysvětluji firmy poštou a vše, co mi řekl, bylo do pláče nic víc, protože jsem se dostat můj půjčku v jejich společnosti a také jsem udělal správnou volbu kontaktování. naplněn jsem formulář žádosti o úvěr a pokračoval se vším, co bylo požadováno na mně a mému největšímu překvapení byl můj úvěr poskytnutý na mě bez dalšího odkladu a tady jsem dnes šťastná, protože Martinez Lexie Loan Company mi dal důvod žít, tak i učinil slib mé vlastní, že budu i nadále svědčit na internetu o tom, jak já mám půjčku. Jste povinni spojit se GODSENT věřitel pomocí emailu: Lexieloancompany@yahoo.com nebo textovou +18168926958


  OdpovědětVymazat
 4. Dear Sir/Madam,

  We are back with the best international financial service rendered to the general public with maximum satisfaction, maximum risk free. Do not miss this opportunity. Join the most trusted financial institution and secure a legitimate financial empowerment to add meaning to your life/business.( BEWARE OF DUPLICATE OF THIS ADVERT WERE NAME AND EMAIL ADDRESS WILL BE CHANGED ) Too many fake loan firms online. We remain the only loan firm that has made Our mission solving your financial problems and help your business succeed our priority.

  We the Wema Loans, Provides both long and short term loan financing. We offer secure and confidential loans at a very low interest rate of 3% per year. We offer: Personal loans, Debt Consolidation Loan, Venture Capital, Business Loan, Corporate Loans, Educational Loan, Home Loan and Loans for any reason! We are the trusted alternative to bank financing, and our application process is simple and straightforward. Our loan ranges from $5,000.00 (Five Thousand dollars ) to $25,000,000.00 (Twenty Five Million dollars). Additional Info: We're fast becoming the private, discreet, and service oriented lending choice for general loans. We're the company to turn to when traditional lending sources fails. If you are interested do not hesitate to contact us with the information’s below by Email: mrswemaloans@rocketmail.com. And please i want to beg all those that are out there that are just trying to apply for loan OR loans and take it for a joke not to do that here as this is a loan firm that was founded in TRUTH and in full SINCERITY to support everybody in the world with financial help. TAKE NOTE: ANY RULES AND REGULATIONS THAT HAS BEEN LAID DOWN HERE CANNOT BE BEND TO SATISFY ANY CUSTOMER WANTS, AS EVERY CUSTOMER IS EXPECTED TO MEET WITH THE RULES / TERMS IN TRYING TO ACQUIRE A LOAN HERE. IF ANYONE COULD NOT MEET WITH IT HERE, HIS OR HER LOAN APPLICATION WILL BE CANCELLED. 1. Your Full names: 2. Contact address: 3. Occupation: 4. Your Contact Telephone Numbers: 5. Monthly Income: 6. Contact Email Address: 7. Loan Amount:
  Name Of Loan Firm: Wema Sundas Loan Investment,
  Name of the CEO: Mrs Wema Sundas,
  Name Of Personal Assistant: Mr Primo Samakard
  Email: mrswemaloans@rocketmail.com . In receipt of your contact and seriousness to getting a loan here, You will surely get a call from my personal assistant or me the Chief Executive Officer of this loan firm.

  OdpovědětVymazat
 5. FINANCIAL BREAKTHROUGH

  Life indeed is GRACE, I'am Daan Sophia currently in California USA. I would like to share my experience with you guys on how I got a loan of $185,000.00 USD to clear my bank draft and start up a new business. It all started when i lost my home and belongings due to the bank draft I took to offset some bills and some personal needs. I became so desperate and began to seek for funds at all means. Luckily for me I heard a colleague of mine talking about this company, I got interested although i was scared of being scammed, I was compelled by my situation and had no choice than to seek advise from my friend regarding this very company and was given their contact number, getting intouch with them really made me skeptical due to my past experience with online lenders, little did i know this very Company "PROGRESSIVE LOAN INC. was a godsent to me and my family and the entire Internet World, this company has been of great help to me and some of my colleague and today am a proud owner of well organized business and responsibilities are well handled all thanks to Josef Lewis of (progresiveloan@yahoo.com).. So if really you are genuinely in need of a loan either to expand or start up your own business or in any form of financial difficulty, i advise you give Mr Josef Lewis of Progressive loan the opportunity of financial upliftment in your life Email: progresiveloan@yahoo.com OR Call/Text +1(603) 786-7565 and not fall victim of online scam in the name of getting a loan. thanks


  OdpovědětVymazat
 6. I have been casting spells for many years and I have helped many people, I might be able to help you too. I am honest, and I genuinely care for all the clients who choose me to cast a spell for them.


  If you have any questions about Love, Money, curse, protection, bad luck, divorce, court cases, or about me please call or email me. I really want you to feel comfortable before moving forward with any spells, or other services. I will take the time to explain things to you and provide you with honest advice, to what is best for your situation. I will not pressure you into having a spell cast, I will leave that decision up to you, and when or if you decide to move forward, I might be able to help you.
  I will respect your Privacy. I will not seek to obtain any of your personal information beyond what you might voluntarily offer and all information you might give me including emails, phone numbers and photos will remain private and confidential.
  I perform my Rituals only at night between the hours of 0.00 - 0.59 (South African time) lasting 1 hour but of course, this depends on the nature of the ritual, some rituals might take hours and can also become necessary to be performed at specials places like; flowing streams, cemeteries and other places dictated by the gods.
  I do not want anyone to be under any illusions about my spells and its numerous rituals. Real and effective Voodoo is no child's play, it is expensive because, after the rituals, I will have to destroy all the materials involved by fire and the ashes scattered over a flowing stream or river.
  You will get what you seek.But please understand this might take a lot of time and that individual results may vary. contact +27663492930, greatogudugu@gmail.com

  Herbal cure for Following DISEASES,this is not scam is 100% Real.

  -HPV
  -DIABETES
  -PENIS ENLARGEMENT AND WEAK ERECTION
  -VIRGINA PROBLEM
  -WHOOPING COUGH
  - HEPATITIS B
  -FORDYCE SPOT
  -COLD SORE
  -ALS
  -LOWER RESPIRATORY INFECTION
  -LOW SPERM COUNT
  -MRSA(METHICILLIN-RESISTANT STAPHYLOCOCCUS AUREUS
  -ZIKA VIRUS
  -HIV
  -STROKE
  -IMPOTENCE
  -PILE
  -HYPERTENSION
  -LOW SPERM COUNT
  -MENOPAUSE DISEASE
  -ASTHMA
  -CANCER
  -BARENESS/INFERTILITY
  -PCOS
  -SHINGLES
  -VIRAL HEPATITIS/HEPATITIS B
  -FIBROID
  -ASTHMA
  -SICKLE CELL
  -TINNITUS
  -BARENESS/INFERTILITY
  -DIARRHEA and so on...

  OdpovědětVymazat

 7. Hello,

  Do you need instant online loan? Do want fast online cash loan with same day approval? We offer online long term loans of up to $5,000.00 and payday cash loans .... We give out loan from $5,000.00 dollars ( Five Thousand Dollars ) to $1,000,000.00 ( One Million Dollars )..... Contact us today: elliotoliveloanfirm@yahoo.com OR elliotoliveloanfirm@gmail.com OR elliotoliveloanfirm@hotmail.com

  OdpovědětVymazat

 8. URGENT ATTENTION:

  Wao , I never knew it was true until I got my loans also , each time I read several testimonies of people about this loan company online I keep feeling it was a set up or probably they were all faking it but not knowing that it was absolutely 100% real . I am also also happy and thankful that i am also a witness to it and now I am among all those testifying about this loan company online. Elliot Olive Company is the best !! I have had 100% attention to everyone of my questions and they were handled immediately and above all also ,I just got my loan of $10,000.00 via my bank account here in Russia. I would recommend this service to everyone!here is the details that i used in contacting them :elliotoliveloanfirm@yahoo.com OR elliotoliveloanfirm@gmail.com OR elliotoliveloanfirm@hotmail.com

  OdpovědětVymazat


 9. Good day!!!

  I am Oscar Wilson by name, I am a citizen of U.S.A, I would like to talk about the goodness of God in my life after so many months of trying to get a loan on the internet and was been scammed so I became desperate in getting a loan from a legit lender online then I saw a comment from a friend called Samantha and she was talking about this legit loan company where she got her loan fast and easy without any stress so she introduced me to a man called Mr Elliot Olive the C.E.O of Elliot Olive FINANCIAL COMPANY { elliotoliveloanfirm@yahoo.com OR elliotoliveloanfirm@gmail.com OR elliotoliveloanfirm@hotmail.com } of Funds, So I applied for a loan sum of (350, 000.00USD) with low interest rate of 2% so the loan was approved and deposited into my bank account that was how I was able to get my loan to keep my broken business running and also to pay off my bills so am advising everyone of you who is interested in getting a loan fast and easy to kindly contact them via email:( elliotoliveloanfirm@yahoo.com OR elliotoliveloanfirm@gmail.com OR elliotoliveloanfirm@hotmail.com ) to get any kind of loan you need today, thanks as you read the greatest testimony of my life... Contact him today his email address is: elliotoliveloanfirm@yahoo.com OR elliotoliveloanfirm@gmail.com OR elliotoliveloanfirm@hotmail.com as he is FAST, EFFICIENT, DYNAMIC AND MOST IMPORTANTLY HE IS RELAIBLE...

  OdpovědětVymazat


 10. $READ MY STORY ON HOW I BECAME DEBT FREE WITH TIPS OF DETECTING A LOAN SCAM ON-LINE !!$$$$$

  Attention To The World,

  If you need a genuine and reliable loan help,and don’t want to be a scam victim,I think this is for you.This is a testimony on how,I was ripped off by some idiot that calls themselves lenders,and how I finally got my financial freedom through a God sent helper that finally gave my life a meaning,with the least cheapest rates as to 2% interest and little TOKEN other requirements and they don’t give a damn to your credit score… For more info on how to reach this great man just email him now and tell him that Mark Shores testify about him on the internet his email address is: elliotoliveloanfirm@yahoo.com OR elliotoliveloanfirm@gmail.com OR elliotoliveloanfirm@hotmail.com ... CONTACT THIS GREAT LOAN LENDER TODAY VIA THIS EMAIL ADDRESS:elliotoliveloanfirm@yahoo.com OR elliotoliveloanfirm@gmail.com OR elliotoliveloanfirm@hotmail.com and my everyday prayer to this great man is that GOD WILL NEVER STOP BLESSING AND PROTECTING HIS FAMILY because he put an endless smile on my faces and am 100% DEBT FREE TODAY.......

  OdpovědětVymazat

 11. Hello

  Apply for a quick and convenient loan to pay off bills and to start a new financing your projects at a cheapest interest rate of 3%. Do contact us today via: elliotoliveloanfirm@yahoo.com OR elliotoliveloanfirm@gmail.com OR elliotoliveloanfirm@hotmail.com with loan amount needed as our minimum loan offer is 1,000.00 to any choice of loan amount . I am certified ,registered and legit lender . You can contact me today if you are interested in getting this loan, contact me for more information about the loan process, process like the loan terms and conditions and how the loan will be transferred to you. I need your urgent response if you are interested.

  LOAN APPLICATION FORM

  (1)Full Names:
  (2)Amount Needed as Loan:
  (3)Phone Number:
  (4)Duration:
  (5)Country:
  (6)State/Province:
  (7)Monthly Income:
  (8)Marital Status:
  (9)Have you applied before:
  (10)Loan Purpose:


  NOTE:All Responses should be forwarded to: elliotoliveloanfirm@yahoo.com OR elliotoliveloanfirm@gmail.com OR elliotoliveloanfirm@hotmail.com for quick processing. Thank You,


  ELLIOT OLIVE

  OdpovědětVymazat


 12. Read Up My Story Today as my story is a very special and unique one as is not like the numerous advert you always see online and also I want to be 100% sincere and truthful to you that there can never be any other online spell caster that can help you bring back your EX BACK to you other than DR OSCAR DILAN as he alone is 100% effective,dynamic and very reliable as 99.9% of other spell casters are not for real and can never help you solve your problems at all instead they will complicate your present condition OK SO BE WISE AND ALSO BE WARNED AND CONTACT DR OSCAR DILAN TODAY... MY OWN LIFE STORY / EXPERIENCES IS BELOW:


  My Name is Mark Kelvin, From USA. I wish to share my testimonies with the general public about what this man called Dr OSCAR DILAN has just done for me , this man has just brought back my lost Ex WIFE to me with his great spell, I was married to this woman called Sharon we were together for a long time and we loved our self’s but when I was unable to make her pregnant for me and also give her al she needs she left me and told me she can’t continue anymore then I was now looking for ways to get her back until a friend of mine told me about this man and gave his contact email: oscardilan68@yahoo.com OR oscardilan68@hotmail.com OR oscardilan68@gmail.com .... YOU CAN USE ANY OF THE EMAILS TO CONTACT HIM as you won't believe this when I contacted this man on my problems he prepared this spell cast and bring my lost WIFE back, and after a month she became pregnant for me because he gave me some herbs to take also and when she went for a test and the result stated that she was pregnant am happy today am a FATHER of a baby girl, thank you once again the great DR OSCAR DILAN for what you have done for me, if you are out there passing through any of this problems listed below:

  (1) If you want your ex back.
  (2) if you always have bad dreams.
  (3) You want to be promoted in your office.
  (4) You want women/men to run after you.
  (5) If you want a child/PREGNANCY SPELL.
  (6) You want to be rich.
  (7) You want to tie your husband/wife to be
  yours forever.
  (8) If you need financial assistance.
  (9) How you been scammed and you want to recover you lost money.
  (10)Stop Divorce
  (11) CURE TO ALL KIND OF SICKNESS/DISEASES HERE
  (12) Winning of lottery
  (13) Cure To Hiv/Aids
  (14) LOTTERY/LOTTO SPELL WINNING
  (15) CURE TO HERPES AND ANY OTHER SEXUALLY TRANSMITTED DISEASES AT ALL...
  (16) HAVE YOU BEEN SCAMMED BEFORE AND NEEDS TO RECOVER ALL THE DOLLARS/MONEY YOU LOST TO THESE FRAUDSTER ???.. CONTACT OSCAR DILAN AS HE HELPED MY FRIEND CALLED LEONARD CAPTAIN FROM USA TO RECOVER BACK THE SUM OF $300,000.00 DOLLARS HE LOST TO SCAMMERS ONLINE

  Email: oscardilan68@yahoo.com OR oscardilan68@hotmail.com OR oscardilan68@gmail.com .... YOU CAN USE ANY OF THE EMAILS TO CONTACT HIM ...... YOU CAN ALSO CALL / ADD HIM UP ON WHATSAPP USING THIS MOBILE NUMBER:+2348077526136

  OdpovědětVymazat


 13. GREAT ILLUMINATI TEMPLE Of MONEY AND POWER,
  JOIN THE ILLUMINATI : oscardilan68@yahoo.com OR oscardilan68@hotmail.com OR oscardilan68@gmail.com .... YOU CAN USE ANY OF THE EMAILS TO CONTACT HIM OR YOU CAN ALSO CALL / ADD HIM UP ON WHATSAPP USING THIS MOBILE NUMBER:+2348077526136

  Are you a business man or woman, political, musician, student,
  the you want to be rich, famous, powerful in life, join the Illuminati brotherhood cult today and get instant rich sum of. 1million dollars
  in a week, and a free home. any where you choose to live in this world and also get 10,000,000 U.S dollars monthly as a salary...


  A Cash Reward of USD $1,000,000.00 USD
  A New Sleek Dream CAR valued at USD $300,000 USD
  A Dream House bought in the country of your own choice
  One Month holiday (fully paid) to your dream tourist destination.
  One year Golf Membership package
  A V.I.P treatment in all Airports in the World
  A total Lifestyle change
  Access to Bohemian Grove
  Monthly payment of $1,000,000 USD into your bank account every month as a member
  One Month booked Appointment with Top 5 world Leaders and Top 5 Celebrities in the World.

  If you are interested e-mail info to: oscardilan68@yahoo.com OR oscardilan68@hotmail.com OR oscardilan68@gmail.com .... YOU CAN USE ANY OF THE EMAILS TO CONTACT HIM OR YOU CAN ALSO CALL / ADD HIM UP ON WHATSAPP USING THIS MOBILE NUMBER: +2348077526136 for immediately initiation.New members registration is now open online...YOU CAN ALSO CALL / ADD HIM UP ON WHATSAPP USING THIS MOBILE NUMBER:+2348077526136

  OdpovědětVymazat