čtvrtek 29. června 2017

Boj s únavou (a pár kily navíc) / Konec & ponaučení

Ty tři týdny utekly rychleji, než jsem si představovala. Počáteční euforii vystřídala stagnace, která přešla v rezignaci způsobenou nedostatkem motivace a urputným nastydnutím. Ale třeba kafe jsem vydržela nepít opravdu celé tři týdny a zjistila jsem, že to jde. Konec kofeinového půstu jsem pak stylově oslavila šálkem cappuccina s nemlékem v kavárně EMA.
S alkoholem problém nemám, ten bych vlastně nemusela pít vůbec. Horší je to s pšeničnými výrobky - v chlebu a těstovinách často hledám rychlou úlevu od hladu. Bylo příjemné najít během těch tří týdnů alternativy. K snídani jsem si dělala různé kaše (oblíbila jsem si třeba tuhle instatní kaši Nomina) a jedla vajíčka se zeleninou. K obědu jsem v okolních obchodech se zdravou výživou našla několik druh žitných těstovin. A často používala, neloupanou rýži, celozrnný kuskus a bulgur, což bych ráda zachovala i nadále. Mléčné výrobky mi taky docela scházely, ale dalo se to vydržet. K svačinkám a na energetické krize jsem objevila tyčinky bombus. Jsou české, mají jen několik málo ingrediencí a chutnají skvěle. Večeřím kralovaly saláty, které jím v létě ráda. Dalším objevem bylo zjištění, že často nejím ani tak z únavy, jako spíš ze stresu a z nudy. Moje děti mě baví, ale celý ten servis okolo mě ubíjí a unavuje. Potřebuju svůj vlastní prostor, kterého se mi teď zoufale nedostává. Pak přijde na řadu něco na útlum. Prostě se projíst do apatie. Zkouším s tím bojovat, ale obávám se, že je to ještě nějaký čas neřešitelné. Onemocněla mi paní na hlídíní, která si brala Adélku na dopoledne dvakrát týdně a není, kdo by ji nahradil. Začala jsem pracovat a ráno se musím asi tak dvě hodiny věnovat psaní anotací v angličtině, u čehož ona samozřejmě trpí. Mělo to být jinak a teď je potřeba se s tím poprat. Naštěstí nepracuji každý den v týdnu a ani celé léto, tak to nějak zvládnem. Od září pak půjde na tři půldny za bráchou do školky a věřím, že pak stres i kila odpadnou s menším přičiněním. Do té doby budu zkoušet jíst "čistě" čtyři dny v týdnu. To by zas neměl být takový problém. A na podzim třeba dojde i na ta smoothie.
---
Pokud jste experiment podstoupili se mnou a teď se ptáte, co dál, vypsala jsem z knížky Jak zatočit s únavou několik závěrečných rad. Sama se k nim budu ráda vracet. (Dejte mi vědět, jak se vám vedlo a jak se cítíte!)

1. Malé změny, velký rozdíl
Rozdělte si tedy svou cestu na malé cíle. I malé krůčky se počítají.
2. Dopřejte si čas
Žádná velká změna neřichází hned.
3. Buďte na sebe hodní
Tak to je základ, to jej jasný.
4. O vaše zdraví by nikdo neměl pečovat víc než vy
Postavte sebe na první místo a připomínejte si, proč to děláte. Nezapomínejte, jak vám bylo dřív.
5. Postupujte podle zásady 70/30
Pokud 70 procent času děláte všechno správně, zůstává vám 30 procent prostoru na zvlonění.
6. Vaše zdraví je dáno kombinací čtyř klíčových oblastí
Správná výživa, pohyb, zvládání stresu a odbourání zlozvyků.
7. Cvičte
Pohyb je důležitý a měl by stát každodenní součástí našich životů.
8. Nalaďte se na své tělo
Poslouchejte, co se vám vaše tělo snaží sdělit.
9. Zvládání stresu
Naučte se finty, jak zvládat stresové situace. (A tím asi autorka nemyslí sežraný kbelík čokolády s ležícím hysterickým dítětem u nohy...)
10. Doplňky výživy
Autorka doporučuje jeden kvalitní multivitamín denně doplněný o probiotika, omega 3 a vitamín D. (Tady se odvážím nesouhlasit. Myslím si, že v našich podmínkách se dá zdraví docílit stravou. Ale samozřejmě se každý musí řídit podle vlastního uvážení.)
11. Třítýdenní očistu provádějte pravidelně
Minimálně jednou za půl roku nebo kdykoliv vás přepadne letargie.
12. Najděte si oporu
Když ve vás někdo věří, dokážete víc. :)
13. Minimálně dva až tři dny v týdnu "jezte čistě"
Pokud to zvládnete, zvyště číslo na čtyři až pět. Tělo si odpočine od těžko stravitelných látek.
14. Nakupujte lokálně
15. Když všechno ostatní selže, opraště se a začněte znovu

7 komentářů:

 1. Obdivuji 3 týdny bez kávy,to bych asi nezvládla.Pracuji na směny a káva mě asi drží při životě.Ale jinak se mi váš způsob stravování líbí a je mi hodně blízký.Sladke tyčinky taky baštím (včera jsem objednala krabici) a jsou skvělé,na kaších ke snídani taky ujíždím.Hlavne je si vše užívat s pozitivní náladou a netrapit se,to pak půjde všechno líp.
  Spoustu energie na prázdniny.Svaťka

  OdpovědětVymazat
 2. Já bych bez kávy taky nemohla žít. Bez ranní se mi vůbec nerozjede mozek. Takže opravdu obdivuji.

  OdpovědětVymazat
 3. všichni byste to bez kávy zvládly, je to o vůli, kdybyste opravdu onemocněly, musely byste, a fakt byste i chtěly....

  OdpovědětVymazat
 4. co to znamená "opraště se" ?

  OdpovědětVymazat
 5. Ahoj Radko, moc se mi líbilo tvoje nadšení pro změnu jídelníčku, ale sama na tyhle detoxi příliš nevěřím...jediné, co se mi sem tam daří dodržovat, je snížit množství cukru, respektive vyhýbat se cukru, jak to jde...kafe si dávám opravdu minimálně, sem tam střídam různé doplňky stravy,poslední dobou třeba žen šen a omega tři, ale co chci říct..ta únava s dětmi tu prostě je, tak nějak pořád, sem tam mám síly vic, sem tam míň...je to podle mě hodně o nastavení člověka..ten vlastní prostor člověk prostě na jisty čas ztrácí, ale určitě jednou zas bude a únava pomine...nic není hned a divila bych se, kdy si po třech týdnech změny stravy řekla, že všechno je jinak...druhá věc je také to dojíždění do školky, mě třeba po pár letech došlo, že auto může být můj velký pomocník a šetřič sil �� koupili jsme ojetý starý v automatu a je to super �� užívejte léta a diky za tipy věřím, že se jednou někde potkáme zdraví Bára z Vinohrad

  OdpovědětVymazat
 6. Na kávě z Emy jsem závislá :-D Jinak s nadváhou bojuju a díky kojení se jí nemůžu zbavit, byť je to "jen" pár kil. Chjo! :-(

  OdpovědětVymazat
 7. Já jsem si fakt dlouhou dobu nevěděla rady, co udělat s mým velmi špatným spánkem. Normálně jsem se budila třeba pětkrát až šestkrát za noc a nemohla vůbec spát. Pak mi kamarádka poradila, že měla podobné problémy a začala užívat před spaním CBD, což ji ulevilo od tohoto problému. Vyzkoušela jsem tedy kapky z https://www.cibdol.cz/ a musím říci, že to opravdu zafungovalo. Můžu doporučit.

  OdpovědětVymazat